Blade Runner (1982)


Gatunek

Science Fiction


Reżyser

Ridley Scott


Podstawowe informacje

scenariusz Hampton Fancher David Webb Peoples Roland Kibbee zdjęcia Jordan Cronenweth muzyka Vangelis scenografia Peter J. Hampton Lawrence G. Paull David L. Snyder Linda DeScenna Leslie McCarthy-Frankenheimer Thomas L. Roysden Peg Cummings Jeden z najlepszych filmów SF w historii kina. W roku 2019 do ciężkich i niebezpiecznych prac używa się replikantów, człekokształtnych robotów. Nie wolno im przebywać na Ziemi po krwawym buncie w jednej z kolonii. W celu ścigania i zabijania zbiegłych, próbujących przedłużyć swe ograniczone przez twórców życie robotów powołany zostaje specjalny oddział policji - Łowcy Androidów. Rickowi Deckardowi - jednemu z Łowców, zostaje zlecone wyśledzenie i zlikwidowanie nielegalnie przybyłych na Ziemię androidów typu Nexus-6. Zadanie to jest trudne nie tylko ze względu na siłę i umiejętności replikantów, ale także na ich... człowieczeństwo.


Obsada

Harrison Ford (Rick Deckard) Rutger Hauer (Roy Batty) Sean Young (Rachael) Edward James Olmos (Gaff) M. Emmet Walsh (Bryant) Daryl Hannah (Pris) William Sanderson (J.F. Sebastian) Brion James (Leon) Joe Turkel (Tyrell) Joanna Cassidy (Zhora) James Hong (Chew) Morgan Paull (Holden) Kevin Thompson (Bear) John Edward Allen (Kaiser) Hy Pyke (Taffey Lewis) Kimiko Hiroshige (Kobieta z Kambodży) Bob Okazaki (Howie Lee)


Opis

Film Ridleya Scotta, luźno oparty na motywach powieści Philipa K. Dicka "Do the Androids Dream of Electric Sheep?" sukces odniósł dopiero po wydaniu wersji reżyserskiej, 10 lat późniejszej od wersji pierwotnej. Dziś trudno "Łowcy Androidów" nie nazwać filmem kultowym. Nadal, po blisko ćwierćwieczu od powstania, ogląda się go wspaniale, urzeka klimat stworzony dzięki zaadaptowaniu starej (zbudowanej w 1929 roku) scenografii "New York Street" oraz niesamowitej muzyce autorstwa Vangelisa. Ponadto film zadaje szereg ważnych pytań o władzę twórcy nad dziełem, o granice człowieczeństwa, o wolność. Polecić go można śmiało nie tylko fanom fantastyki naukowej, ale wszystkim, których interesuje Kino przez duże K.


Opracował

M_A


Audycje

1991-02-22 - Audycja poświęcona filmom (CNR)Komentarze/recenzje

Tytułowy łowca androidów (Harrison Ford) jest detektywem specjalnym, który w roku 2019 otrzymuje zadanie unieszkodliwienia tak zwanych replikantów - czyli rodzaju robotów przygotowanych do działania na obcych planetach. Rzecz dzieje się w scenerii ogromnej metropolii Los Angeles. W wyniku błędu konstrukcyjnego roboty wywołały rebelię. Dochodzi do nieubłaganego polowania na ponurych ulicach miasta. Łowcy androidów udaje się kolejno odnaleźć replikanty. Jednakże, wbrew oczekiwaniom, okazują się one myślącymi stworzeniami o rysach ludzkich, a jeden z nich ratuje policjantowi życie. Film fascynuje mniej samą akcją, a bardziej techniką trikową. źródło: Kronika Filmu, Wydawnictwo KRONIKA, Warszawa 1995.


Autor: TK