Audycja z okazji "Dnia Zakochanych"
«1997-02-15»
Trójka Pod Księżycem
Komentarz

Audycja z okazji "Dnia Zakochanych"

Audycja dzięki

Krzysiek B. - data
Krzysiek B. - komentarz
Krzysiek B. - opis
Wojtek z Łodzi - opis - uzupełnienie
SeIZe - opis - komentarze Tomasza
Krzysiek B. - pochodzenie
Dirtyday - pochodzenie
Lordmoon - pochodzenie
AkoBe - pochodzenie

Opis

1. Wojciech Kilar - Mina's Photo - Dracula (1992) - muzyka do filmu
2. Sygnał audycji Dobry wieczór
3. Renata Przemyk - Aż po grób
4. Komentarz Tomasza ... aż po grób". A wita Państwa żywy trup - Tomasz Beksiński Dziś księżyc świeci krwawo i mrocznie, bo mamy kaca po Walentynach. I w związku, z czym w 'Trójce pod księżycem' odbędzie się specjalna stypa dla zakochanych. Dla tych zakochanych szczęśliwie i nieszczęśliwie gdyż postaram się udowodnić ponad wszelka wątpliwość, że zakochani szczęśliwie są de facto zakochanymi nieszczęśliwie. bo miłość sama w sobie jak to zgrabnie określił Nick Cave ma dwoistą naturę i stanowi wypadkowa oszustwa i rozpaczy. Dwóch takich paskudnych bliźniaczek a bohaterami naszej nocy oczywiście będą Romeo i Julia. Tacy odwieczni kochankowie, którzy pozwolę sobie cynicznie zauważyć mieli więcej szczęścia niż rozumu, bo zdążyli umrzeć zanim zdali sobie sprawę, w co się pąkują. Spróbujemy się zastanowić nad tym, co by było gdyby jednak nie umarli tak od razu. Gospodynią tej nocy będzie Renata Przemyk i piosenki z jej doskonalej moim zdaniem płyty "Underground". One naprawdę doskonale skomentują to, co dla Państwa przygotowałem, albo raczej przygotowaliśmy. After all, wczoraj był Lovers Day.
5. Icicle Works - Lover's Day
6. Komentarz Tomasza "Lovers Day" i zespól The Icicle Works. Póki jeszcze jest wesoło, przekazuje pozdrowienia od George'a dla kogoś z Jaworzna. A teraz proszę Państwa będą 'Opowieści z krypty'. Ktoś niedawno zasugerował, że jest ich za mało, że na jakiś czas zostały zarzucone. No może, może to i prawda. Ale to i dobrze, że przez jakiś czas od nich odpoczęliśmy, bo dziś będzie jedna wielka 'Opowieść z krypty' lub, jak kto woli, jeden wielki seans. The cinema show. Romeo i Julia żyją i maja się okropnie.
7. Genesis - The Cinema Show
8. Komentarz Tomasza Zakochany Romeo śpiewa serenadę dołując wszystkich swoja pieśnią. Stoi pod latarnia, pod domem Julii mamrocząc cos w rodzaju: "może byśmy tak... ". Julia na to: "O Boże, to Romeo - O mało nie wykitowałam na zawal - Nie marudź, bo właśnie wrócił mój chłopak. Kto to tak widział śpiewać pod czyimś oknem?". "Tak Julio wiem karty były znaczone a Ty ugodziłaś mnie w serce. Zapomniałem już słów filmowej pieśni. Zrozum to po prostu nie była odpowiednia chwila, lecz gdy się kochaliśmy mówiłaś kocham Cię i będę kochać do śmierci".
9. Dire Straits - Romeo And Juliet
10. Komentarz Tomasza Zespól Dire Straits i "Romeo & Juliet" to była scena balkonowa w naszym filmie, który będzie stawał się coraz mroczny, z każdą następną minutą. Za chwilę zajrzymy za kulisy wielkiej miłości, ale tymczasem jest już prawie pierwsza....
11. Sygnał audycji
12. Renata Przemyk - Nie udawaj że...
13. Komentarz Tomasza, powitanie Julii (Aneta Awtoniuk) Tomek: Nie wiem, kto jest wariatem, ale to już Państwu pozostawiam do wywnioskowania. Mają na to Państwo dwie godziny. Nie chce jednak żeby feministki nazwały mnie jakąś męska szowinistyczna świnia, mizoginista albo wrogiem kobiet. Które de facto uwielbiam czy mniej - stad moja zgryzota Nie chce opowiadać historii Romea i Julii samotnie żeby uniknąć stronniczego podejścia do tematu. Dlatego nad wszystkim czuwa Renata Przemyk, a oprócz mnie w studiu jest Julia. Witaj Julio. Aneta: Dobry wieczór.
14. Pavlov's Dog - Julia
15. Komentarz Tomasza Spotkałem Ją w noc pełną ognia i wrzawy. Szalone dzwony biły na oszalałym niebie. Od pierwszej chwili wiedziałem, że kochać Ją będę aż do śmierci. i pocałunkiem starłem tysiące łez z twarzy mej pani tysiąca smutków. Wyżebranych pożyczonych, skradzionych lub odłożonych na jutro. W tę noc srebrne gwiazdy lśniły bez końca a dzwony biły. Od pierwszej chwili wiedziałem, że Ją utrącę, bo wszystko ma swój kres. Przysięgam zrobiłem jednak wszystko by być dla Niej dobry, żeby Jej nie skrzywdzić, lecz na Jej rękach widnieją szaleńcze szramy a ja wciąż słyszę jak dzwony bija. Kochasz mnie? Kochasz, kochasz mnie tak jak ja kocham Ciebie?
16. Nick Cave & the Bad Seeds - Do You Love Me?
17. Komentarz Tomasza i Anety Tomek: Julio umieraj każdej nocy w blasku upadłych Hamletów, umieraj każdej nocy. Zaopiekuj się duszą ciemną, przestań królować w krainie Hadesa, wołam cię - wróć zza grobu. Dla tych co pożądają, czekają, umieraj dla nich, Julio umieraj każdej nocy. Jesteś białą siostrą Aniołów, nie płacz, nie skarż się, kołyski puste pozostaną. Cmentarze pełne kochanków, a wieża hardo wznosi się ku niebiosom. Julia w ciemnościach udziela nam mementa mori. Aneta: Gdy zstąpiłeś tam w dół, wyglądałeś jak martwy. W grobowcu przyszłość jest czarna, ten niepokój trapi mnie. Widzę tak straszne rzeczy przed sobą. Czy zobaczę cię jeszcze kiedyś? Niech Bóg będzie z tobą. Tomek: Pozbawiona miłości w ciemnym grobie, tylko Księżyc cicho medytuje. Miłość jest silniejsza od śmierci, historia Julii pozostaje prawdą. Dziewica umiera na płatkach róż, na sztyletach jad węża. W blasku poległych Hamletów Julio, zaśnij słodkim snem. Aneta: Będę całować twoje wargi, miłości moja. Być może pozostała na nich kropla trucizny. Zstąpię wraz z tobą tam, w dół. Nadchodzi przyjaciółka śmierć, już spieszy z pomocą. Tomek: Umieraj Julio...
18. XIII. Století - Julie Umira Każdou Noc
19. Komentarz Tomasza Uwolnij mnie, czemu tego nie zrobisz. Odejdź z mojego życia. Przecież wcale mnie nie potrzebujesz tylko się mnie trzymasz. Pojawiasz się wciąż żeby igrać z moim sercem. Odejdź z mojego życia i pozwól mi zacząć od nowa. Pomóż mi otrząsnąć się ze wspomnień, tak jak Ty pozbyłaś się mnie. Przecież nie ma szans bym został Twym przyjacielem skoro na sam Twój widok serce mi pęka. I nic nie mogę na to poradzić.
20. Rod Stewart - You Keep Me Hangin' On
21. Komentarz Tomasza Weź sobie wszystko. Na dowód wystawie Twoja walizkę do przedpokoju. Ukradłaś mi nawet resztę nadziei. Przystawiłaś pistolet do głowy i rozstrzelałaś mój mózg. Odkąd jesteś przy mnie cud, że w ogóle jeszcze żyje. A Ty wciąż wracasz na miejsce zbrodni. Księżyca nie sposób zestrzelić, pewnych rzeczy zmienić się nie da. Możemy zbudować most miedzy nami. Jednak pustka pozostanie.
22. Elton John - Shoot Down The Moon
23. Komentarz Anety Zgoda przyjdę pod Twoja nieobecność i zabiorę swoje rzeczy. Wszystko, co mam kupowałam z Tobą, ale, nie ma sprawy. Właściwie mam wszystko, czego mi potrzeba: zatankowany wóz, trochę forsy i jest tylko jeden problem... Pragnę tylko Ciebie i chce mieć tylko Ciebie. Wiem nawet, dokąd pójdę - zamieszkam u przyjaciela. Owszem przystojny jest, ale nie jest Tobą. Nie potrafi rozbawić mnie i wzruszyć do łez tak jak Ty. Musimy jednak wszystko zmienić, bo tak dłużej być nie może. Mam dokąd pójść, ale nie chce stąd odejść bo jest jeden problem. Splątaliśmy się nierozerwalnym węzłem w tańcu, staliśmy się najlepszymi przyjaciółmi, ale dość... Koniec z tym. Chociaż kochany chce być tylko z Tobą
24. Kate Bush - You Are The One
25. Komentarz Tomasza On czeka aż Ona zrozumie, lecz ona nie rozumie nic. Ona czeka cala noc na jego telefon, lecz On już nie zadzwoni. On czeka aż Ona powie wybacz, lecz Ona zamyka tylko perłowo czarne oczy i modli się by usłyszeć jak On mówi: kocham Cię, lecz On już nie skłamie. On oczekuje jej współczucia, lecz Jej nie stać na współczucie. Ona czeka cala noc na jego pocałunek, lecz budzi się sama. On czeka aż Ona powie wybacz, lecz Ona jedynie pochyla głowę w cierpieniu i modli się by usłyszeć: nie opuszczę Cię już nigdy. Jak to się stało, że oddaliliśmy się tak bardzo? A kiedyś byliśmy tak blisko. Jak to się stało? Myślałem, że ta miłość trwać będzie wiecznie.
26. The Cure - Apart
27. Komentarz Tomasza i Anety Aneta: Mówią na mnie Dzika Róża, choć nazywałam się Elisa Day. Czemu tak na mnie wołają? Nie wiem, przecież nazywałam się Elisa Day Tomek: Gdy ujrzałem ją pierwszego dnia, wiedziałem, że to jej szukałem. Spojrzała mi w oczy i uśmiechnęła się. Jej usta miały kolor róż rosnących nad rzeką, krwawo czerwonych i dzikich. Aneta: Gdy do mych drzwi zapukał i do komnaty wszedł, cała drżałam, gdy wziął mnie w swe silne ramiona. Miał być moim pierwszym. Łzy z mych policzków delikatnie. Tomek: Drugiego dnia przyniosłem jej kwiat. A przy jej urodzie bladły inne kobiety. Spytałem, "Czy wiesz gdzie rosną dzikie róże - słodkie, szkarłatne i wolne?" Aneta: Drugiego dnia przyniósł mi czerwoną różę. I spytał: "Czy smutek swój podarujesz mi?" Kładąc się skinęłam potakująco głowa. A on spytał: "Jeśli pokażę ci róże, czy pójdziesz za mną?" Trzeciego dnia zabrał mnie nad rzekę. Pokazał mi różę i całowaliśmy się. A potem usłyszałam jak coś mówi i ujrzałam go nad sobą z kamieniem w dłoni. Tomek: Ostatniego dnia zaprowadziłem ją tam, gdzie rosną dzikie róże. Położyła się na brzegu, wiał łagodny wiatr. Pocałowałem ją na pożegnanie. Powiedziałem: "Wszystko co piękne, zginąć musi". Pochyliłem się i włożyłem jej czerwoną różę między zęby.
28. Nick Cave & the Bad Seeds - Where the Wild Roses Grow
29. Camel - Pressure Points
30. Komentarz Tomasza Minęła godzina druga. Czas na serwis
31. Renata Przemyk - Zero (odkochaj nas)
32. Komentarz Tomasza Był późny wieczór, usłyszałem pukanie do drzwi. To Rozpacz i Oszustwo, paskudne bliźniaczki miłością zwane. Przybrały twoją postać i powróciły do mnie. A ja, idiota, wpuściłem je. Jesteś chyba karą za moje grzechy. Ledwo uchyliłem drzwi, a obrazy z mojej przeszłości mignęły mi przed oczami. Zostałem związany, zakneblowany, sterroryzowany, wykastrowany i poddany lobotomii. Nigdy jeszcze oprawca nie przebrał się tak chytrze. Wszak tobie otworzyłem drzwi, moja Julio z przeszłości.
33. Nick Cave & the Bad Seeds - Let Love In
34. Komentarz Tomasza i Anety Tomek: Jestem Księciem Nocy, Aniołem Ciemnej Gwiazdy. Rozdaję naręcza snów. Słyszę twój krzyk, czarna ikono raju. Czuję cię jak w serce wbity nóż Aneta: Słyszę lament twój i od dawna wiem, że Księżyc jest twoim Królestwem. Serce krwawi, podaj mi dłoń, wspólnie będziemy szukać Świątyni. Tomek: Użyczę ci w miłości swego mrocznego Voo Doo. W otchłani nocy przeobrazisz się w Ciemną Madonnę. Skradnę twe ciało, zdradzę twą duszę i zostawię cię samotną pośrodku pustyni. Aneta: Słyszę lament twój i od dawna wiem, cała płonę w twych objęciach... Wiem, że nasza miłość trwać będzie wiecznie, w Świątyni Namiętności. Tomek: Poznaj moją moc, oto moje usta, chcę posiąść twą wiarę. Świątynia Miłości należy do nas. Nieustannie pytasz skąd czerpię siły? Są to cienie mych byłych legionów. Nikt nie wie, co się dzieje w zakamarkach posępnych gór. Aneta: Już od dawna wiem, od dawna wiem, cała płonę w twych objęciach... Wiem, że nasza miłość trwać będzie wiecznie, w Świątyni Namiętności. Tomek: Oto widzisz moje ciało, moje spragnione wargi. Lecz moja moc jest nie z tego świata i nikt jej nie zmierzy. Jestem kimś, w kogo istnienie nie uwierzy nikt. Aneta: Poznaj moją moc, oto moje usta, oddaj mi swą wiarę. Świątynia Namiętności należy do nas.
35. XIII. Století - Mistr i Marketka
36. Komentarz Tomasza i Anety Płonąc od sztucznych ogni strzelających nade mną, dzierżąc w dłoni broń na kochankę i ból. Uciekasz by się skryć w Świątyni Miłości. Następnej szukasz, lecz zawsze tak samo jest. A wiatr powieje moje imię przez ten kraj. W Świątyni Miłości kryjecie się razem, wierząc, że ból i strach zostały za murami. Jednak ktoś bliski steruje pogoda i jego łzy spłyną po murach rozległych jak rozwarte oczy kochanków. Przygląda się temu diabeł w czarnej szacie. Opuszcza mnie Anioł stróż. Życie jest krótkie a miłość zawsze kończy się rana. Czarny wietrze zabierz mnie.
37. The Sisters Of Mercy - Temple Of Love
38. Closterkeller - I jeszcze raz do końca
39. Komentarz Anety Co z ciebie zostało, czarny nietoperzu? Gdy o zachodzie Słońca wylatujesz ze swej groty. Podobni Tobie z jej głębi śledzili lot białej gołębicy daleko w blasku światła. Nie słuchałeś, gdy ostrzegali Cię - nie możesz kochać kogoś, kto ku Słońcu frunie. Co sprawiło nietoperzu, że nauczyłeś się lecieć zwinnie jak Ona? i tuz przed zapadnięciem zmroku podążałeś za Nią, pod pusty nieboskłon. Tak bardzo Ją kochałeś i chciałeś być jak Ona. Choć kryłeś w sobie prawdziwa naturę mroczną i niezrozumiałą; niczym cień w mroku nocy. Co czułeś czarny nietoperzu, gdy wyszedłeś z cienia a Ona opuściła Cię? Teraz nawet podobni Tobie nie chcą Cię mieć w swoich szeregach. I został z Ciebie cień w mroku nocy. Niespokojny, bez życia, jak serce w popiołach.
40. Crystal Phoenix - Dark Shadow (In The Night)
41. Komentarz Tomasza Dobrze być cieniem w mroku nocy, bo wtedy nikt nie widzi twoich łez. A wiadomo, że i ślepiec czasem płacze a i wampir czasem płacze; raz na kilka stuleci. Czy wierzą Państwo w zły urok? Może nie wypada tak mówić, ale rzucił go Robert Smith, gdy wykonał pewien utwór w Katowicach. George postawił mi potem Tarota. Wśród kart odkrytych była Śmierć! I teraz wszystko jest lodowate jak życie. Wszystko lodowate jak cisza. Nie wymówisz już ani słowa. Twoje imię jak lód w moim sercu.
42. The Cure - Cold
43. Abraxas - Inferno - (fragment)
44. Abraxas - De Profundis
45. Komentarz Tomasza i Anety Tomek: Tak wygląda miłość aż po grób - piękny ślub i żywy trup. Życie jest krótkie a miłość zawsze kończy się rana. Gorzej być kochankiem miłości niż kochankiem przez nią odtrąconym. I tak naprzód przed siebie, wciąż przed siebie zmierzam. Tam gdzie nikt przede mną nie chciał iść. I będę tak szedł, aż zrobią mi się dziury w podeszwach. Jak najdalej od muru za którym została Ona. Kochasz mnie? Aneta: Kochasz? Tomek: Kochasz mnie... Aneta i Tomek: ...tak jak ja Ciebie Tomek: podróż to będzie ostatnia. I nie obejrzę się za siebie, bo wiem, że cokolwiek zrobię, cokolwiek pomyśle, o czymkolwiek zamarzę... miłość i tak znów nas rozdzieli.
46. Camel - Stationary Traveller
47. Joy Division - Love Will Tear Us Apart
48. Sygnał Programu Trzeciego
49. Renata Przemyk - Każdy trochę jest potrzebny
50. Komentarz Tomasza i Anety Tomek: Renata Przemyk i jeszcze jeden utwór z płyty "Underground". Ta płyta towarzyszy nam dzisiaj przez cala noc. I musze Państwu powiedzieć, mnie tez towarzyszy od dwóch tygodni mniej więcej. Słucham jej na okrągło, jestem nią zachwycony. Myślę, że nie tylko ja, bo nasza dzisiejsza Julia chyba tez. Prawda Julio? Aneta: Zdecydowanie. Tomek: Julia nazywa się naprawdę Aneta Awtoniuk i jest naszą 'trójkową' współpracowniczką od roku. A ja, Ją poznałem w taki sposób, że zagarnęła mnie kiedyś, gdzieś z korytarza i podstawiła mikrofon pod nos i kazała mi wypowiadać się na temat wampiryzmu. Pamiętasz to jeszcze? Aneta: Tak, i był fantastyczny 'wywiad z wampirem'. Tomek: Właśnie był 'wywiad z wampirem' i od tego czasu stwierdziliśmy, że mamy wiele wspólnych zainteresowań i dzisiaj stwierdziliśmy, że nasze różne sercowe smutki tutaj wyrzucimy z siebie. Aneta: Tak, bo są bardzo podobne. Tomek: Właśnie. Więc ja dzięki temu czuje się trochę odciążony i mam nadzieje, że feministki nie będą mi już mówić, że ja to jestem taką szowinistyczną męską świnią i zawsze tylko mowie, że nie lubię kobiet, że one są takie wstrętne, że one są takie nie dobre. Owszem zdarzają się, że są niedobre, ale faceci tez bywają niedobrzy. Aneta: O, tak. Tomek: Lubisz Cat'a Stevens'a? Aneta: Och, no przecież wiesz, że uwielbiam. Tomek: Wiec w ostatniej godzinie, dziś w stałym naszym cyklu 'Living in the past' żeby trochę te ponurości przeróżne rozładować. Ja mam nadzieje ze Państwo spać nie pójdą tak jak Renata Przemyk śpiewała ze 'ona idzie spać, ona już pójdzie spać'. Wróci za tydzień na pewno i będzie wracać dość regularnie, bo nam się bardzo podoba. Ale Państwo mają tutaj jeszcze przed sobą jedną godzinę ze mną przynajmniej. Mam nadzieję Anetko, że Ty tez będziesz słuchać Cat'a Stevens'a. Aneta: Tak, jeszcze przez pól godziny tutaj a później w domu Tomek: Jest to wykonawca, którego już nie ma on się w tej chwili zupełnie inaczej nazywa 'Józef Islam' zdaje się. W ogóle sprzedał swoje złote płyty, wyrzucił gitarę, odciął się od przeszłości podpadł niektórym fanom, im jak powiedział żeby Rushdiego sprzątnąć, wiec niektórzy zaczęli wyrzucać jego płyty z kolei //na mnie akurat poglądy pana Stevens'a jakiekolwiek by nie były nie robią żadnego wrażenia. Jestem jego fanem od bardzo wielu lat bardzo go lubię i uważam, że właśnie dzisiaj na rozładowanie tego mrocznego i ponurego klimatu, jaki się wytworzył. A jak Państwo wiedzą ja dość często mowie, trochę, trochę od siebie a trochę od tych piosenek, ale zawsze tam trochę autobiografii w tym jest, więc sam sobie chce troszeczkę w tej chwili... Aneta: Może nawet więcej niż trochę... Tomek: Nie zdradzaj mnie aż tak bardzo. Chcę sobie trochę też poprawić humor, więc przyniosłem płytę "Foreigner" to nie będzie jedyna płyta, której posłuchamy dzisiaj, ale z tej płyty tytułowa suita - Suita Cudzoziemiec, która opowiada o miłości właśnie. o takim śnie który zaczyna się od słów, że: ...po prostu nie potrafię znaleźć słów którymi mógłbym opisać to co czuje .. Po prostu chce to wszystko opowiedzieć jak było... A kończy się słowami, że: 'Ciebie chyba niebo mi zesłało', więc sądzę, że raczej optymistyczniejszy to będzie wydźwięk. Płyta bardzo dziwna, bo kiedy się pojawiła, ja musze Państwu powiedzieć, będąc wielkim fanem Stevens'a wtedy byłem trochę tą płytą negatywnie zaskoczony, bo wydala mi się zbyt surowa, wydala mi się jakąś taką rockowa miejscami za bardzo i zbyt surowa. On śpiewał takie śliczne balladki z takim smutnym podtekstem takie melodyjne z takim chórkiem jakimś z tylu, a tutaj nagle był inny. Ale czas sprawił, że do "Foreigner'a" wracam z dużą przyjemnością. Tak wiec przez najbliższe osiemnaście minut suita "Foreigner" i Cat Stevens z roku 1973.
51. Cat Stevens - Foreigner Suite
52. Komentarz Tomasza i Anety Tomek: Cat Stevens i "Foreigner", czyli suita o cudzoziemcu, który miął sen i się zakochał. Podobało się Ci się Anetko? Aneta: Fantastyczne, jak cały, Cat Stevens. Tomek: No tak wiedziałem, że to powiesz. Aneta: Bezkrytycznie. Tomek: Słyszałaś ten utwór wcześniej, bo on jest taki mało znany długi strasznie rzadko ktoś go puszcza? Aneta: Tak, ale kiedyś miałam okazje i nie był dla mnie nowością natomiast był dla mnie następnym kolejnym przeżyciem i fantastycznym jak zwykle bywa przy Cat'ym Stevens'ie Tomek: Słuchaj a teraz sobie przypomniałem jeszcze a propos tej naszej rozmowy sprzed roku tego 'wywiadu z wampirem' to nie wiem czy ja Ci mówiłem o tym, że - to tak nawiązuje do listu od Joanny z Krakowa, który dostałem parę tygodni temu, która wspominała o tym jak księdza wystraszyła... Aneta: Tak, tak, pamiętam. Tomek: ...muzyka Devil Doll więc wyobraź sobie moja dentystka opowiadała mi że ten wywiad leciał w programie trzecim - a ona zawsze słucha Trójki .. Aneta: Bardzo słusznie. Tomek: ...miała na fotelu jakiegoś katolika który usłyszał ten 'wywiad z wampirem' i podobno zdębiał - Co to jest? Co to znaczy, wywiad z wampirem? Aneta: ... i zamknął usta. Tomek: Mam nadzieje że zamknął w momencie kiedy wiercono mu w zębach. Tak a propos to jutro są "Diabły" - Kena Russela , właściwie dziś o dwudziestej trzeciej i to jest film który tak obrazuje wartości chrześcijańskie 'in action' że wydaje mi się , każdy powinien go zobaczyć, żeby w ogóle wiedzieć o co chodzi w tym wszystkim. Aneta: Koniecznie polecamy. Tomek: No, a my wracamy w cyklu 'Living in the past' do Cat'a Stevens'a. Jeszcze będzie teraz muzyka z wcześniejszej jego, płyty, która się nazywa "Catch The Bull At Four"... Aneta: Ale jeszcze zanim wrócimy to pozwolisz że już się pożegnam z naszymi słuchaczami. Tomek: A Ty już musisz lecieć? Aneta: Tak zdecydowanie, obiecałam, że jeszcze przez pól godziny zostanę; zostałam już minutę dłużej wiec ja już Państwu - jako dzisiejsza Julia- mowie: Dobranoc, ale proszę jeszcze nie zasypiać i zostać z naszym wampirzastym Romeo jeszcze przez pól godziny Dobranoc Romeo. Tomek: No, dobranoc Julio dziękuję Ci serdecznie. W takim razie ja tutaj spokojnie zostaje przy Cat'ie Stevens'ie a Julia... Julio zamknij drzwi za sobą tylko... Aneta: Nie omieszkam. Tomek: ...żeby tutaj nikt nam tutaj nie wkroczył do studia i nie przeszkodził w trakcie... o... Cat Stevens, "Catch The Bull At Four" i cztery piosenki: Silent Sunlight,18th Avenue, Sweet Scarlet i Ruins.
53. Cat Stevens - Silent Sunlight
54. Cat Stevens - 18th Avenue
55. Cat Stevens - Sweet Scarlet
56. Cat Stevens - Ruins
57. Komentarz Tomasza To był Cat Stevens z płyty "Catch The Bull At Four" z '72 roku i jeszcze będą trzy piosenki Cat'a Stevens'a z płyty "Budda and the chocolate box" wydanej w 1974-tym. 'Budda i pudełko czekoladek' albo jak niektórzy wola 'Budda w pudelku czekoladek' - mimo to że tytuł mówi inaczej, ale taka przypowieść rysunkowa z tylu płyty tłumaczy ten tytuł. otóż idzie sobie taki łysy pan, przypuszczalnie mnich w jakiejś duchowej... duchowym celu przedsięwziął dłuższy spacer i zauważa robaczka który coś taszczy. No i zaczyna mu się marzyć wtedy, że on też chciałby taszczyć pudełko z czekoladkami. No i w tych marzeniach rozpakowuje czekoladkę, okazuje się ze czekoladka ma kształt Buddy no i on się przeraża w tej chwili i zauważa, że jest to jakiś ważny znak i odchodzi nie myśląc już o doczesnych przyjemnościach. Z tej płyty: "Oh Very Young" - to był wielki przebój Cat'a Stevens'a w 1794 roku, "King Of Trees" - Król drzew, mój ulubiony fragment tej płyty i "Home In The Sky" - Dom w niebie
58. Cat Stevens - Oh Very Young
59. Cat Stevens - King Of Trees
60. Cat Stevens - Home In The Sky
61. Komentarz Tomasza Kiciuś Stefański zakończył nasze dzisiejsze księżycowe muzykowanie w Trójce. W imieniu Anety Awtoniuk i swoim; dziękuję wszystkim nocnym markom za uwagę. i zapraszam za tydzień. Until we meet again and the and the case is solved - jakby powiedzial Inspector Clusoe. Do uslyszenia.
62. Julee Cruise - The Mysteries Of Love
63. Komentarz Romana Dziewońskiego Tomasz Beksiński zatrzasnął już swoją kryptę, ale za tydzień otworzy jej wrota. 'Trójka pod Księżycem' - minęła godzina czwarta.


Utwory z audycji znajdziesz na płytach:

Abraxas - Abraxas (1996)

Camel - Stationary Traveller (1984)

Cat Stevens - Catch Bull At Four (1972)

Cat Stevens - Foreigner (1973)

Cat Stevens - Buddha And The Chocolate Box (1974)

Closterkeller - Purple (1990)

Crystal Phoenix - Crystal Phoenix (1989)

Dire Straits - Making Movies (1980)

Elton John - Ice On Fire (1985)

Genesis - Selling England By The Pound (1973)

Icicle Works - Icicle Works (1984)

Joy Division - SP [Love Will Tear Us Apart]

Julee Cruise - Floating into the Night (1989)

Kate Bush - The Red Shoes (1993)

Nick Cave & the Bad Seeds - Murder Ballads (1996)

Nick Cave & the Bad Seeds - Let Love In

Pavlov's Dog - Pampered Menial (1975)

Renata Przemyk - Andergrant (1996)

Rod Stewart - Foot Loose & Fancy Free (1977)

The Cure - Pornography (1982)

The Cure - Wish (1992)

The Sisters Of Mercy - Some Girls Wander By Mistake (1992)

Wojciech Kilar - Dracula - OST

XIII. Století - Gotika (1994)

XIII. Století - Werewolf (1996)Komentarze/recenzje

Czy wierzą Państwo w zły urok? Może nie wypada tak mówić, ale rzucił go Robert Smith, gdy wykonał pewien utwór w Katowicach. George postawił mi potem Tarota. Wśród kart odkrytych była Śmierć! Po grudniu 1999 r. wyznanie to - popełnione przez Tomka kilka lat wcześniej - nabrało nowego, bardziej jeszcze złowieszczego, wydźwięku. Słowa te padły 15 lutego 1997 r. w audycji z okazji "Dnia Zakochanych". Walentynkowe obchody wypełniły wówczas dwie i pół godziny "księżycowego muzykowania", zaś w cyklu "Living In The Past" królowała muzyka Cata Stevensa ze suitą "Foreigner" w roli głównej. O ile pamięć nie zwodzi mnie na manowce, program poprowadził Tomasz wspólnie z Moniką Makowską. Możliwe jednak, iż była to inna zaprzyjaźniona redaktorka Trójki. Tak czy inaczej, Tomek zażartował przy tej okazji, że zaprosił ją po to, aby feministki nie wyrzucały mu, że jest "męską, szowinistyczną świnią, opowiadającą na okrągło jakie to kobiety są wstrętne i okropne". W programie cała paleta klimatów - od posępnego gotyku do melodyjnego rocka - wszystko zaś poukładane w kolejną opowieść "o miłości i śmierci" i przyprawione nieodzowną szczyptą autoironii. Warto podkreślić także, iż przy okazji mającej się odbyć niebawem telewizyjnej projekcji wspaniałego filmu "Diabły" Kena Russella, Tomek nie omieszkał ironicznie skomentować, iż tak doskonale obrazuje on "wartości katolickie in action, że każdy powinien go zobaczyć". Przytoczył jednocześnie anegdotkę, którą "sprzedała" mu Jego "nadworna dentystka". Otóż jeden z jej pacjentów, usłyszawszy jakąś wypowiedź Nosferatu, niemiłosiernie się zbulwersował i marudził przez całą wizytę. Tomek podsumował to krótko: "mam nadzieję, że z wrażenia zamknął usta podczas borowania i ugryzł wiertło!".

Autor: Krzysiek B.