Barclay James Harvest
«1995-02-03»
Co Nam Zostało z Tych Płyt


Komentarz

Barclay James Harvest Dziś nagrania z lat 1974-1977 Serwis III Piotr Paszkowski

Audycja dzięki

Maciej Skulski - data

Maciej Skulski - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Maciej Skulski - opis

AkoBe - opis - uzupełnienie

AkoBe - pochodzenie

Opis

1. Barclay James Harvest - Child of the Universe

2. Komentarz Tomasza

Dziś powraca zespół Barclay James Harvest, którego słuchaliśmy przed tygodniem. Przed tygodniem były to nagrania z pierwszego okresu działalności zespołu, kiedy nagrywał dla firmy EMI Harvest i kiedy nagrywał z towarzyszeniem dużej orkiestry symfonicznej. Jak Państwu powiedziałem, okazało się to jednak nieopłacalne, orkiestra została rozwiązana, zespół opuścił firmę EMI, przeszedł do Polydoru i zaczął grać troszkę inaczej, właśnie tak jak słyszeliśmy przed chwilą. To był jeden ze sztandarowych utworów z tego okresu, zresztą do dzisiaj powracający na koncertach Barclay James Harvest, utwór "Child Of The Universe" - "Dziecko wszechświata". Ta kompozycja otworzyła pierwszą płytę nagraną dla Polydoru w '74 roku, była to płyta "Everyone Is Everybody Else". Dzisiaj Barclay James Harvest z lat 74-77. Oto utwór z '77 roku, który stał się no hymnem na prawie wszystkich koncertach tej grupy, grany jest do dzisiaj, publiczność śpiewa razem z zespołem, a utwór nazywa się "Hymn".

 

3. Barclay James Harvest - Hymn

4. Komentarz Tomasza

John Lees, Les Holroyd, Mel Pritchard i Stuart "Woolly" Wolstenholme, czyli grupa Barclay James Harvest w swoim najsłynniejszym, oryginalnym składzie i no myślę z tego swojego najsłynniejszego, najbardziej oryginalnego okresu, czyli z lat siedemdziesiątych. Dzisiaj słuchamy nagrań z lat 74-77, to był "Hymn" z płyty "Gone to Earth" z '77 roku. W tym czasie zespół Barclay James Harvest bawił się trochę ze swoimi fanami, nagrywając znane utwory w zupełnie nowych wersjach, nadając im nowe tytuły, pisząc do nich jakby nowe teksty i totalnie przearanżowując muzykę. Ale jeżeli ktoś trochę znał historię muzyki rockowej, to wiedział do jakiego utworu za każdym razem była to aluzja. Pozwolę się teraz z Państwem... pozwolę sobie teraz zabawić się z Państwem, o, i niech Państwo odgadują. To będą trzy utwory po kolei, z trzech różnych płyt Barclay James Harvest, proszę spróbować odgadnąć jakie utwory były ich pierwowzorem.

 

5. Barclay James Harvest - The Great 1974 Mining Disaster

6. Barclay James Harvest - Titles

7. Barclay James Harvest - Poor Man's Moody Blues

8. Komentarz Tomasza

Czas na rozwiązanie zagadki, były to trzy utwory zespołu Barclay James Harvest. Po kolei, pierwszy - "The Great 1974 Mining Disaster", czyli "Wielka katastrofa górnicza roku 1974", oczywiście wiadomo, przerobiony wielki przebój grupy Bee Gees - "New York Mining Disaster". Później "Titles", czyli "Tytuły" i jak tytuł wskazuje utwór właściwie w całości składał się z wyśpiewanych tytułów piosenek Beatlesów - "Long and Winding Road", "Lady Madonna", "Let It Be" i tak dalej i tak dalej. A ten utwór, który właśnie się zakończył przed chwilą, trzeci, to "Poor Man's Moody Blues", czyli "Moody Blues dla ubogich", bo tak nazywali złośliwi krytycy zespół Barclay James Harvest. No i zespół się zemścił tym właśnie utworem, przerabiając największy przebój Moody Blues - "Nights in White Satin" na własną kompozycję, moim zdaniem równie wspaniałą jak pierwowzór. Wszystkie utwory, których dzisiaj słuchaliśmy skomponował John Lees, główny gitarzysta zespołu i jeden z głównych wokalistów. W każdym razie jedna cecha wspólna między Barclay James Harvest, a Moody Blues, to to, że w obydwóch zespołach kompozytorzy śpiewają również swoje własne utwory. Za chwilę usłyszymy inny głos, usłyszymy innego kompozytora - Woolly Wolstenholme. Stuart "Woolly" Wolstenholme - pianista, niestety już nie gra w zespole Barclay James Harvest od 16 lat, odszedł w 1979 roku, a zawsze komponował takie najbardziej mistyczne utwory. Oto dwa z nich - "Beyond The Grave" - "Poza grobem" i "RA".

 

9. Barclay James Harvest - Beyond the Grave

10. Barclay James Harvest - Ra

11. Komentarz Tomasza

"Beyond The Grave" - "Poza grobem i "RA" - dwie kompozycje pianisty grupy Barclay James Harvest - Stuarta "Woolly'ego" Wolstenholme'a. Teraz usłyszymy głos Lesa Holroyd'a, który podczas ostatnich kilku lat wysunął się zdecydowanie na plan pierwszy, a od samego początku jego kompozycje, no miały taki melodyjny, lekki, przebojowy charakter. Usłyszymy utwór - "Rock'N'Roll Star" - "Gwiazda Rock'N'Rolla", który wbrew tytułowi jest, no wcale nie taki ostry, wcale nie taki rockowy. A później moim zdaniem magnum opus grupy Barclay James Harvest z tamtych lat i chyba w ogóle, utwór "Suicide?". Kolejna kompozycja Johna Leesa - "Suicide?, czyli "Samobójstwo?", ale ze znakiem zapytania, ponieważ bohater utworu budzi się rano samotny, dziewczyna opuściła go, więc udaje się do klubu "Straceniec", wychodzi na dach, staje na krawędzi i tak kontempluje swoje życie i wtedy słyszy z tyłu głos - "w samą porę", a czyjaś ręka spycha go na dół. Cały ten efekt dźwiękowy jest jak gdyby pod koniec utworu słyszalny, wszystko to słyszymy, więc radzę się zdecydowanie wsłuchać i przeżywać wraz z grupą Barclay James Harvest.

 

12. Barclay James Harvest - Rock'n'Roll Star

13. Barclay James Harvest - Suicide?

14. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak końcówki)

I w ten sposób ciało naszego bohatera sięgnęło bruku (...)

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Barclay James Harvest - Everyone Is Everybody Else (1974)

Barclay James Harvest - Time Honoured Ghosts (1975)

Barclay James Harvest - Octoberon (1976)

Barclay James Harvest - Gone to Earth (1977)