Noc Walpurgii (1995)
«1995-04-29»
Trójka Pod Księżycem
Komentarz

Przenieśmy się razem z Tomaszem ... "na cmentarz, kiedy robi się ciemno i zimno, kiedy na ziemie schodzi mgła, kiedy czujesz się stary, kiedy nie ma już o czym mówić, wtedy uwierzysz, że szkielety potrafią chodzić...". Jest 29.04.1995, dzień przed nocą Walpurgii. Serwis III Paweł Ulbrych Następne spotkanie: 06.05.1995

Audycja dzięki

Maciej Skulski - komentarz - uzupełnienie
Kieloo - opis
Jaśko Marcin - opis
A. 'Vampire' N. - opis
Yaho de Ville - opis - uzupełnienie płyt
AkoBe - opis - poprawki
SeIZe - opis - komentarze Tomasza
Ciesielski Sebastian - pochodzenie
AkoBe - pochodzenie

Opis

1. Sygnał audycjiDobry wieczór
2. Black Sabbath - Black Sabbath
3. Komentarz Tomasza Wita Państwa Tomasz 'Nosferatu' Beksiński dziś w chłodnym blasku Księżyca na samym szczycie Brocken'u. W obowiązkowej pelerynie, mogą Państwo posłuchać jak szeleści. Jutro Noc Valpurgii wówczas panowanie nad światem obejmą zła, duchy wszelkie itd. Wszelkie mroczne moce, które bardzo lubimy, których muzyczną obecnością raczymy uszy od czasu do czasu tak, więc dzisiaj w Trójce będzie transmisja bezpośrednia z Gór Harcu, przygotowania do sabatu. Ton pod nasze rozważania już podał zespól Black Sabbath. Myślę, że mniej więcej już wiemy, jaki to czarny kształt majaczy w mroku przed nami w mroku wskazując na nas palcem. A jeśli nie, mamy trzy godziny na to żeby się dowiedzieć. Teraz, zespół Garden of Delight omówi związek światła z cieniem.
4. Garden Of Delight - The Relation of Light to Shadow
5. Komentarz Tomasza Tu w norze zamieszkałej przez upiory, przebudzony w śmierci. Tu modlimy się w rytm bębnów a z popiołów serc naszych wypełzają gady. Analogią umierania jest związek światła z cieniem. Czekamy na zapadnięcie zmroku.
6. Ozzy Osbourne - Waiting For Darkness
7. Komentarz Tomasza Gdy otoczą nas ciemności, gdy pojawi się lodowaty Księżyc w tę jedyną doroczną noc z 30 kwietnia na 1 maja. Gdy na łysym szczycie Brocken'u, ciała wyłonią się z cieni. We shall be together again ... W taką noc jestem prawie pewien, że mogę to zrobić. Wślizgnąć się w słodką nieświadomość. i pocałować Cię ostatni raz, odlatując w nicość. Zniknąć w mroku nocy. W taką noc potrzebuję Twojej bliskości by spojrzeć w Twoje milczące oczy i znaleźć w nich moje epitafium. W taką noc patrzę na gasnące światło odmierzając odległość między mną, Tobą i śmiercią. I wiem, że jestem coraz bliżej i że będziemy razem.
8. The Cure - Same Deep Water as You
9. Komentarz Tomasza Nawet w noc upiorów obecność czarnego kruka nie pozwala nam zapomnieć o dawnych ranach. Lubią się one otwierać niczym stygmaty w najmniej stosownym do tego momencie. To był taki czysty impuls, naprawdę. Choć jak Państwo wiedza nawet wampir czasami płacze raz może dwa razy w całej wieczności. Pozbawiony słów, rozpuszczony we śnie upiłem zaledwie krople z życiodajnego kielicha. Trucizna w mym gardle, moje ciało się rozpada, dusza wyssana do cna. Zostałem zraniony w krainie tęsknoty, spalony, sparzony. To minęło. Porzucono mnie, rozsypano, zasiano w bagnie. A teraz czuje się znowu człowiekiem i chce przemówić. Uklęknę u stóp góry, pobłogosławię morze słowami, którymi nazywał mnie wiatr, choć imienia nie potrzebuje. Wołać nie będę gdyż odpowiedzi nie usłyszę nigdy. Sen prowadził mnie a ja pójdę za nim dalej. Prosto w ogień.
10. Lacrimosa - Der Kelch Des Lebens
11. Komentarz Tomasza (1:00) To był zespół Lacrimosa i utwór z płyty "Inferno", tak więc znależliśmy się już w piekle. Minęła pierwsza.
12. Sygnał audycji
13. Nosferatu - Farewell My Little Earth
14. Komentarz Tomasza Żegnaj Ziemio. Za chwile próbny lot na miotłach w obecności czarownic. Przyłącz się do nas tej nocy i tańcz w krąg wraz z nami. Niech Twój duch poszybuje w blasku Księżyca. Pędź wraz z nami przez noc. Równie szybko jak lecący ptak, nasze sylwetki odbiją się na tle Księżyca.
15. Inkubus Sukkubus - Wytches
16. Komentarz Tomasza Uwaga wszelkie fantomy i demony nocy. Do startu! Gotowi! Zaczynamy.. zaczynamy.. lot.
17. Closterkeller - Phantom
18. The Damned - Shadow of Love
19. Komentarz Tomasza Ten utwór był przestroga dla zakochanych. Czasami można znaleźć się w cieniu miłości, który przypomina troszeczkę pajęczą sieć. I potem nie ma już wyjścia. Temat ten powróci za chwile, ale teraz jeszcze krótki trening przed jutrzejszym sabatem - prawdziwy taniec duchów w wykonaniu zespołu Eyes of a Nightmare Jungle.
20. Eyes of the Nightmare Jungle - Shadow Dance
21. Komentarz Tomasza I gdy wokół tańczyły duchy, na rozkaz uchyliły się drzwi rozsuwając zasłonę. Musiałem wejść w las, jakiego wcześniej nie widziałem. Mroczna jest droga do mego serca. Gdzie Słońce, gdzie Ty? W samym sercu lasu klęczę a słowa na niebie brzmią. Miłość.
22. Komentarz Tomasza
23. Deine Lakaien - Forest
24. Komentarz Tomasza Chmura niebo mroczyła surowa, i od liści powiędłych szedł szmer. Od gałęzi powiędłych szedł szmer. Była ciemna noc kwietniowo-majowa, najstraszniejsza z mego życia er. Był to Auburn, który we mgle się chowa i wilgotny pomroczny las Weir. Auburn jezioro, co w mroku się chowa i od wiedźm opętany las Weir.
25. Strawbs - Witchwood
26. Komentarz Tomasza Włosy nieboszczyka, ślina zbójcy morskiego - rekina. Trochę sadła, które ściekło z szubienicy. Wnętrzności zajeżdżonego konia i sproszkowane pająki. Ma ktoś ochotę na żupę czarownic? Smacznego.
27. Bel Canto - Spiderdust
28. Komentarz Tomasza A teraz z zespołami The Bolshoi i Fruupp wybierzemy się w moje ulubione miejsce mianowicie na cmentarz. "Kiedy robi się ciemno i zimno, kiedy na ziemie schodzi mgła, kiedy czujesz się stary. Kiedy nie ma już o czym mówić, wtedy uwierzysz, że szkielety potrafią chodzić..."
29. The Bolshoi - Barrowlands
30. Fruupp - Graveyard Epistle
31. Komentarz Tomasza "W kataleptycznym stanie w tej katakumbie zostać musze. Czy ja naprawdę istnieje? Niezmienieni i niezmienni tańczymy zombierame. Śpiewając: dołącz do nas i bądź jak my. Jesteśmy siostry i bracia."
32. Siouxie & The Banshees - Premature Burial
33. Komentarz Tomasza Z cmentarnych mgieł wyłania się tęczowy demon. Na koniu ziejącym karmazynowym ogniem. Suną za nim czarne cienie. Wabione jego pożądaniem..
34. Uriah Heep - Rainbow Demon
35. Komentarz Tomasza Za chwile pojawią się głowni goście naszego próbnego sabatu, ale ponieważ jest już pół minuty po drugiej w nocy czas na serwis.
36. The Crazy World Of Arthur Brown - Fire
37. Komentarz Tomasza "Znam tajemnice, którą kryje umysł twój. Myślisz ze ci, którzy cię wielbią ślepi są. Jesteś niczym wielki brat, wzbudzasz nasze zaufanie. A gdy już nabawisz się nami, ciśniesz nasze dusze w piach. Zanim zginę mam tylko jedno pytanie - powiedz mi, w imię piekła - kim jesteś?"
38. Black Sabbath - Who Are You?
39. The Rolling Stones - Sympathy For The Devil
40. Komentarz Tomasza Cóż to takiego stoi przede mną. Postać w czerni. Wskazuje na mnie palcem. Czarny kształt o ognistych oczach. Mówi mi, czego pragnąc mam. Przedstawił mi się i podaje rękę.
41. Black Sabbath - N.I.B.
42. Komentarz Tomasza O duchu, co przebywasz hen w niebie przepastnym. Tam gdzie groza wyzywa pięknem ogrom jasny. Tam najdalej, najwyżej za niebieskim torem. Gwiazdy wstrzymanej w wirze przez Twoją zaporę, którą komety przeszły. Gdyś je w dół postrącał, z tronu potęg zamierzchłych. By znojnie do końca niosły ogień czerwony, serc swych gwiezdnych ogień. Z pośpiechem nie znużonym i w męce wciąż srogiej. Jest już z nami Czarny Anioł.
43. Nosferatu - Dark Angel
44. Komentarz Tomasza W ślad za mrocznym aniołem pojawił się powóz. Powóz czarny, bez woźnicy, zaprzężony w cztery konie. Moja peleryna załopotała ostrzegawczo. Powiało chłodem. Pojawił się mój osobisty zwierzchnik. Master.
45. Temat z filmu - Dracula
46. The Bollock Brothers - Count Dracula
47. Komentarz Tomasza "Gdy zaszło słonce myślałeś, że tym razem ci się uda. Twoja pamięć powoli się zmienia, świat zanika. Czy to źle pragnąć wiecznego życia? Nasłuchuj głosu nieznajomego. Nie wyczujesz niebezpieczeństwa aż będziesz wśród nas. Nie wiem czy to źle, ale nie mogę się doczekać zachodu słońca. Noc ma swoja cenę."
48. Psyche - Vampire
49. Komentarz Tomasza Nim jutro zajdzie słońce będę musiał odebrać ci życie. Skoro oboje żyjemy nie spocznę póki nie będziesz moja. Tak mi każe moja natura. Potrzebne mi są wasze życia - dla mistrza. Głód krwi zamienia ludzi w bestie a bestie w demony. Tylko śmierć może przynieść wyzwolenie. Na jutrzejszy obowiązkowy meeting na szczycie Brocken'u panowie powinni przygotować czarne długie peleryny podbijane czerwienią. A panie czarne pończochy i czerwone wstążki. I nic poza tym oczywiście. Wiadomo, bowiem że sabaty służą totalnemu wyuzdaniu.
50. Umbra Et Imago - Gothic Erotic
51. Budka Suflera - Jest taki samotny dom
52. Komentarz Tomasza Po nocy przychodzi dzień, lecz po dniu noc. I to jest najważniejsze. W jutrzejsza noc Valpurgii znów będziemy razem. Zostawcie otwarte okna, mogę was odwiedzić.
53. Procol Harum - Repent Walpurgis
54. Komentarz I aż strach wejść do studia o tej porze minuta po godzinie piętnastej. Mówię, że strach wejść, bowiem Tomasz Beksiński opuścił studio przed chwila w pięknym czarno-purpurowym płaszczu, w wielkiej pelerynie; Książe Wampirów. Ale całe szczęście jest nas tu dwóch. Obok mnie Paweł Ulbrych.
55. Serwis Trójki (fragment)


Utwory z audycji znajdziesz na płytach:

Bel Canto - Shimmering, Warm & Bright (1992)

Black Sabbath - Reunion (Epic) CD1 (1998)

Black Sabbath - Reunion (Epic) CD2 (1998)

Budka Suflera - Cień wielkiej góry (1975)

Closterkeller - Scarlett (1994)

Deine Lakaien - Forest Enter Exit (1993)

Eyes of the Nightmare Jungle - Fate

Fruupp - Future Legends (1973)

Garden Of Delight - Necromanteion IV

Inkubus Sukkubus - Wytches

Lacrimosa - Inferno (1995)

Nosferatu - Legend (1997)

Ozzy Osbourne - Bark At The Moon (1983)

Procol Harum - A Whiter Shade of Pale (1967)

Procol Harum - The Long Goodbye - Symphonic Music Of Procol Harum (1995)

Siouxie & The Banshees - Join Hands (1979)

Strawbs - From the Witchwood (1971)

The Crazy World Of Arthur Brown - The Crazy World Of Arthur Brown

The Cure - Disintegration (1989)

The Damned - Phantasmagoria

The Rolling Stones - Beggars Banquet (1968)Komentarze/recenzje

być może właściwa data to 13.05.1995

Autor: Yaho de Ville