Bryan Ferry, Genesis
«1988-01-10»
Wieczór Płytowy

Komentarz

Bryan Ferry - "Bête Noire" (1987), Genesis - "Foxtrot" (1972) - wg strony Gembon

Audycja dzięki

Wojtek Rojewski - data

Wojtek Rojewski - komentarz

AkoBe - opis

Vampirek - opis - treści komentarzy

Olek - pochodzenie

Opis

1. Bryan Ferry - Limbo

2. Bryan Ferry - Kiss & Tell

3. Bryan Ferry - New Town

4. Bryan Ferry - Day for Night

5. Bryan Ferry - Zamba

6. Bryan Ferry - The Right Stuff

7. Bryan Ferry - Seven Deadly Sins

8. Bryan Ferry - The Name of the Game

9. Bryan Ferry - Bête Noire

10. Komentarz Tomasza (brak)

11. Genesis - Watcher of the Skies

12. Genesis - Time Table

13. Genesis - Get 'Em Out by Friday

14. Genesis - Can-Utility and the Coastliners

15. Genesis - Horizons

16. Komentarz Tomasza (brak końcówki)

Genesis i płyta "Foxtrot" z 1972 roku. Przed nami największy utwór z tej płyty, ponad 22 minutowa, prawie 23 minutowa suita "Supper's Ready", czyli "Kolacja na stole". Mam przed sobą książkę "Twórcy teatru rockowego - Genesis" wydaną przez Rockserwis i myślę, że o tym utworze dużo powie Państwu pewien fragment z tej książki. Mówi on o inspiracji Petera Gabriela, o wydarzeniu, które zainspirowało go do stworzenia tej suity.
"Jeden pokój na górze w domu w Kensington miał ściany pokryte purpurowo-niebieską tapetą - mówi Peter Gabriel. Wszystko było jaskrawo-purpurowe i niebieskie. Tego wieczoru Jill, żona Petera, poczuła się jak opętana. Nie wiem jak to mógłbym wytłumaczyć, po prostu znalazła się na granicy histerii lub czegoś podobnego. Doświadczyłem w tym momencie obecności zła. Zobaczyłem w jej twarzy inną twarz. Byłem bardzo przerażony. Nie, nie piliśmy wcześniej, nie zażywaliśmy narkotyków, może ulegliśmy halucynacjom, czy czemuś w tym rodzaju. Nie mam pojęcia ile z tego działo się w mojej wyobraźni, a ile naprawdę, ale nie mogłem zapomnieć tego przeżycia i było ono punktem wyjścia do napisania piosenki o ścierających się siłach dobra i zła. Czytałem objawienie w Biblii, tłumaczy to apokaliptyczny urywek na końcu "Supper's Ready", wtedy chyba po raz pierwszy odczułem, że robię z mojego głosu dobry użytek, ponieważ śpiewałem naprawdę z głębi duszy, prawie jakbym walczył z tym śpiewem o życie. Wyśpiewałem swoje serce wtedy właśnie, gdy śpiewałem "New Jerusalem", śpiewałem dla swojego życia, mówiłem, że to jest dobro stojące ponad złem."
I jeszcze fragment na temat okładki. Paul Whitehead, który był autorem okładki do płyty "Foxtrot" i do kilku poprzednich wspominał:
"Wkrótce po tym, gdy przeczytałem słowa do "Supper's Ready", po mojej rozmowie z Peterem, zauważyłem inną, mocniejszą drogę wejścia w świat wyobraźni apokalipsy i czterech jeźdźców. Jest to bardziej subtelna metoda pokazania sprytu lisa, bo na okładce mamy lista, jest to ta aluzja do tytułu, do słowa foxtrot. Lis wystrychnął myśliwych w inny sposób - lód unoszący się na wodzie, jest jak dusza w ludzkim ciele. Lis w czerwieni, jest jak pożądanie, lecz spryt lisa polega na tym, że użył on przebrania oraz kry, aby uciec od ścigających go ludzi. Cała rzecz polega na tym, że jest tam zarówno ląd, jak i morze, zajmujące mniej więcej po połowie okładki. Symbolizuje to fakt, że tak samo dużo jest życia w morzu, jak i na ziemi, oczywiście nie oznacza to, że w przyrodzie nie ma śmierci. Ryba jest symbolem odrodzenia, a inne elementy, które namalowałem w morzu zwiastują śmierć - nuklearna łódź podwodna, młoteczek Cynthii, rekin. Ludzie pytają mnie, co robi tam rowerzysta, to przecież Peter. Zawsze miałem taką wizję, pewnego dnia czekałem na niego, on przyjechał wtedy na rowerze, ponieważ nie miał umiał za dobrze jeździć, trochę się tak zataczał".
À propos rekina, proszę Państwa, przypomina mi się projekcja filmu "Szczęki" i gdyby wtedy człowiek odpowiedzialny za te kopię był pod moją ręką, to dzisiaj nie mówiłbym do Państwa, tylko siedziałbym w więzieniu za zbrodnie w afekcie (...)

 

17. Genesis - Supper's Ready

- Lover's Leap 
- The Guaranteed Eternal Sanctuary Man 
- Ikhnaton And Itsacon And Their Band Of Merry-Men 
- How Dare I Be So Beautiful? 
- Willow Farm 
- Apocalypse In 9/8 
- As Sure As Eggs Is Eggs (Aching Men's Feet)

 

18. Komentarz Tomasza

Zespół Genesis, rok 1972, płyta "Foxtrot". Tony Banks - instrumenty klawiszowe, a także gitara dwunastostrunowa i śpiew, Steve Hackett - wszelkiego rodzaju gitary, Phil Collins - instrumenty perkusyjne, także śpiew, Peter Gabriel - śpiew, flet, tamburyn, obój i bęben oraz Michael Rutherford - wszelkiego rodzaju gitary basowe, a także dwunastostrunowa i śpiew. Tytuły utworów: "Watcher Of The Skies" - "Obserwator niebios", "Time Table", czyli "Rozkład zajęć" albo nawet dosłownie - "Stół czasu", ponieważ jest to gra słów wykorzystana w ten sposób przez Petera Gabriela, "Get 'Em Out By Friday" - "Wyrzuć ich do piątku", "Can-Utility And The Coastliners" - tu pozwolę sobie nie tłumaczyć tego tytułu, bo nie bardzo rozumiem o co chodzi, "Horizons" - "Horyzonty" i "Supper's Ready", czyli "Kolacja na stole" - oto tytuły części tej suity: "Lover's Leap", czyli "Pigułka podniecająca", "The Guaranteed Eternal Sanctuary Man" - "Z gwarancją na wieczność człowiek ze świątyni", "Ikhnaton And Itsacon And Their Band Of Merry-Men", czyli "Ikhnaton, Itsacon i ich zespół wesołych Panów", "How Dare I Be So Beautiful?" - "Jak śmiem być tak piękny?", "Willow Farm" - "Wierzbowa farma", "Apokalipsa w 9/8" w podtytule "(Co-starring the Delicious Talents of Gabble Ratchet)", czyli "Łącznie z cudownymi talentami Gabble'a Ratcheta) i "As Sure As Eggs Is Egg (Aching Men's Feet)", czyli "Na sto procent pewności (Obolałe nogi)". I mam to zadanie dla Państwa: Który fragment z tej suity posłużył grupie Marillion jakby, został wykorzystany w suicie "Grendel"? Czekam dwa tygodnie na Państwa odpowiedzi. Rozwiązanie za dwa tygodnie w Wieczorze Płytowym. Na dzisiaj to już wszystko, za uwagę dziękują: Roman Chomicz, Leszek Michniewicz i Tomasz Beksiński. Do usłyszenia.

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Bryan Ferry - Bête Noire (1987)

Genesis - Foxtrot (1972)Komentarze/recenzje

Nagranie komentarza 16 z tej audycji dostępne w linku poniżej:
https://youtu.be/1DUjNwCYj90


Autor: Vampirek