Pete Sinfield jako tekściarz i wokalista
«1994-12-30»
Co Nam Zostało z Tych Płyt


Komentarz

Pete Sinfield jako tekściarz i wokalista

Audycja dzięki

Maciej Skulski - data

Maciej Skulski - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

AkoBe - opis

AkoBe - pochodzenie

Opis

1. King Crimson - I Talk To The Wind

2. Komentarz Tomasza

Spytał człowiek prosty zmarłego
Gdzie byłeś?
Tu i tam i pośrodku
Mówiłem do wiatru
Porwał moje słowa
Mówiłem do wiatru
Wiatr nie słucha
Wiatr nie może słyszeć

Proszę Państwa, w takim refleksyjnym nastroju dzisiaj Państwa witam, chociaż koniec roku zapasem i będziemy się bawić na Sylwestra, ale pomyślałem sobie, że trochę za dużo tej muzyki tanecznej dookoła, tego hałasu. Ktoś w moim bloku codziennie rano mnie budzi jakąś koszmarną dyskoteką, poza tym dookoła rośnie zagrożenie barami McDonalda z tymi koszmarnymi, mielonymi sznyclami, słowem po prostu zalew tandety, zalew hałasu. A ja chciałbym Państwu w Nowym Roku przede wszystkim życzyć spokoju i odrobiny romantyzmu i myślę, że pomoże mi w tym Pete Sinfield, jeden z rockowych poetów, tekściarz zespołu King Crimson, który w '73 roku nagrał swoją jedyną, własną, autorską płytę, a później pisał też teksty dla zespołu Emerson, Lake and Palmer i dla włoskiej grupy Premiata Forneria Marconi. Ponieważ płyta Petera Sinfielda - "Still" ukazała się już na kompakcie i jest to taka wspaniała niespodzianka ostatnich kilku miesięcy, udało mi się płytę zdobyć wczoraj, to chciałbym się dzisiaj z Państwem tą płytą podzielić, to będzie poezja śpiewana - Pete Sinfield - "Envelopes Of Yesterday".

 

3. Peter Sinfield - Envelopes Of Yesterday

4. Komentarz Tomasza

"Envelopes Of Yesterday", czyli "Wczorajsze koperty" - Pete Sinfield z płyty "Still", która na kompakcie nazywa się "Stillusion" i wzbogacona jest o dwa utwory, które Sinfield nagrał jeszcze w '73 roku w zamiarze zrealizowania następnej płyty długogrającej, ale do tego zamiaru, do realizacji tego zamiaru po prostu nie doszło, utwory się przeleżały przez ponad 20 lat i dopiero teraz ujrzały światło dzienne - jeden z tych utworów niebawem się dzisiaj pojawi. Płyta przyjechała wczoraj z Londynu, przywiózł ją Wojtek Szadkowski za co serdecznie dziękuję, ale chciałbym też przy okazji podziękować Piotrowi Kosińskiemu z Krakowa, od którego inny zupełnie egzemplarz pożyczyłem przed dwoma tygodniami, również z zamiarem odtworzenia dzisiaj. Piotr był chyba jednym z pierwszych posiadaczy tej płyty w Polsce. Teraz będzie utwór taki chyba najpiękniejszy, taki utwór, który tylko z kompaktu zabrzmi, bo na analogowej płycie zawsze tak trzeszczał, że chyba nigdy nie miałem okazji posłuchać go naprawdę w pełni. Utwór bardzo poetycki, Pete Sinfield tutaj będzie po prostu recytował wiersz, a w partiach bardziej wokalnych odezwie się najpiękniejszy głos rocka - Greg Lake, tytułowa kompozycja płyty "Still".

 

5. Peter Sinfield - Still

6. Komentarz Tomasza

Pete Sinfield - jeden z najważniejszych tekściarzy rocka lat 70-tych i Greg Lake - jeden z najwspanialszych wokalistów rocka lat 70-tych, w duecie razem śpiewali utwór "Still", tytułową kompozycję płyty Sinfielda. Tak sobie pomyślałem, że Greg Lake dzisiaj musi jeszcze zaśpiewać, szczególnie po tym utworze, zresztą obydwaj Panowie współpracowali właściwie od początku, przecież to właśnie Lake śpiewał na pierwszej i drugiej płycie King Crimson, to właśnie Lake śpiewał w zespole Emerson, Lake and Palmer, dla którego Sinfield także później pisał teksty. I myślę, że teraz, teraz czas na dwie chyba najpiękniejsze kompozycje, które Panowie razem stworzyli - "C'est la vie" i "Closer To Believing" - Greg Lake.

 

7. Greg Lake - C'est la vie

8. Greg Lake - Closer To Believing

9. Komentarz Tomasza

Greg Lake zaśpiewał dwa teksty Petera Sinfielda - "C'est la vie" i "Closer To Believing". A teraz w kopercie z przeszłości - nowość, utwór w '73 roku przygotowany na album "Illusion", który Pete Sinfield zamierzał zrealizować, ale nigdy do tego nie doszło i utwór przeleżał się ponad 20 lat. To wprawdzie koncert "Co Nam Zostało z Tych Płyt", ale myślę, że od czasu do czasu możemy również w tymże koncercie posłuchać czegoś, czego wtedy nie było nam dane posłuchać - "Can You Forgive A Fool" - "Czy możesz wybaczyć głupcowi" - Pete Sinfield.

 

10. Peter Sinfield - Can You Forgive A Fool

11. Komentarz Tomasza

"Can You Forgive A Fool" - "Czy potrafisz przebaczyć głupcowi", nieznany jak dotąd utwór Petera Sinfielda wydany na kompakcie "Stillusion". Tekściarz odszedł od grupy King Crimson w '72 roku, po czwartej płycie, po albumie "Islands", jakoś nie mógł się dalej porozumieć z Robertem Frippem i wtedy podjął się produkcji pierwszej, debiutanckiej płyty zespołu Roxy Music. Po zrealizowaniu tejże płyty przystąpił do nagrywania własnych kompozycji, które właśnie w '73 roku ukazały się pod tytułem "Still", a także napisał teksty na pierwszy europejski album zespołu włoskiego - Premiata Forneria Marconi, w skrócie zwanego PFM - "Photos Of Ghosts", czyli "Fotografie zjaw". Płyta została wydana przez prywatną firmę Emerson Lake and Palmer - Manticore. Zespół Premiata Forneria Marconi działał już wcześniej we Włoszech, ale postanowił spróbować poza granicami swojego kraju i trzeba przyznać zrealizował kilka bardzo ciekawych płyt, które odniosły nawet pewien sukces, zarówno w Ameryce jak i w Wielkiej Brytanii. Myślę, że warto teraz przypomnieć jeden utwór otwierający płytę "Photos Of Ghosts", utwór pod tytułem "River Of Life", czyli "Rzeka życia", no bo to w końcu tekst Petera Sinfielda.

 

12. Premiata Forneria Marconi - River Of Life

13. Komentarz Tomasza

"River Of Life", czyli "Rzeka życia", zespół włoski - Premiata Forneria Marconi, rok '73. To były czasy, wtedy wraz z muzyką można było żeglować po morzach nastrojów. Oby w nadchodzącym roku muzycy przypomnieli sobie co to jest linia melodyczna, to są takie moje właśnie nadzieje, nadzieje i marzenia - o tym będzie utwór ostatni, a przed nim "The Song Of The Sea Goat", czyli "Pieśń morskiego kozła", a później właśnie "A House Of Hopes And Dreams" - "Dom nadziei i marzeń", te dwa utwory wykona główny bohater naszego dzisiejszego koncertu wspomnień - Peter Sinfield.

 

14. Peter Sinfield - The Song Of The Sea Goat

15. Peter Sinfield - A House Of Hopes And Dreams

16. Komentarz Tomasza

W koncercie z cyklu "Co Nam Zostało Z tych Płyt" wystąpił dziś Pete Sinfield jako tekściarz i wokalista. W przyszłym roku w dalszym ciągu o tej porze będziemy wyciągać stare płyty z wczorajszych kopert, minęła piętnasta.

 

17. Sygnał Serwisu Trójki