Audycja
«1991-10-26»
Trójka Pod Księżycem

Komentarz

Audycja poświęcona artystom z lat 70., którym bardzo dużo zawdzięczali wykonawcy spod znaku new romantic.

Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Grzegorz Fik - komentarz

Grzegorz Fik - opis

AkoBe - opis - treści komentarzy

AkoBe - pochodzenie

Opis

1. Visage - Fade to Grey

2. Roxy Music - ?

3. Roxy Music - Re-Make/Re-Model

4. Komentarz Tomasza

Kiedy Roxy Music rozpoczynało swoją karierę, większość krytyków zgodnym chórem zakrzyknęła, iż wzeszła nowa gwiazda na firmamencie glam rocka. Tak pisał kiedyś Andrzej Dorobek o grupie Roxy Music. Rychło wszakże pojawili się i tacy, według których grupa ta grała tak zwany rock progresywny, zaś w końcowym okresie kariery zespół na gwałt usiłowała zapakować go do niezwykle pojemnej szuflady z napisem new romantic, a więc nawet tak. Jednakże w dalszej części swego tekstu Andrzej Dorobek pisze, że centralną kategorią wyrazu estetycznego była tu ironia rzadko stosowana w muzyce rockowej na tak szeroką skalę. Oto kolejny fragment pierwszej płyty Roxy Music, utwór "Ladytron", który rozpoczyna się właśnie tak jak pieśń, powiedziałbym, nawet trochę kabaretowa, a później powoli przeradza się w utwór zdecydowanie rockowy.

 

5. Roxy Music - Ladytron

6. Komentarz Tomasza

Pierwsza płyta Roxy Music była niesamowitym szokiem na początku lat siedemdziesiątych. Wtedy takiej muzyki raczej się nie słuchało. Było to coś zupełnie, całkowicie nowego, a jeszcze bardziej szokujący był image zespołu, kolorowe jedwabne stroje, zwyczajne swetry, różnego rodzaju fryzury, które raczej kojarzyły się z tanimi pocztówkami i to jeszcze z lat trzydziestych, a także taka bardzo burdelowa okładka, na której znajdowała się dziewczyna w koronkach, też zdjęcie raczej w stylu retro można powiedzieć. I miał to być zespół właściwie rockowy, który debiutował na rockowej scenie. Szokujące! Przyznam się, że wtedy, kiedy zaczynałem właśnie słuchać muzyki, a był to początek lat siedemdziesiątych, Roxy Music przez pierwsze pół roku było dla mnie czymś zupełnie nie do zaakceptowania, chociaż muszę przyznać, pierwszy przebój tej grupy "Virginia Plain" nawet bardzo mi się podobał. Za chwilę go posłuchamy. Natomiast teraz chciałbym przytoczyć fragment tekstu utworu, który otwiera płytę drugą Roxy Music, płytę "For Your Pleasure", bo ten tekst był wtedy proroczy. Brzmiał on:

Oto nowa sensacja
Bajeczna kreacja
Taneczne rozwiązanie
Kwestii rewolucji nastolatków

 

7. Roxy Music - Virginia Plain

8. Roxy Music - In Every Dream Home a Heartache

9. Komentarz Tomasza

Przechodzimy do jeszcze jednej płyty Roxy Music z tamtych lat. Była to płyta trzecia, zatytułowana "Stranded". Utwór, którego słuchaliśmy, pochodził z drugiej, z "For Your Pleasure". Na płycie "Stranded" są dwie perły. Pierwsza teraz, druga dopiero po godzinie dwunastej. Ta pierwsza nazywa się "Psalm". Jest to taki swoisty, można powiedzieć nawet, anty-psalm, utwór trwający 8 minut i rozwijający się do takiej przepięknej kulminacji.

 

10. Roxy Music - Psalm

11. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak w środku i brak końcówki)

Roxy Music i "Psalm". (...) Co przede wszystkim trzeba o tym zespole wiedzieć? Trzeba wiedzieć, że powołał go do życia absolwent akademii sztuk pięknych, niejaki Bryan Ferry, który swoją karierę rozpoczynał jako nauczyciel w szkole ceramicznej dla dziewcząt, ale wyrzucono go z roboty, ponieważ lekcje zamieniały się w sesje nagraniowe i - jak sądzę - nie tylko, gdyż Ferry zawsze znany był ze swojej słabości do płci pięknej. Drugim bardzo ważnym członkiem zespołu od samego początku był niejaki Eno, później okazało się, że ma na imię Brian. Grał na pierwszych dwóch płytach. Był to wielki spec od elektroniki i tym podobnych efektów. I trzeba właśnie przyznać, że to, co grupa Roxy Music zdecydowanie wprowadziła do rocka, to bardzo rewolucyjne i bardzo nowoczesne, choć jeszcze wtedy nie do końca śmiałe, zastosowanie elektroniki. Pamiętajmy, że muzyka new romantic, muzyka początku lat osiemdziesiątych, to była muzyka głównie oparta na brzmieniach instrumentów elektronicznych. Ale kto wie, czy tak by się stało, gdyby właśnie nie śmiałość Ferry'ego, śmiałość Briana Eno i pozostałych członków zespołu, którzy postanowili zagrać coś zupełnie nowego, coś szokującego wręcz na scenie rockowej. A jednak okazało się, że był to pomysł zdecydowanie trafiony, bo grupa spotkała się z gorącym przyjęciem, z dużą popularnością i gdy zawiesiła na krótki okres działalność w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, wielu fanów, a także krytyków, było po prostu zrozpaczonych (...)
 

 

12. Roxy Music - A Song for Europe

13. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak końcówki)

Pamiętam wszystkie te chwile
Zatracone w cudowności
Chwile, których nie odnajdziemy
Już nigdy

Jedna z najpiękniejszych pieśni o miłości w historii rocka , "Pieśń dla Europy" - "A Song For Europe", oczywiście Roxy Music z płyty "Stranded" z '73 roku, siedem lat przed takimi perełkami jak na przykład "Vienna" Ultravox, jakże podobna w nastroju pieśń (...)

 

14. Ultravox - I Want To Be a Machine

15. Magazine - My Tulpa

16. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak początku)

(...) Przed nami rok 1980. Grupa nagrała wtedy płytę zupełnie inną od poprzednich, tak jak gdyby zapragnęła dostosować się do tego, co za jej sprawą wydarzyło się na przestrzeni tych ostatnich wówczas lat i nagrała płytę "Flesh + Blood" utrzymaną bardzo, bardzo w stylu new romantic, tak można zresztą powiedzieć. Z tej płyty utwór pod tytułem "Same Old Scene".

 

17. Roxy Music - Same Old Scene

18. Komentarz Tomasza

Roxy Music i "Same Old Scene" z albumu "Flesh + Blood". I w ten sposób powoli, powoli kariera tego zespołu zbliżała się do końca. Były już lata osiemdziesiąte, rok '82 i jedna z najcudowniejszych płyt tamtego okresu i kto wie, czy w ogóle nie jedna z najelegantszych płyt w rockowej historii, "Avalon". Z zespołu zdecydowanie eksperymentalnego, nowoczesnego, dziwnego, eksperymentującego właśnie, Roxy Music stał się grupą elegancką, bardzo wysmakowaną. Jeden z moich przyjaciół powiedział o płycie "Avalon", że gdy jej słucha, widzi basen, zachód słońca, kelnera Murzyna w białym fraku serwującego drinki, panienkę w stroju kąpielowym tuż obok i właśnie w tle tę muzykę słyszy.

 

19. Roxy Music - Take a Chance With Me

20. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak końcówki)

"Avalon" była to ostatnia właściwie płyta Roxy Music. Ukazały się później jeszcze dwa albumy koncertowe, minialbumik "The High Road" i w ubiegłym roku płyta bardzo długa, koncertowa, z ostatniego koncertu jeszcze też z początku lat osiemdziesiątych, "Heart Stops Beating", ale następnego studyjnego albumu już nie było. Bryan Ferry dobrze sobie zdawał z tego sprawę, że takiej płyty jak "Avalon" już nie można niczym przeskoczyć. Nagrywa od tego czasu solo i robi płyty równie dobre, ale już nie lepsze (...)

 

21. Sparks - Never Turn Your Back On Mother Earth

22. David Bowie - Always Crashing in the Same Car

23. David Bowie - 1984

24. Cockney Rebel - Loretta's Tale

25. Cockney Rebel - Sweet Dreams

26. Cockney Rebel - Psychomodo

27. Cockney Rebel - Death Trip

28. Cockney Rebel - Tumbling Down

29. Steve Harley & Cockney Rebel - Back to the Farm

30. Steve Harley & Cockney Rebel - Black or White

31. Cockney Rebel - Sebastian


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Cockney Rebel - The Human Menagerie (1973)

Cockney Rebel - The Psychomodo (1974)

David Bowie - Diamond Dogs (1974)

David Bowie - Low (1977)

Magazine - Real Life (1978)

Roxy Music - Roxy Music (1972)

Roxy Music - For Your Pleasure (1973)

Roxy Music - Stranded (1973)

Roxy Music - Flesh + Blood (1980)

Roxy Music - Avalon (1982)

Steve Harley & Cockney Rebel - The Best Years Of Our Lives (1975)

Steve Harley & Cockney Rebel - Timeless Flight (1976)

Ultravox - Ultravox! (1977)

Visage - Visage (1980)



Komentarze/recenzje

Mała ciekawostka: "Never Turn Your Back On Mother Earth" zespołu SPARKS to oryginalna wersja kompozycji nagranej później przez MARTINA L. GORE na minialbum "Counterfeit" z 1989 r.


Autor: Grzegorz Fik