Procol Harum, Steve Hackett, Dalis Car, ...
«1988-03-29»
Nie Tylko Ballada


Audycja dzięki

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

AkoBe - opis

Robert Wahl - pochodzenie

Opis

1. Procol Harum - Pandora's Box

2. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak początku)

(...) Dedal ostrzegał Ikara, aby nie szybował na swych skrzydłach zbyt wysoko. Jednak Ikarowi tak spodobało się latanie, że zapomniawszy o przestrogach ojca, wznosił się coraz wyżej, aż gorące promienie słońca roztopiły wosk spajający pióra jego skrzydeł. Ikar spadł na ziemię, ponosząc śmierć na miejscu.

 

3. Steve Hackett - Icarus Ascending

4. Komentarz Tomasza

Wizerunek Ikara unoszącego się coraz wyżej w przestworza, przedstawił przed chwilą Steve Hackett. Poznajmy teraz śpiewaka Orfeusza. Jego piękna żona Eurydyka zmarła ukąszona przez żmiję, a nieszczęsny Orfeusz tak bardzo ją kochał, że udał się aż do krainy ciemności prosząc Hadesa o zmiłowanie. W czeluściach piekieł wykonał tak cudowną pieśń, że najokrutniejsze stwory płakały. Hades oddał mu Eurydykę, zakazał jednak oglądania się za siebie podczas opuszczania piekła. Eurydyka szła za Orfeuszem, który w pewnym momencie bardzo zapragnął na nią spojrzeć. Odwrócił się i w tym momencie utracił ją już na zawsze.

 

5. David Sylvian - Orpheus

6. Komentarz Tomasza

Muzyczny wizerunek Orfeusza przedstawił David Sylvian. A teraz duet Dali's Car i "Artemis". Była to siostra Apollina, niezwykle piękna i nieprzystępna. Została na zawsze dziewicą. Była też Królową lasów, Boginią płodności i dobroczynności, a także Boginią śmierci.

 

7. Dalis Car - Artemis

8. Komentarz Tomasza

To był portret Bogini "Artemis". Na zakończenie dzisiejszego spotkania z bohaterami mitologii, poznajmy jeszcze trzy Parki, zwane też Mojrami - Clotho, Lachesis i Atropos. Te trzy córki nocy przędą nieustannie nić ludzkiego żywota, którą w końcu najstarsza Atropos przecina w godzinie śmierci. Muzyczne wizerunki tych Bogiń przeznaczenia poznamy za chwilę dzięki grupie Emerson, Lake & Palmer.

 

9. Emerson, Lake & Palmer - The Three Fates

a) Clotho 
b) Lachesis 
c) Atropos

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Dalis Car - The Waking Hour (1984)

David Sylvian - Secrets of the Beehive (1987)

Emerson, Lake & Palmer - Emerson, Lake & Palmer (1970)

Procol Harum - Procol's Ninth (1975)

Steve Hackett - Please Don't Touch! (1978)