Audycja
«1994-12-23»
Co Nam Zostało z Tych Płyt
Komentarz

Audycja dzięki

Maciej Skulski - data
Maciej Skulski - komentarz
Vampirek - komentarz - treści komentarzy
Maciej Skulski - opis
JSkrypko - pochodzenie

Opis

1. Emerson, Lake & Palmer - I Believe In Father Christmas
2. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak początku)

(...) dzisiaj będziemy słuchać właśnie piosenek związanych z Bożym Narodzeniem, piosenek sprzed lat, głównie z lat 70-tych - Kate Bush i "December Will Be Magic Again" - "Grudzień znów będzie czarowny".


3. Kate Bush - December Will Be Magic Again
4. Komentarz Tomasza

Słuchając tych bajkowych piosenek i oglądając Disneyowskie filmy rysunkowe z tym pięknie sypiącym śniegiem, można by pomyśleć, że grudzień to rzeczywiście taki czarowny miesiąc. Tymczasem wystarczy wyjść na zewnątrz i człowiek od razu zamienia się w sopel lodu. Zauważył to Elton John, nagrywając przed dziesięcioma laty piosenkę "Cold As Christmas" - "Zimno jak na Gwiazdkę". Utwór wprawdzie nie dotyczył bezpośrednio Bożego Narodzenia, ale nawiązuje do tego o czym przed chwilą powiedziałem i zaraz po nim posłuchamy utworu zdecydowanie gwiazdkowego, to przebój Eltona Johna sprzed lat - "Step Into Christmas".


5. Elton John - Cold As Christmas
6. Elton John - Step Into Christmas
7. Komentarz Tomasza

Może niekoniecznie gwiazdkowy, ale na pewno sylwestrowy nastrój wprowadził Elton John utworem "Step Into Christmas". Tak się bowiem składa, że podczas Świąt zazwyczaj siedzimy w domu i po prostu oglądamy telewizor, natomiast bawimy się przy innych okazjach. Temu właśnie poświęcona jest piosenka zespołu Sparks, zatytułowana "Thank God It's not Christmas" - "Dzięki Bogu to nie Gwiazdka". Bohater utworu bawiąc się na imprezie zwraca się do żony słowami - "dzięki Bogu, że to nie Gwiazdka, gdy obok jesteś tylko Ty"...


8. Sparks - Thank God It?s not Christmas
9. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak początku)

(...) "Gwiazdkowa Piosenka" - "Christmas Song" i zespół Jethro Tull, a później "Christmas Camel" i Procol Harum.


10. Jethro Tull - Christmas Song
11. Procol Harum - A Christmas Camel
12. Komentarz Tomasza

Zespół Procol Harum - ten charakterystycznie brzmiący fortepian, organy i zbolały głos Gary'ego Brookera - jedyny, niepowtarzalny klimat - "Christmas Camel". Proszę Państwa teraz dwa utwory, które też wiążą się ze Świętami, ale w taki trochę smutny sposób - nawiązują bowiem do przemocy, która otacza nas dookoła i która nie ustaje nawet na okres Świąt. Najpierw "Silent Night" - przepiękna kolęda w wykonaniu duetu Simon i Garfunkel, zagłuszona później komunikatami radiowymi dotyczącymi zbrodni i wojny, a później zespół Genesis wykona utwór "Blood On The Roof Tops" - opowiadający o tym jak to podczas Świąt zasiadamy do telewizora i w każdym filmie krew leje się strumieniami.


13. Simon & Garfunkel - Seven O'Clock News/Silent Night
14. Genesis - Blood On The Roof Tops
15. Komentarz Tomasza

Życząc Państwu bezkrwawego programu telewizyjnego podczas tych Świąt, dedykuję Państwu utwór Johna Lennona "Happy Christmas (War is over)", mam nadzieję, że treść tej piosenki kiedyś się sprawdzi.


16. John Lennon - Happy Xmas (War is over)
17. Komentarz Tomasza (brak)
18. Slade - Happy Xmas Everybody
19. Komentarz Tomasza (brak)
20. Jon Anderson - Safe All Your love
21. Emerson, Lake & Palmer - I Believe In Father Christmas


Utwory z audycji znajdziesz na płytach:

Emerson, Lake & Palmer - Works, Vol. 2 White (1977)

Jethro Tull - Living In The Past (1972)

Procol Harum - A Whiter Shade of Pale (1967)