Noc Walpurgii (1993)
«1993-04-30»
Trójka Pod Księżycem

Komentarz

Dziś rozpalamy jeden Wielkie Ogień Ogniu krocz ze mną Dziś Noc Walpurgii Premiera w TpK płyty "The Love Of Hopeless Causes" New Model Army. Serwis III Adam Łaszyn Następne spotkanie: 14.05.1993 r. Noc Walpurgi - audycja w całości poświęcona filmom Davida Lyncha.

Audycja dzięki

Krzysiek B. - data

Maciej Skulski - komentarz

Krzysiek B. - komentarz

AkoBe - komentarz - treści komentarzy

Krzysiek B. - opis

Maciej Skulski - opis - uzupełnienie

chaos_man - pochodzenie

AkoBe - pochodzenie - obecna pełna wersja

Opis

1. Sygnał audycji

Dobry wieczór.

 

2. New Model Army - Fate

3. Komentarz Tomasza

Włożyłem ręce w huczące płomienie
Poczułem ból, gdy ogarnął je ogień
Robiłem to wielokrotnie
Nie wynosząc z tego żadnej nauki
Przemierzałem świat z obsesyjną prędkością
Zostawiając za sobą smugę kurzu
Teraz wołam z wściekłością do bogów przeznaczenia:
Dopadnijcie mnie, jeśli tylko potraficie

Jestem mistrzem sztuki zabijania
Zabiłem wszystko, co najbardziej kochałem
Ściany mego domu skąpane we krwi
Wprawdzie miłość jest kluczem, który otwiera drzwi
Nigdy jednak nie wiesz, co za nimi spotkasz
Wzywam Was bogowie przeznaczenia, wyzywam was
Dopadnijcie mnie, jeśli tylko potraficie

Ogniu krocz ze mną!

 

4. The Crazy World Of Arthur Brown - Fire

5. Angelo Badalamenti - Twin Peaks Theme - Twin Peaks (1990)

6. Komentarz Tomasza

Wita Państwa serdecznie Tomasz Beksiński. To niesamowite, jest już 1 maja, a ja nie muszę raczyć Państwa jakąś muzyką instrumentalną. I wciąż jeszcze mogę zabrać Państwa z sobą do piekła, które jest moim ulubionym miejscem. Trochę nietypowo witam Państwa dzisiaj, ale dziś będzie nietypowo. Dziś będzie ogniście, dziś będzie płomiennie, mrocznie i namiętnie. Rozpalimy wielki ogień za pomocą muzyki, za pomocą wyobraźni. Myślę, że także za pomocą uczuć i lęków. Pomogą nam w tym David Lynch, Morderca Bob, Laura Palmer, agent specjalny Dale Cooper, a także utwory muzyczne. Między innymi z najnowszej płyty New Model Army. Będzie także wiele innych ognistych utworów. Ci, którzy nie widzieli jeszcze wspaniałego filmu "Fire Walk with Me" - "Ogniu krocz ze mną" i ci, którzy nie pamiętają serialu "Twin Peaks", chyba nic nie zrozumieją z naszego dzisiejszego posiedzenia. Ale na pewno wiedzieć będą jedno, gdy się już pożegnamy. Sowy nie są tym, czym się wydają.

 

7. Fields of the Nephilim - Laura

8. Closterkeller - Paranoja

9. Komentarz Tomasza

To był pamiętnik Laury Palmer w wydaniu Anji Orthodox. Twin Peaks - miasteczko, w którym nikt nie jest niewinny. Od tygodnia nie robię nic innego tylko oglądam "Twin Peaks" od początku. Byłem też już dwa razy na filmie "Fire Walk with Me". Chyba już wszystko wiem o Czarnej Chacie, o Bobie, o Jednorękim i o tym tajemniczym małym człowieczku. Wiem wszystko albo nic, bo David Lynch pozwala nam zbliżyć się do jądra tajemnicy tak blisko, jak blisko jest to możliwe tylko we śnie. Po przebudzeniu wciąż nie wiemy, czy to nam się śniło, czy też naprawdę byliśmy w jakimś innym świecie. A może ten świat istnieje tuż koło nas, wystarczy wyciągnąć rękę. Lynch jest po prostu geniuszem, takim geniuszem przez duże G. Tylko on potrafi taką atmosferę wykreować w kinie. Muszę Państwu powiedzieć, że po raz pierwszy oglądając kinowe "Twin Peaks" czułem niepokój, a mnie naprawdę jest bardzo trudno nastraszyć. No cóż, Let's rock!

 

10. Thee Hypnotics - Kissed by the Flames

11. Komentarz Tomasza

"Ogniste pocałunki" i grupa Thee Hypnotics. Let's rock - napis na samochodzie agenta Desmonda i pierwsze słowa Karzełka z Czarnej Chaty w śnie agenta Coopera. Mam pomysł. Chodźmy na spacer pod platany, pod szumiące mroczne drzewa. Zobaczę tam ciebie, ty zobaczysz mnie. Zobaczę cię wśród ruszających się konarów. Spotkamy się pod platanami. Gdy agent Cooper trafił do Czarnej Chaty, żeby uratować Annie Blackburne z rąk Windoma Earle'a, pojawił mu się tajemniczy śpiewak intonujący: spotkajmy się pod platanami. Odświeżmy sobie w pamięci tę pieśń. Trzeba ją pamiętać idąc do kina na "Fire Walk With Me".

 

12. Angelo Badalamenti - Sycamore Trees - Fire Walk with Me (1992) - Jimmy Scott

13. Komentarz Tomasza

Czarownik pragnie dostrzec, zerkając w przyszłość, przeszłości ciemną szansę między dwoma światami. Ogniu krocz ze mną. It is happening again.

 

14. Blitzkrieg - Fire Inside

15. Komentarz Tomasza

W uśmiechniętym worku jest człowiek. Schwytam cię w mój worek śmierci. Możesz myśleć, że oszalałem, ale obiecuję, że zabiję znów!

 

16. Deep Purple - Into the Fire

17. Komentarz Tomasza

Taki ogień rozpalić może jedynie czysta i rozkosznie zboczona namiętność. Ogień, który wyzwala się w chwili zabójstwa [tu słuchać, jak Tomek zapala zapałkę], nie jakiś mały płomyczek, nie zwykła iskierka, ale płomień wielki, huczący, ryczący. Czuję go teraz. Płonie, płonie... Hej! Tu naprawdę coś się pali!

 

18. Deep Purple - Burn

19. Komentarz Tomasza

Ogniu krocz ze mną. Ogień, płonący znicz, który widzi Jeffrey Beaumont tracąc przytomność od uderzeń Franka w filmie "Blue Velvet". Ogień, który płonie w ciele Dorothy Vallens, ogień, który rozpala w niej Jeffrey. Płomienie, w których ginie ojciec Luli w "Dzikości serca". Ogień wybuchający z zapalniczki. Ogień żarzący się na końcu zapalonego papierosa. I ogień, z którym igra Laura Palmer. "Fire of Unknown Origin".

 

20. Blue Öyster Cult - Fire of Unknown Origin

21. Komentarz Tomasza

Trzy filmy Davida Lyncha: "Blue Velvet", "Wild at Heart" i "Twin Peaks". Trzy dzieła genialne, trzy filmy, których nie sposób oglądać w oderwaniu, bo one się po prostu ze sobą łączą, jakoś się uzupełniają. Trudno powiedzieć jak, ale jeżeli się je obejrzy, wszystko staje się jasne. Zupełnie tak jak pod koniec serialu "Twin Peaks" jasne się stało, że rysunek w Sowiej Grocie to mapa, jak trafić do Czarnej Chaty. Trzeba tylko umieć patrzeć. David Lynch potrafi dojrzeć piękno w brzydocie. Potrafi dojrzeć brzydotę w pięknie. Potrafi stworzyć piekło i przenieść nas z tegoż piekła prosto do raju. Na przykład: drozdy w końcówce "Blue Velvet", dobra wróżka w końcówce "Dzikości serca", czy anioł w zakończeniu kinowego filmu "Fire Walk with Me". "Twin Peaks" to trochę naiwna, ale zarazem piękna wiara w istnienie dobra, dobra, które w końcu zwyciężyć musi. A więc nawet w najczarniejszym tunelu jest światło. Z tym, że trzeba najpierw dojść do końca tego tunelu i przejść przez ogień, którego potem czasem nie sposób zapomnieć.

 

22. U2 - Unforgettable Fire

23. Komentarz Tomasza i Adama Łaszyna

T.B. - Dzisiaj było bardzo ogniście w pierwszej godzinie. W drugiej też będzie ogniście, ale zbliża się już godzina pierwsza i czas na serwis Trójki. Jest już ze mną w studiu Adam Łaszyn, który serwis za chwilę Państwu przedstawi. Adam, mam dla Ciebie świetną wiadomość. Ta guma, którą tak lubisz, znów odniesie wielki sukces.
A.Ł. - Guma?
T.B. - Chyba nie oglądałeś "Twin Peaks"? Pamiętasz?
A.Ł. - Tak, tak. Ale nie kojarzę z gumą nic. Co takiego?
T.B. - To były słowa Karzełka w Czarnej Chacie. Później agentowi Cooperowi przypomniało się kiedy padły te słowa w rzeczywistości, że Laura Palmer w tym czasie wyszeptała mu do ucha słowa: ojciec mnie zabił. Ale nie ważne! Guma odniesie wielki sukces. Wiesz natomiast na pewno, że sowy nie są tym, czym się wydają.
A.Ł. - Nie, to... To już wiem.
T.B. - Świetnie! Czas na serwis.

 

24. Sygnał audycji

25. The Crazy World Of Arthur Brown - Fire

26. Komentarz Tomasza

W rozkoszną, piekielną czeluść zabrał nas Arthur Brown. To taki nieśmiertelny przebój sprzed lat, "Fire". Mówiłem, że ten rok będzie rokiem wampirzym. Jutro już "Dracula" w telewizji. Jutro? Właściwie już dzisiaj, bo już mamy 1-go maja i dzisiaj w nocy będzie książę ciemności. Pamiętajmy, że Drakula też ma dużo wspólnego z ogniem. Przypomnijmy sobie kinowego Drakulę. Droga do pałacu księcia ciemności prowadziła przez ogniste kręgi. Zapraszam na "Kolacyjkę z Drakulą".

 

27. The Bollock Brothers - Dinner With Dracula

28. Johnny Cash - Ring Of Fire

29. Komentarz Tomasza

Podejrzewam, że bardzo się Państwo ubawili tym utworem teraz, tak znienacka. Johnny Cash i "Ring of Fire". Również bardzo stary przebój. Jeden z pierwszych utworów, jakie w życiu usłyszałem w radiu i jaki miałem nagrany. Bardzo podpasował mi dzisiaj. Posłuchałem go sobie - i muszę Państwu powiedzieć - po raz pierwszy po prawie dwudziestu latach. I cóż, wciąż jest coś w tym utworze. Teraz zapowiadana nowość. Będzie bardzo ogniście, bo zespół New Model Army nagrał naprawdę wspaniałą płytę. Płyta nazywa się "The Love of Hopeless Causes", czyli jak gdyby "Ukochanie sytuacji beznadziejnych", ale jest to płyta z takim wykopem i z takim zaangażowaniem zrobiona jak "Thunder and Consolation", więc zagrzmi za chwilę. Trzy razy New Model Army.

 

30. New Model Army - Here Comes the War

31. New Model Army - White Light

32. New Model Army - My People

33. Komentarz Tomasza

"The Love of Hopeless Causes" czyli "Ukochanie spraw beznadziejnych", nowa płyta grupy New Model Army. Jak po tych trzech utworach zdążyli się chyba Państwo zorientować, jest to płyta w dobrym stylu, tak jak "Thunder and Consolation". To był grzmot. Za chwilę będzie ukojenie. Grzmot składał się z trzech utworów: "Here Comes the War" - "Nadchodzi wojna", "White Light" - "Białe światło", "My People" - "Moi rodacy". Ukojenie to utwór "Living in the Rose", czyli "Mieszkając w róży". I to nagranie ze specjalną dedykacją dla Ady z CMR Digital, która wypożyczyła mi kilka płyt do dzisiejszej audycji. Ich danke You za wszystko!

 

34. New Model Army - Living in the Rose

35. Komentarz Tomasza

Grupa New Model Army z najnowszej płyty. Teraz chciałbym serdecznie podziękować Anakondzie za włosy nieboszczyka, które bardzo mi pomogły w przygotowaniu dzisiejszego programu. A my wracamy do "Twin Peaks". Na początku rozwiążę dla Państwa jedną zagadkę, ale zaraz później zadam Państwu drugą. Ale najpierw rozwiązanie. Oto słowa Jednorękiego: Żyliśmy wśród ludzi. Zdaje się, że nazywają to sklepem. Mieszkaliśmy nad nim. Mówię jak jest, tak jak słychać. Mnie też dotknął Diabeł - tatuaż na lewym ramieniu. Lecz kiedy ujrzałem oblicze Pana zmieniłem się, odjąłem sobie całe ramię. Karzełek w filmie "Ogniu krocz ze mną" mówi: jestem ręką. Myślę, że wszystko już jasne. To było rozwiązanie jednej zagadki. A oto druga: jaki związek z filmem "Ogniu krocz ze mną" może mieć ten utwór?

 

36. Chris Isaak - Wicked Game

37. Komentarz Tomasza (brak początku)

Tam skąd przybywamy ptaki śpiewają piękną pieśń, a w powietrzu zawsze unosi się muzyka.

Dlaczego odeszłaś?
Dlaczego odwróciłaś się ode mnie,
Gdy świat zdawał się śpiewać?
Czemu odeszłaś?
Z mojej, czy Twojej winy?
To tylko pytania w błękitnym świecie

 

38. Angelo Badalamenti - Questions in a World of Blue - Fire Walk with Me (1992) - Julee Cruise

39. Mira Kubasińska & Breakout - Wielki ogień

40. Komentarz Tomasza

Mira Kubasińska i "Wielki ogień". Jak wiemy, Morderca Bob wcielił się w agenta Coopera. Laura i dobry Dale znajdują się w Chacie i nie mogą wyjść. Złe wstąpiło także w nasz odtwarzacz kompaktowy, który odmówił posłuszeństwa kilkanaście minut temu. Mówiłem, że Morderca Bob będzie dziś wśród nas. Jeszcze jednak wskazówka: znak na pierścieniu Teresy Banks znaczył także miejsce ukrycia mapy w Sowiej Grocie. A ostatnie słowo niech należy do agenta Coopera: How's Annie? -  Co z Annie ? Che che che che che che che ...  Spotkamy się pod platanami.

 

41. Julee Cruise - Mysteries of Love

42. Sygnał serwisu Trójki

43. Komentarz Tomasza i Adama Łaszyna

T.B. - Ostatni dziś serwis Trójki, Adam Łaszyn.
A.Ł. - Ogień ma chyba kolor czerwony, prawda?
T.B. - Nie da sie ukryć, na pewno.
A.Ł. - No właśnie, a dzisiaj ...
T.B. - Pierwszomajowy.
A.Ł. - A dzisiaj robotnicze święto.

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Angelo Badalamenti - Music From Twin Peaks (1990)

Angelo Badalamenti - Twin Peaks - Fire Walk With Me (Music From The Motion Picture Soundtrack) (1992)

Blitzkrieg - Holy War (1992)

Blue Öyster Cult - Fire Of Uknown Origin (1981)

Closterkeller - Purple (1990)

Fields of the Nephilim - Laura (kompilacja) (1991)

Mira Kubasińska & Breakout - Ogień (1973)

New Model Army - The Love of Hopeless Causes (1993)

Różni wykonawcy - David Lynch’s Wild at Heart (Original Motion Picture Soundtrack) (1990)

The Bollock Brothers - Mythology (1989)

The Crazy World Of Arthur Brown - The Crazy World of Arthur Brown (1968)Komentarze/recenzje

Żyliśmy wśród ludzi. Zdaje się, że nazywają to sklepem. Mieszkaliśmy nad nim. Mówię jak jest, tak jak słychać. Mnie też dotknął Diabeł - tatuaż na lewym ramieniu, lecz kiedy ujrzałem oblicze Pana zmieniłem się - odjąłem sobie całe ramię. Roku Pańskiego 1993 obchody Nocy Walpurgi zbiegły się przedziwnie z polską premierą najnowszego obrazu Davida Lyncha - "Fire Walk With Me". Z tej też okazji Tomasz poświęcił całą audycję dziełom amerykańskiego reżysera, w szczególności zaś temu najbardziej "ognistemu". Motyw przewodni stanowiła nieśmiertelna kompozycja "Fire" legendarnej brytyjskiej formacji The Crazy World Of Arthur Brown, a większość prezentowanych utworów obracała się wokół tematu ognia. Oprócz obowiązkowych kompozycji ze ścieżek dźwiękowych (na tym polu prym wiedli: Angelo Badalamenti, Julee Cruise, Jimmi Scot i Chris Isaak), pojawiły się także utwory grup: Closterkeller, Blue Oyster Cult, The Bollock Brothers i Breakout, a nawet Johnny Cash w swym słynnym przeboju "Ring Of Fire". Całość uzupełniona została rzecz jasna o liczne cytaty z filmów tudzież wyśmienicie przełożone teksty utworów. Nie zabrakło oczywiście także sporej dawki czarnego humoru. W pewnym momencie Tomasz zapalił w studiu zapałkę i przy akompaniamencie - słyszalnego wyraźnie - syku tlącej się siarki kontynuował opowieść o ogniu i jego związkach z filmami Davida Lyncha. Nastała chwila pełna napięcia - wiadomo bowiem, że czas "żywotności" zapałki do szczególnie długich nie należy. Ale tego co nastąpiło nie spodziewał się chyba nikt - Tomasz nagle urwał i wrzasnął na całe gardło: Hej! Tutaj naprawdę coś się pali! W innym miejscu zadziałała siła wyższa - podczas prezentacji utworu "Questions In A World Of Blue" odtwarzacz kompaktowy niespodziewanie zastrajkował. Brzmiało to dość niesamowicie - utwór nagle się urwał i na antenie zapadła niepokojąca cisza. Dopiero po chwili z głośników zaczęły dobiegać jakieś dźwięki - to już tlił się "Wielki Ogień" grupy Breakout. Tomasz nie omieszkał - w właściwy sobie sposób - skomentować całego zajścia. Zło wstąpiło także w nasz odtwarzacz kompaktowy. A nie mówiłem, że zabójca Bob będzie dzisiaj wśród nas? Być może także podczas tej audycji - choć brody za to nie dam ogolić - Tomek wypalił do redaktora prowadzącego serwis: Wiesz, mam dla ciebie wspaniałą wiadomość - sowy nie są tym, czym się wydają! Serwisant aż zaniemówił z wrażenia.


Autor: Krzysiek B.


Komentarz Tomka na samym początku audycji: Włożyłem ręce w huczące płominie, poczułem ból gdy ogarnął je ogień, robiłem to wielokrotnie nie wynosząc z tego żadnej nauki. Przemierzałem świat z obcesyjną prędkością zostawiając za sobą smugę kurzu. Teraz wołam z wściekłością do bogów przeznaczenia: - Dopadnijcie mnie jeśli tylko potraficie!!! Jestem Mistrzem sztuki zabijania, zabiłem wszystko co kochałem a ściany mego domu są skąpane we krwi. Wprawdzie miłość jest kluczem, który otwiera drzwi nigdy jednak nie wiesz co za nimi spotkasz. Wzywam Was bogowie pzreznaczenia - Dopadnijcie mnie jeśli tylko potraficie!!!


Autor: Maciej Skulski


Komentarz Tomka na sam koniec audycji: Tam skąd przybywamy ptaki śpiewają piękną pieśń a w powietrzu zawsze unosi się muzyka. Dlaczego odeszłaś? Dlaczego odwróciłaś się ode mnie gdy świat zdawał się śpiewać? Czemu odeszłaś? Z mojej czy Twojej winy to tylko pytanie w błękitnym świetle. Morderca Bob wcielił się w Agenta Coopera; Laura i Dail znajdują się w chacie i nie mogą wyjść. Morderca Bob dziś jest wsród nas. A ostatnie słowo niech należy do agenta Coopera: "How's Annie?" (Co z Annie). Spotkajmy się pod platanami...


Autor: Maciej Skulski


Opis podany przez Krzyśka występował w środkowej części następująco: 04. - Closterkeller - Paranoja 05. - The Cult - ??? 06. - Jimmi Scot - Sycamore Trees 07. - Swans - ??? 08. - ??? - ??? 09. - ??? - ??? 10. - Blue Öyster Cult - Fire Of Unknown Origin 11. - The Mission - ??? 12. - The Crazy World Of Arthur Brown - Fire 13. - The Bollock Brothers - Dinner With Dracula Do wyjaśnienia... może przez Ciebie?