Barclay James Harvest
«1995-01-27»
Co Nam Zostało z Tych Płyt
Komentarz
Barclay James Harvest Dziś najwcześniejsze nagrania Utwór wizytówka: Mocking Bird Serwis III Piotr Paszkowski
Audycja dzięki
Maciej Skulski - data
Maciej Skulski - komentarz
Vampirek - komentarz - treści komentarzy
Maciej Skulski - opis
AkoBe - opis - uzupełnienie
AkoBe - pochodzenie
Opis
1. Barclay James Harvest - Early Morning
2. Komentarz Tomasza
Dziś wspominamy najwcześniejsze nagrania zespołu Barclay James Harvest. Dzieje się to zresztą za Państwa sprawą, bo otrzymałem kilka listów z prośbą o przypomnienie właśnie tego zespołu. Zespół działa do dziś, nagrywa wciąż atrakcyjne płyty, wciąż jest modny, wciąż popularny, myślę więc, że poświęcimy mu więcej spotkań w przyszłości. Natomiast dzisiaj chciałbym, żebyśmy przypomnieli sobie te najwcześniejsze nagrania z lat sześćdziesiątych, z początku lat siedemdziesiątych, z singli i nie tylko. Barclay James Harvest, to zespół dość notorycznie oskarżany o kopiowanie The Moody Blues i muzycy sami do tego się w pewnym momencie przyznali, ale tak trochę przewrotnie, przetwarzając utwór zespołu Moody Blues - "Nights In White Satin" na własną kompozycję - "Poor Man's Moody Blues", bo tak ich właśnie nazywano - "Moody Blues dla ubogich". Ale we wczesnym okresie swojej działalności, grali jednak troszkę inaczej, to był zespół, który miał ambicje, zatrudniał wielką orkiestrę symfoniczną, którą kierował Robert John Godfrey. Później odszedł i działał solo, później założył zespół The Enid, ale początkowo kierował właśnie tą wielką orkiestrą, więc koncerty grupy Barclay James Harvest były kosztowne, jak się okazało zespół dokładał do całego przedsięwzięcia tylko dlatego, żeby tworzyć coś nowego, oryginalnego i wielkiego. Oprócz rozbudowanych kompozycji nagrywał także proste melodyjne utwory, przeboje. Takim właśnie przebojem powitałem Państwa, był to utwór "Early Morning" - "Wczesny poranek", pierwszy singiel grupy Barclay James Harvest, niestety w kwietniu '68 roku zupełnie nie zauważony. Teraz posłuchajmy utworu "Medicine Man", utworu, który do dzisiaj powraca na koncertach, w zupełnie innej aranżacji, ta pierwotna była bardzo właśnie orkiestralna, gdyż tak wyobrażał sobie wtedy swoje brzmienie ten wspaniały, oryginalny zespół ."Medicine Man".
3. Barclay James Harvest - Medicine Man
4. Komentarz Tomasza
Zespół Barclay James Harvest debiutował w roku 1967, latem '67 roku, a więc kilka tygodni, kilka miesięcy przed wydaniem słynnej, historycznej płyty The Moody Blues - "Days of Future Passed", na której ten zespół nagrał swoje utwory z towarzyszeniem dużej orkiestry symfonicznej. Tak więc można powiedzieć, że pierwsza płyta Moody Blues w jakimś tam sensie zainspirowała członków Barclay James Harvest, ale nie można powiedzieć jakoby oba te zespoły miały ze sobą aż tyle wspólnego i aby Barclay James Harvest kopiował Moody Blues, bo tamci muzycy, mam na myśli Moody Blues, wykorzystywali już na następnych płytach melotron - instrument klawiszowy, który imitował brzmienie orkiestry. Natomiast John Lees, Mel Pritchard, Woolly Wolstenholme i Les Holroyd, jak już wspomniałem, korzystali z usług wielkiej orkiestry symfonicznej. Podpisali kontrakt z firmą EMI, która specjalny jakby swój taki pododdział nazwała Harvest, właśnie na cześć zespołu i nakładem tej firmy w latach 70-72 ukazały się cztery duże albumy. Ponieważ jednak płyty nie sprzedawały się najlepiej, a koncerty się nie zwracały specjalnie, firma EMI rozwiązała kontrakt z zespołem w '73 roku, a członkowie Barclay James Harvest musieli także zrezygnować z orkiestry i zaczęli grać troszkę inaczej, od '74 roku współpracując z wytwórnią Polydor. No, ale to już nieco inny rozdział, my się dzisiaj zajmiemy tym najwcześniejszym. To był utwór "Medicine Man" z trzeciej płyty "Barclay James Harvest And Other Short Stories". Teraz sztandarowe nagranie tego zespołu, utwór też do dzisiaj grany na koncertach, utwór bezwzględnie wizytówka Barclay James Harvest - "Mocking Bird", czyli "Przedrzeźniacz".
5. Barclay James Harvest - Mocking Bird
6. Komentarz Tomasza
"Mocking Bird", czyli "Przedrzeźniacz", sztandarowe nagranie grupy Barclay James Harvest. To była wersja oryginalna z drugiego albumu zespołu z '71 roku, z płyty, która nazywała się "Once Again". A teraz jeszcze na chwilę wrócimy do płyty trzeciej, płyty "Barclay James Harvest And Other Short Stories", bo na tej płycie obok piosenki "Medicine Man", znalazła się także dwuczęściowa, przewspaniała kompozycja, w której orkiestra została wykorzystana ze szczególnym rozmachem. Pierwsza część, to poetycki utwór "The Poet" - "Poeta" i ten utwór wykonany jest przez pianistę zespołu - Woolly'ego Wolstenholme'a, wyłącznie z towarzyszeniem orkiestry, która buduje niesamowity wstęp do pełnej ekspresji, kompozycji "After The Day", czyli "Gdy kończy się dzień". Ten drugi utwór skomponował John Lees, moim zdaniem najbardziej oryginalny kompozytor większości utworów i chyba tych nawet najbardziej znanych, najbardziej popularnych utworów Barclay James Harvest. Ta kompozycja, albo raczej te dwie kompozycje stanowiące jedną całość, zajmą nam ponad 9 minut. Słuchamy.
7. Barclay James Harvest - The Poet
8. Barclay James Harvest - After the Day
9. Komentarz Tomasza
To był pełen ekspresji utwór - "After The Day", czyli "Kiedy kończy się dzień", poprzedzony przepięknym, orkiestralnym wstępem The "Poet" - "Poeta". Teraz zespół Barclay James Harvest w trzech krótszych utworach. Najpierw "Brother Thrush", to jest utwór z singla, następnie kompozycja pod tytułem "Someone There You Know", czyli "Ktoś kogo znasz", utwór również z płyty "Barclay James Harvest And Other Short Stories", a później z drugiego albumu - "Galadriel", czyli "Galadriel" po prostu, to jest imię. Barclay James Harvest.
10. Barclay James Harvest - Poor Wages
11. Barclay James Harvest - Someone There You Know
12. Barclay James Harvest - Galadriel
13. Komentarz Tomasza
Pierwsze cztery historyczne płyty grupy Barclay James Harvest wydane przez wytwórnię EMI Harvest to: "Barclay James Harvest" z '70 roku, "Once Again" i "Barclay James Harvest And Other Short Stories" z '71 oraz "Baby James Harvest" z '72. Oryginalnie ten album miał być podwójny, ale podczas przygotowywania materiału okazało się, że całość jakoś się nie trzyma, zresztą były to już ostatnie chwile zespołu w wytwórni EMI Harvest. W związku z tym zdecydowano się na wydanie pojedynczego albumu i to również niestety nieudanego. Z tej płyty pochodzą właściwie tylko dwa takie wspaniałe, klasyczne utwory - "Summer Soldier" i "Moonwater". Chciałbym żebyśmy posłuchali tego drugiego, będzie to kompozycja dosyć podobna do utworu "The Poet", którego już słuchaliśmy dzisiaj, ale jest to jeden z takich nagrań, jakich później już zespół Barclay James Harvest nie robił. Kompozycja pianisty Stuarta "Woolly'ego" Wolstenholme'a, który zresztą opuścił zespół kilka lat później, dokładnie w 1979 roku, a zawsze tworzył kompozycje bardzo poważne, bardzo symfoniczne, z dużym rozmachem, takie nastrojowe i piękne, więc myślę, że teraz czas na "Moon Water", czyli "Księżycową wodę", posłuchajmy.
14. Barclay James Harvest - Moonwater
15. Komentarz Tomasza
To były wagnerowskie klimaty wykreowane przez Woolly'ego Wolstenholme'a, z towarzyszeniem orkiestry, która nazywała się nawet specjalnie, bo Barclay James Harvest Orchestra, kierowanej przez Roberta Johna Godfrey'a. Zespół Barclay James Harvest wykona dzisiaj jeszcze dwa swoje stare utwory, pierwszy z nich to zapowiedziany wcześniej, tak się złożyło, że jednak nie słuchaliśmy utworu "Brother Thrush", a drugiej strony tego singla - piosenki "Poor Wages", czyli "Marne wynagrodzenie". "Brother Trush" pojawi się za moment, to był bodajże drugi singiel grupy Barclay James Harvest z '69 roku, drugi jaki się ukazał, bo oryginalnie drugi - "Pools of Blue" nie został wydany. A więc "Brother Trush", a bezpośrednio potem "Urszula (The Swansea Song)", czyli "Pieśń morskiego łabędzia". Chciałbym od razu zaznaczyć, że do nagrań tego zespołu będziemy wracać już wkrótce, za kilka tygodni utwory z lat 74-76/7 mniej więcej. Barclay James Harvest.
16. Barclay James Harvest - Brother Thrush
17. Barclay James Harvest - Ursula (The Swansea Song)
18. Komentarz (fragment)
29 stycznia - w niedzielę - Dzień Radia, z okazji 70-lecia jego istnienia, od siódmej do dwudziestej czwartej (...)
Płyty wykorzystane w ramach audycji
Barclay James Harvest - The Harvest Years (CD1) (1991)
Barclay James Harvest - The Harvest Years (CD2) (1991)