Jethro Tull
«1995-06-23»
Co Nam Zostało z Tych Płyt

Komentarz

Jethro Tull

Audycja dzięki

Olek - data

Olek - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Olek - opis

AkoBe - opis - uzupełnienie

AkoBe - pochodzenie

Opis

1. Jethro Tull - Song for Jeffrey

2. Komentarz Tomasza

"Song for Jeffrey", czyli "Pieśń dla Jeffrey'a". Utwór pod koniec lat 60-tych dedykowany Jeffreyowi Hammond-Hammond, który później był przez kilka lat basistą zespołu Jethro Tull, na samym początku przyjaźnił się z muzykami. Grupa Jethro Tull to jeden z fenomenów rocka i dlatego pomyślałem sobie, że dzisiaj trzeba będzie powspominać trochę starych utworów. Tym bardziej, że ukazała się nowa płyta, nie z nowym materiałem wprawdzie, no ale nowa, bo nagrana kilka lat temu podczas koncertu w Hammersmith Odeon, płyta Jethro Tull - "In Concert". I płyta ta udowadnia, że Ian Anderson i jego wspólnicy są wciąż w świetnej formie. Ian Anderson powiedział kiedyś, że chciałbym być Lee Marvinem rocknrolla. Lee Marvin był przez wiele lat starszym aktorem, który zawsze mimo to, iż miał siwe włosy i wyglądał już na swoje lata, grywał twardych mężczyzn, takich, którzy zawsze dawali sobie radę i potrafili zniszczyć młodszych i na pierwszy rzut oka silniejszych od siebie. I trzeba przyznać, że Ianowi Andersonowi to postanowienie chyba się udaje, po prostu on jest tym Lee Marvinem rocknrolla. Wciąż w świetnej formie, wciąż tworzy znakomitą muzykę, jest bardzo żywiołowy na estradzie. Istnieje pewna szansa, że zespół Jethro Tull może kiedyś zawita do Polski. Słyszałem taką plotkę parę miesięcy temu, że może na jesieni tego roku. Nie chciałbym żeby trzymano mnie zbyt mocno za słowo, bo takie plotki bardzo rzadko się sprawdzają, no ale nadzieję zawsze mieć można. Oto cztery utwory z samego początku lat 70-tych. "With You There To Help Me" - "Z Twoją pomocą", utwór z albumu "Benefit", następnie singlowy "Sweet Dream", czyli "Słodki sen". Później jeszcze jedna piosenka z albumu "Benefit" - "A Time for Everything" - "Czy jest czas na wszystko" i wreszcie powracające do dziś na koncertach, słynne Bachowskie - "Bourée". Jethro Tull.

 

3. Jethro Tull - With You There To Help Me

4. Jethro Tull - Sweet Dream

5. Jethro Tull - A Time for Everything

6. Jethro Tull - Teacher

7. Jethro Tull - Bourée

8. Komentarz Tomasza

No, posłuchaliśmy w sumie pięciu utworów, a nie czterech, bo "A Time for Everything" jest prawie połączony z kolejnym, wielkim przebojem Jethro Tull, z utworem "Teacher", czyli "Nauczyciel". Tak więc "Nauczyciela" też już mamy za sobą, chociaż muszę Państwu powiedzieć, że miał się pojawić jeszcze przed godziną 15-tą. Grupa Jethro Tull zaczynała pod koniec lat 60-tych jako zespół troszkę bluesowy. W każdym razie na samym początku Ian Anderson, mimo że był liderem, jednak nie był najważniejszym muzykiem w zespole. Tworzył większość kompozycji, ale za sprawą gitarzysty -Micka Abrahamsa, zespół miał troszkę inne brzmienie niż zaczął sobie wykształcać już na płycie drugiej - "Stand Up", w momencie kiedy Abrahams odszedł i założył własną grupę Blodwyn Pig. W każdym razie image grupy Jethro Tull od samego początku był niezwykle oryginalny i ciekawy, mianowicie był to taki image brudnych dziadów, żebraków. Legenda głosi, że Ian Anderson występujący na estradzie w długim, dziadowskim płaszczu, nigdy tego płaszcza nie czyścił i płaszcz nie dość, że wydzielał woń podobno dosyć zniewalającą, to również rozsypał się w końcu ze starości. Różne takie legendy krążą o muzykach, nie wiadomo na ile są prawdziwe, ale dodają pikanterii całej sprawie. Jethro Tull - płyta "Stand Up", to był album drugi, z którego przed chwilą słuchaliśmy utworu "Bourée". I jeszcze dwie piosenki z tej płyty - "Back to the Family", czyli "Z powrotem na łonie rodziny" i "Look into the Sun" - "Spójrz w słońce".

 

9. Jethro Tull - Back to the Family

10. Jethro Tull - Look Into the Sun

11. Komentarz Tomasza

To było "Spojrzenie w słońce" z albumu "Stand Up". Dziś zespół Jethro Tull. Zresztą myślę, że powtarzać tego nie trzeba, sądzę, że brzmienie tej grupy jest tak charakterystyczne, że każdy rozpozna je bezbłędnie. Czas na płytę, która uważana jest przez wielu za jedną z najważniejszych w dorobku Jethro Tull, a w każdym razie na początku lat 70-tych na pewno była najwybitniejszym osiągnięciem - płyta "Aqualung". Do tej płyty i do utworów, w które się na niej znalazły, zespół wraca do dziś, wykonując na koncertach choćby "Locomotive Breath" i utwór tytułowy. I za chwilę te utwory usłyszymy. Najpierw "Aqualung", wbrew pozorom nie chodzi tutaj wcale o sprzęt do nurkowania, ale tak nazywa się główny bohater płyty, typowy dziad z ulicy, taki kloszard, którego mamy sportretowanego na okładce. Później "Cross-Eyed Mary" - "Zezowata Mary" i wspomniany "Locomotive Breath" - "Oddech lokomotywy". Jethro Tull.

 

12. Jethro Tull - Aqualung

13. Jethro Tull - Cross-Eyed Mary

14. Jethro Tull - Locomotive Breath

15. Komentarz Tomasza

Zespół Jethro Tull, to był jeden z największych przebojów i najsłynniejszych utworów powracających wciąż na koncertach - "Locomotive Breath", czyli "Oddech lokomotywy". Nasze spotkanie z Ianem Andersonem i grupą Jethro Tull zakończy refleksyjna balladka - "Just Trying to Be".

 

16. Jethro Tull - Just Trying To Be

17. Komentarz Tomasza

W koncercie wspomnień słuchaliśmy zespołu Jethro Tull. Minęła 15-ta.

 

18. Sygnał serwisu Trójki

19. Komentarz Tomasza

Serwis Trójki, Adam Peszke.

 

20. Serwis Trójki

21. Komentarze

AP: Był to serwis Trójki
TB: który przygotował i przedstawił Adam Peszke.

 

22. Sygnał Trójki

23. Reklamy

24. Komentarz Tomasza

Prawie 6 minut po godzinie 15-tej. Żegna już Państwa Tomasz Beksiński. Za chwilę Henryk Sytner, a później Jurek Owsiak.

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Jethro Tull - Stand Up (1969)

Jethro Tull - Benefit (1970)

Jethro Tull - Aqualung (1971)

Jethro Tull - Living in the Past (1972)