Kate Bush
«1987-08-04»
Nie Tylko Ballada


Audycja dzięki

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

AkoBe - opis

AkoBe - pochodzenie

Opis

1. Kate Bush - The Wedding List

2. Komentarz Tomasza

Dobry wieczór. Dziś posłuchamy nagrań jednej artystki. Sądzę, że już Państwo wiedzą, iż mam na myśli Kate Bush. Niedawno obchodziła ona swoje urodziny. Nie powiem które, gdyż każda kobieta ma na zawsze osiemnaście lat, a już szczególnie kobieta tak wyjątkowa, jak Kasia. W swej muzyce, jak i w naturze, jest wiecznie młoda i taką dla nas zawsze pozostanie. Te piosenki nigdy się nie zestarzeją. Przed chwilą słuchaliśmy utworu sprzed siedmiu lat - "The Wedding List" - "Lista weselna". Panna młoda, której męża zamordowano w kilka minut po ślubie, likwiduje po kolei zabójców. Piosenka powstała w oparciu o wyświetlany też u nas film - "Panna młoda w żałobie". A oto Kasia w dwóch kolejnych nagraniach: "Handsome Cabin Boy" - "Przystojny chłopiec okrętowy" oraz "Burning Bridge" - "Płonący most".

 

3. Kate Bush - The Handsome Cabin Boy

4. Kate Bush - Burning Bridge

5. Komentarz Tomasza

Kasia Krzaczek jest artystką wybitną, nietuzinkową, wyjątkową. Zajmuje szczególne miejsce wśród wokalistek rockowych. Nie tylko śpiewa, lecz również komponuje i aranżuje swój repertuar. Nad każdą płytą długo pracuje, starając się, aby za każdym razem nagrywać coś nowego i unikalnego. Ostatnio nawet reżyseruje swoje teledyski, w których z kolei oszałamia widza pomysłami i swoją urodą. Jednym z najpiękniejszych teledysków jest "Cloudbusting" - "Obrywanie chmury" - historia alchemika, wynalazcy maszyny do wywoływania deszczu. Kasia wciela się w rolę jego córki. Gdy ojca aresztuje współczesna inkwizycja, Kasia wywołuje straszliwą ulewę.

 

6. Kate Bush - Cloudbusting

7. Komentarz Tomasza

"Cloudbusting" - "Obrywanie chmury". Słuchamy dziś nowszych i starszych piosenek Kate Bush. Cofnijmy się do płyty "Lionheart" wydanej pod koniec 1978 roku, więc przed dziewięciu laty. Już wtedy Kasia zaskakiwała dojrzałymi tekstami piosenek i zmysłową interpretacją. Posłuchajmy dwóch utworów: "In Search of Peter Pan" - "W poszukiwaniu Piotrusia Pana" oraz "Wow!".

 

8. Kate Bush - In Search of Peter Pan

9. Kate Bush - Wow

10. Komentarz Tomasza

Na zakończenie naszego spotkania z piosenkami Kate Bush, posłuchajmy ballady "The Infant Kiss" - "Pocałunek dziecka". Bohaterka utworu zakochana jest w o wiele młodszym od niej chłopcu. Chciałoby się powiedzieć, och, gdybym był młodszy.

 

11. Kate Bush - The Infant Kiss


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Kate Bush - Lionheart (1978)

Kate Bush - Never for Ever (1980)