Camel
«1995-05-19»
Co Nam Zostało z Tych Płyt

Komentarz

Camel

Audycja dzięki

Maciej Skulski - data

Maciej Skulski - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Maciej Skulski - opis

AkoBe - opis - uzupełnienie

AkoBe - pochodzenie

Opis

1. Camel - Highways of the Sun

2. Komentarz Tomasza

Zespół Camel i "Highways Of The Sun", czyli "Autostrady słońca". Myślę, że utwór ten przyda się nam dzisiaj, bo za oknem wyraźnie niesłonecznie. Dzisiaj znowu zespół Camel, wspominaliśmy kilka tygodni temu najwcześniejsze nagrania tej grupy w oryginalnym składzie. Natomiast dzisiaj muzyka z płyt, które pojawiły się pod koniec lat 70-tych, kiedy to w zespole Camel zaczęły się różne zmiany personalne. Najpierw odszedł basista - Doug Ferguson i już bez niego powstała płyta "Rain Dances" w 1977 roku, z której pochodził słuchany przed chwilą utwór, wydany też zresztą na singlu. Miejsce Fergusona na gitarze basowej zajął w zespole Camel były członek Caravan - Richard Sinclair. A także dołączył wtedy, na początku nieoficjalnie, później już oficjalnie - Mel Collins - wszędobylski saksofonista, który wcześniej grał między innymi w King Crimson, a później wspomagał także Tears for Fears, Dire Straits i wielu innych wykonawców. Nie wiem, coś musi być w nazwisku Collins, co obliguje posiadacza tegoż nazwiska do pojawiania się w różnych zespołach. Phil Collins - perkusista Genesis, także wkrótce, wkrótce później pojawił się gościnnie w zespole Camel. Ale na razie pozostajemy przy płycie "Rain Dances" z roku '77-ego. Oto przepiękny, nastrojowy utwór "Tell Me" - "Powiedz mi", a później typowy Camelowski - "Unevensong", czyli "Nierówna piosenka".

 

3. Camel - Tell Me

4. Camel - Unevensong

5. Komentarz Tomasza

Zespół Camel, to były dwa utwory z albumu "Rain Dances" z '77 roku. Wtedy styl grupy Camel troszkę się zmienił, muzyka straciła jakby taką intensywną soczystość. Tak jakby ją ktoś rozmieszał w szklance kranówy. Moim zdaniem to robota Richarda Sinclaira, który miał trochę usypiający głos, a nie wystarczyło mu granie na basie, chciał również śpiewać. I chyba również za jego sprawą, za jego sprawą do muzyki Camel wkradły się elementy jazzowe. Tak więc trochę się styl zespołu można powiedzieć rozmydlił, rozpuścił, rozpłynął i te płyty, które pojawiły się do końca lat 70-tych już nie były w pełni tak intrygujące, tak ciekawe jak pierwsze cztery. Ale można było na nich znaleźć kilka intrygujących utworów - na przykład na płycie "Breathless", wydanej w '78 roku. Notabene była to ostatnia płyta grupy Camel nagrana z Peterem Bardensem, który wtedy również odszedł, Peter Bardens - klawiszowiec zespołu. Na płycie "Breathless" znalazły się trzy całkiem niezłe utwory, z których dwa teraz przed nami. Tytułowy "Breathless", czyli "Do utraty tchu" i "Echoes" - "Echa".

 

6. Camel - Breathless

7. Camel - Echoes

8. Komentarz Tomasza

Wspominamy dziś zespół Camel, to były dwa utwory z płyty "Breathless". Rok później, w '79 roku, pojawiła się kolejna płyta "I Can See Your House From Here" - "Widzę stąd twój dom". Wtedy Richard Sinclair wyniósł się już z grupy Camel, ale razem z nim odszedł także Peter Bardens - oryginalny klawiszowiec, o czym wspomniałem przed chwilą. Z oryginalnego składu pozostali więc tylko wokalista i wspaniały, niezrównany gitarzysta - Andy Latimer, którego przed chwilą słuchaliśmy, grającego wspaniałe solo oraz perkusista - Andy Ward. Na miejsce Bardensa pojawiło się aż dwóch klawiszowców - Jan Schelhaas i Kit Watkins, a na miejsce Sinclaira pojawił się basista o znamiennym nazwisku Colin Bass. I płyta "I Can See Your House From Here" wyraźnie nawiązywała do dawniejszych utworów grupy Camel. Tutaj też gościnnie, ale nie wiadomo, w których utworach, pojawił się od czasu do czasu - Phil Collins - perkusista Genesis. Teraz trzy fragmenty z tego albumu. Piękny, instrumentalny utwór "Eye Of The Storm", czyli "Oko cyklonu", później krótki, orkiestrowy wstęp - "Survival" - "Przetrwanie" i właściwa, wspaniała kompozycja "Hymn To Her", czyli "Hymn do niej", w którym to utworze znowu na pierwszy plan wysunie się gitara Latimera.

 

9. Camel - Eye of the Storm

10. Camel - Survival

11. Camel - Hymn to Her

12. Komentarz Tomasza

Jako, że za oknem wciąż pada, na zakończenie spotkania z grupą Camel - "Tańce w Deszczu".

 

13. Camel - Rain Dances

14. Komentarz Tomasza

To był zespół Camel. Teraz Mariusz Benoit przeczyta kolejny fragment książki Izaaka Singera - "Spinoza z ulicy Rynkowej" w tłumaczeniu Moniki Adamczyk-Garbowskiej. Będzie to drugi odcinek opowiadania pod tytułem "Przywrócony życiu".

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Camel - Rain Dances (1977)

Camel - Breathless (1978)

Camel - I Can See Your House From Here (1979)