2023-07-23

I ponownie fragmenty rocznicowej audycji - 1993-07-23


2023-06-25

Równe 30 lat temu. Audycja z 1993-06-25. Drobny fragment, ale z jakimi emocjami i jaką muzyką! Indian Summer, Strawbs.

Już teraz trudno złapać oddech, a być może kiedyś uda się odnaleźć początek i koniec tej audycji...


2023-06-21

Zaległości ciąg dalszy. Muzyczna Poczta UKF, maj 1992. 

 

Dwie kolejne audycje ze zbiorów Pawła:

 

1992-05-05 - kontynuacja dyskografii Emerson, Lake And Palmer. I część płyty "Brain Salad Surgery" z 1973 r. Czy to rzeczywiście przerost formy nad treścią? No cóż... każdy ma na to swoją własną odpowiedź. W drugiej części audycji dość interesująca mieszanka, bo między innymi i Procol Harum i Różowe kropki i Blitzkrieg. 

1992-05-12 - "Brain Salad Surgery", część 2. Audycję kończy Collage i wyjątkowy Don't Believe Anymore grupy Icehouse

 

I dla przypomnienia audycje, które już jakiś czas z nami są:

 

1992-05-19 - SOM z singla "Temple Of Love", a później Closterkeller, Varius i kolejna perełka - The Dream, grupy Gracious.

1992-05-26 - ELP ciąg dalszy. Pierwsza cześć (Emersona) albumu Works z 1977. Ale także Al Steward, String Driven Thing oraz Icehouse. 


2023-06-15

Mamy potworne zaległości... zatem bez wstępów zaległe audycje Muzycznej Poczty UKF z kwietnia 1992. Na ostatnią audycje z marca musimy zapewne jeszcze trochę poczekać.

 

1992-04-07 - przede wszystkim Pictures At An Exhibition, płyta koncertowa z 1971 r. grupy Emerson, Lake And Palmer, ale warto zwrócić uwagę także na rozpoczynający tę audycję utwór Can You Roll Her zespołu U.F.O. 

 

1992-04-14 - krótka przerwa od ELP, po dwa nagrania z płyt Phenomenon oraz No Heavy Petting grupy U.F.O. a także, a może raczej przede wszystkim, legendarny Pavlov's Dog  

 

1992-04-21 - powrót do nagrań ELP i pierwsza połowa Trilogy z 1992 r. i ponownie nie ujmując niczego ELP, przyglądamy się uważnie końcówce audycji a w niej String Driven Thing... ale także Judas Priest i przebojowy, jak zwykle, Elton John 

 

1992-04-28 - dokończenie albumu Trilogy i... wersje demo nagrań Sióstr Miłosierdzia. Takie to właśnie Tomaszowe połączenia...


2023-03-27

Dzisiaj, najpierw trzy razy Emerson, Lake & Palmer, uzupełnienie pierwszej płyty wydanej w '71 roku. Później cztery Alice Cooper, nagrania z dwóch płyt "Welcome to My Nightmare" i "Alice Cooper Goes to Hell", (...). A na zakończenie instrumentalny przebój Alana Parsonsa - "Hawkeye", czyli "Sokole oko". 

1992-03-24

 

Dużo smakowitych kąsków zarówno muzycznych jak i związanych z informacjami dotyczącymi prezentowanych utworów...

 

I przy okazji... zwracam uwagę, że audycja "sprzed" tygodnia (1992-03-17) dzięki Pawłowi została uzupełniona. 


2023-03-17

Audycja 1992-03-17 już jakiś czas z nami jest... niemniej, chyba warto do niej wrócić, choćby dla kończącej ją Pieśni dla Europy

 

Nie wiem co jest w tym utworze, ale przejść obok niego po prostu nie można... Tomasz także chyba nie mógł, skoro do niego tak często wracał... 


2023-03-11

Korzystając z okazji wymuszonej przerwy w przypominaniu audycji z cyklu Muzycznej Poczty UKF (na audycję z 1992-03-10 przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać. Może kiedyś odezwie się ktoś, kto ją znajdzie w jednej szuflad gdzieś na strychu...), a także z tej jakże zimowej pogody za oknem... powróćmy do styczniowej Trójki Pod Księżycem 1992-01-11.

To kolejna audycja, która dzięki Pawłowi mogła zostać uzupełniona. 

 

Trzy fundamenty tej audycji to Visage, Procol Harum i, z czym zapewne Paweł się zgodzi, Now.

 

Komentarze Tomasza zamieszczone w tej, jak i dziesiątkach innych audycji, dzięki niezrównanemu w tej kwestii Vampirkowi.


2023-03-04

Audycja z 1992-02-25 już jakiś czas z nami była, dlatego nie wspominaliśmy jej przed tygodniem. Niemniej warto dziś do niej zaglądnąć jeszcze raz z kilku powodów. Pierwszy z nich to ten, że dzięki Pawłowi udało się nam dotrzeć do pełnej wersji tej audycji, a nie tylko do jej końcowego fragmentu. Drugim powodem może być jej początek, który kontynuuje tematykę rozpoczętą tydzień wcześniej. Trzeci to sama zawartość tej audycji, w tym trzy rozbudowane kompozycje grup Propaganda i Aragon oraz Tracy Hitchings. Każda godna uwagi. 

 

A "dziś" audycja z 1992-03-03, a w niej...

Cztery razy Alan Parsons Project na początek, aż cztery utwory: "Damned If I Do", "Games People Play", "Time" i "Old and Wise". Później znów na jakiś czas powrócą Siostry Miłosierdzia, dziś będzie utwór "Long Train", czyli "Długi pociąg" wersja wydłużona z maksisingla "Lucretia My Reflection". Później dwa razy Moody Blues - "King and Queen" i "What Am I Doing Here". I na zakończenie Peter Hammill z grupą Van Der Graaf Generator, przepiękny utwór "Refugees".


2023-02-18

No sun for a world that once stood so tall
No wind's going to blow and no rain's going to fall
No flowers for graves, in fact no graves at all
When we all fall down

 

Tak kończy się utwór All Fall Down grupy Ultravox - 1992-02-18


2023-02-11

Dwa razy zespół Yes. Utwory: "America" - kompozycja Paula Simona znana z repertuaru duetu Simon i Garfunkel oraz utwór "Soon", który nie jest niczym innym tylko końcem suity "Gates of Delirium", ale w wersji takiej okrojonej na singiel. Później grupa Genesis i "Tell My Why". Następnie cztery razy Barclay James Harvest, kolejne cztery utwory z płyty "The Harvest Years". Będą to utwory: "Brother Thrush", "Poor Wages", "I'm Over You" i "Child of Man". A na koniec dwie śpiewające panie. Anja Orthodox i Closterkeller - utwór "Spokój" oraz Sonya Christina Linwood i nieistniejąca już grupa Curved Air i utwór "Melinda". 

1992-02-11

 

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na Child of Man nieśmiertelnego Barclay James Harvest, a także na ostatni utwór z tej audycji Melinda (More or Less) grupy Curved Air

 

Lovely lady falling laughing down the glory of the rainbow
Lovely lady reaching crying for the comfort of the day-glow
Melinda more or less, Melinda more or less, Melinda more or less in dreams
But if and when she wakes again, she knows it all begins again
Sleeping, waking, rising, falling, dumb but calling out to deafened friends
That's how it ends
For Melinda more or less in dreams
Melinda more or less, Melinda more or less in dreams


2023-02-04

Po tygodniowej przerwie wracamy z krótkim fragmentem audycji z 1992-02-04.
Z czasów, gdy muzyka nie koniecznie oznaczała serwis dostarczający ją strumieniowo w cyfrowej jakości. 

 

Gdy słucham utworu grupy Pink Floyd When The Tigers Broke Free, zawsze dziwi mnie, że trwa on jedynie 3 minuty. 3 minuty, ale z jakąż potęgą emocji.

Większość z Was zapewne zna historię, która kryje się za tym utworem. Jeśli nie, to zaglądnijcie proszę do audycji, która miała miejsce kilka lat wcześniej (1986-10-10), a w której to Tomasz podaje na ten temat wiele szczegółów. 


2023-01-23

West Berlin grupy Camel, Cat Stevens i Morning Has Broken, Sebastian grupy Cockney Rebel w wersji koncertowej...

i czego chcieć więcej? Może tylko utworu Vincent Dona McLeana.  

 

Now, I think I know what you tried to say to me
How you suffered for your sanity
How you tried to set them free
They would not listen, they're not listening still
Perhaps they never will

 

Muzyczna Poczta UKF - 1992-01-21


2023-01-13

Co dzisiaj? Najpierw ponury i niesamowity utwór w wykonaniu mistrza horror rocka - dziadka Alice Coopera. Stosowny tytuł - "I Love the Dead", czyli "Kocham nieboszczyka". Później (...) Galahad, prezentuje muzykę progresywną, (...). Później zapomniana już trochę, choć niedawno reaktywowana, ale bez swojego lidera, a więc reaktywowana niepotrzebnie, Elektryczna Orkiestra, czyli The Electric Light Orchestra (...). Potem Anne Clark, bardzo popularna nowofalowa poetka. (...). A na zakończenie Marc Almond z towarzyszeniem zmarłej niedawno legendy muzyki lat 60 i 70, niejakiej Nico, słynnej wokalistki z grupy Velvet Underground (...). 

Zainteresowani? 1992-01-14

 

A tak na marginesie, jeśli ponad trzydzieści lat temu Alice Coopera Tomasz określał dziadkiem... to co można o nim mówić dziś, kiedy w lipcu będzie z nami razem z resztą Hollywood Vampires?


2023-01-07

To, że cuda się zdarzają, chyba dla każdego jest oczywistością. A jednak, kiedy taki cud się pojawia, to często trudno w niego uwierzyć.

 

W zeszłym roku wspominaliśmy audycje z roku 1994. Nadszedł czas na kolejny krok w tył. Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy przygotowywania do wspomnień audycji z kolejnych lat. Niestety, jak doskonale wiecie, im starsze audycje, tym mniej informacji o nich zachowało się do dzisiaj.

 

I wtedy właśnie, nieoczekiwanym zrządzeniem losu, otrzymałem wiadomość od Pawła, który jak się okazało posiada mnóstwo informacji o tych audycjach, a w szczególności o tych, których nam brakowało. Dzięki jego pomocy nasza strona będzie mogła stać się pełniejsza.

 

Zaczynamy od cyklu audycji, który dość dawno u nas nie gościł. Muzyczna Poczta UKF, rok 1992, siódmy stycznia i wśród wielu wyjątkowych utworów, ten jeden... ponad siedemnastominutowa suita Grendel i oczywiście Marillion. 

Przed prezentacją tego utworu Tomasz zwraca uwagę na powieść Johna Gardnera pod tym samym tytułem. Pamiętam jak wielkie zrobiła na mnie wrażenie, gdy czytałem ją kilka lat wcześniej...

1992-01-07

 

Pawle, dziękuję.

 


2023-01-05

Przypomnijmy jeszcze jedną audycję Piotra Kaczkowskiego z tamtego czasu. 

2000-01-05

And I am not frightened of dying
Any time will do, I don't mind
Why should I be frightened of dying?
There's no reason for it, you've gotta go sometime

If you can hear this whispering you are dying


2022-12-31

The Moody Blues, to muzyka, którą nam, mnie, przyszło... dane poznać znacznie wcześnie niż On, bo Tomek kiedyś mi opowiadał, że On się muzyką rockową zainteresował dopiero w '72 roku i sprawdzał moją pamięć, co do niektórych audycji "Minimax". Kiedyś nawet napisał mi na kartce i sprawdzaliśmy, czy dobrze pamiętamy, co się działo, że tu było Bangladesh, a tu był zespół Paladin, a tu Emerson, Lake and Palmer, a tu Hendrix, a tu Grand Funk, a tu King Crimson, Osibisa, Uriah Heep, Cliff Hartley, Deep Purple, Focus, Led Zeppelin, Medicine Head, Janis Joplin, Rolling Stones, Floyd - "Meddle". Spisywał je i opowiadał mi kiedyś, jak musiał wyjść z domu, tuż przed audycją, żeby wyłączyć neon vis-a-vis, który zakłócał Mu odbiór Programu Trzeciego i potem ktoś w jakiejś rozmowie mówił: "Jak oni robią te neony, ten na przykład się psuje co niedziela" i on się co niedziela psuł.

2000-01-02


2022-12-17

Jak daleko sięgam wzrokiem
Widzę nadchodzące cienie


Gdy będę już stary i mądry
Zapomnę o gorzkich słowach
Poczuję jesienny wiatr


A kiedyś, we mgle czasu
Kiedy spytają czy ciebie znałem
Uśmiechnę się i odpowiem, że byłaś moją przyjaciółką

1991-12-26


2022-11-26

Wszystkiego... 1991-11-19


2022-10-16

Dziś kilka fragmentów audycji z października 1994. 

1994-10-01 - rozmowa z członkami grupy Collage i dwa komentarze z audycji z 1994-10-08 oraz 1994-10-22 zapraszam. 


2022-09-22

Podróż w przeszłość wiąże się z tym, że będą pojawiały się takie audycje, które w ogóle się nie zachowały, albo o których wiadomo bardzo nie wiele. 

Tak jest właśnie z audycją z 1994-09-17. Wiemy, że była prezentowana tam płyta Bryana Ferry "Mamouna". 

Wiemy także, że w Living in the Past mogliśmy wsłuchać się w muzykę grupy Gracious, a wśród wybranych przez Tomasza utworów był...

 

(...) a teraz czeka nas właściwy gwóźdź programu, 25-minutowa suita "Supernova". Treść jest następująca: pięciu astronautów powraca na Ziemię. Okazuje się, że Ziemia jest całkowicie czarna, a tuż przed lądowaniem widzą niesamowicie jasne światło słoneczne. Wszystko wygląda jakoś nienaturalnie, nie ma nikogo żywego... Cóż się stało? Supernowa, eksplozja supernowej, o wiele potężniejsza od siły światła słonecznego, wypaliła całą planetę. Naszych pięciu Astronautów wie, że muszą się po prostu pożegnać ze wszystkimi wspomnieniami, ze wszystkim co kiedykolwiek było, ze wszystkim do czego usiłowali powrócić, bo czeka ich niebawem taki sam los jaki już spotkał wszystkich Ziemian. Pesymistyczna niesamowita suita grupy Gracious (...)