Obrazki z wystawy
«1992-04-07»
Muzyczna Poczta UKF

Komentarz

Emerson, Lake And Palmer - "Pictures At An Exhibition", płyta koncertowa z 1971 r. (rockowa adaptacja Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego).

Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Grzegorz Fik - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

AkoBe - opis

Paweł G. - pochodzenie

Opis

1. Komentarz Tomasza

Tomasz Beksiński wita Państwa bardzo, bardzo, bardzo serdecznie. Jest godzina 19:15, czas na wtorkową "Muzyczną pocztę UKF". Dzisiaj właściwie tylko dwa utwory. Najpierw zespół U.F.O. i krótka, dynamiczna i wspaniała kompozycja "Can You Roll Her", pochodząca z albumu "No Heavy Petting". A później w całości "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego w opracowaniu Keitha Emersona, Grega Lake'a i Carla Palmera. Proszę mi wybaczyć, że tak akurat dzisiaj ułożyłem program, ale po prostu nie mam wyjścia, bo o godzinie 19:45 muszę już być zupełnie gdzie indziej. Tak więc z tych z Państwa, którzy nie lubią nagrań grupy Emerson, Lake & Palmer, przepraszam i obiecuję, że za tydzień nie będzie żadnego utworu z dyskografii tego zespołu. Po prostu oryginalnie zamierzałem "Obrazki z wystawy" podzielić na dwa wtorki, no ale w związku z tym, że tak akurat, a nie inaczej się dziś ułożyły wypadki, muszę Państwu zaproponować tę płytę w całości. Ale sądzę, że mimo wszystko warto posłuchać, bo to jeden naprawdę z najoryginalniejszych, w historii rocka, albumów, kiedy tematy muzyki poważnej, muzyki klasycznej zostały idealnie przerobione, zaadaptowane, bądź wplecione w muzykę zupełnie inną, nowoczesną, rockową, ale zaczynamy od grupy U.F.O. Proszono mnie o jakieś nagranie tego zespołu z Michaelem Schenkerem. Oto mój ulubiony utwór - "Can You Roll Her".

 

2. U.F.O. - Can You Roll Her

3. Komentarz Tomasza

"Can You Roll Her" - "Czy możesz ją rozruszać" i grupa U.F.O., rok '76, wspaniała płyta "No Heavy Petting". Będziemy jeszcze wracać do tej płyty i do nagrań tego zespołu, myślę, że za tydzień jeszcze kilka utworów zespołu U.F.O. Teraz jeszcze chciałbym odpowiedzieć na jedno pytanie, które dzisiaj zadano mi przez telefon, dotyczy ono książki o grupie The Cure, o której mówiliśmy w ostatnią sobotę w Radiu Clash. Książka wydana została przez Rockserwis w ubiegłym tygodniu i jest to szczegółowa biografia zespołu The Cure, nic beletryzowanego, po prostu biografia, właściwie same fakty i to doprowadzona jest, ta biografia, aż do chwili obecnej, do marca '92 roku, nawet jest wzmianka o najnowszym singlu i najnowszym albumie. Płyty jak na razie jeszcze nie ma, więc trudno, żeby o tej płycie było coś więcej, ale myślę, że niebawem i ta płyta się pojawi, bo to było również pytanie, które dzisiaj otrzymałem przez telefon, no i postaramy się jak najszybciej posłuchać tej płyty wspólnie. A teraz cofamy się w czasie, przenosimy się do Newcastle City Hall, jest 26 marca '71 roku, grupa Emerson, Lake & Palmer na scenie wykonuje po raz pierwszy swoją własną wersję "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego. Będzie to bardzo niesamowita i dziwna wersja, ktoś kiedyś powiedział, że brzmi ona tak, jak gdyby ktoś znający "Obrazki z wystawy" nucił sobie niektóre tematy, przy powiedzmy pracy w garażu, przy naprawie samochodu, jednocześnie nucąc sobie własne kompozycje i cokolwiek innego, co jeszcze przyszło mu do głowy. Muzycy oczywiście ze swoim typowym rozmachem zastosowali instrumenty elektroniczne, szczególnie Keith Emerson popisywał się na syntezatorze, popisywał się, również narabiając tymi instrumentami, przewracając je po scenie i tak dalej. Koncert był z pewnością fascynujący, widziałem wersję na wideo inną... innego nieco koncertu, na którym również "Obrazki z wystawy" były zaprezentowane, a produkt ten nie zestarzał się, mimo to, że to już było ponad 20 lat temu. "Promenda", to będzie oczywiście temat Musorgskiego, później "Gnom" w aranżacji Carla Palmera, później ponownie "Promenada" z tekstem Grega Lake'a, następnie kompozycja Grega Lake'a - "The Sage", czyli "Prorok", później "Stary zamek" w aranżacji Keitha Emersona, później wspólna kompozycja zespołu "Blues Variation", następnie znów "Promenada", "Chatka Baby Jagi", "Przekleństwo Baby Jagi", to jest kompozycja zespołu, później znowu powróci "Chatka Baby Jagi", następnie "Wielka brama Kijowska" z tekstem Grega Lake'a i na zakończenie "Dziadek do orzechów". Dzisiaj już nie powtórzę Państwu tych wszystkich tytułów, jeżeli będą jakieś problemy, to postaram się przy następnym spotkaniu z zespołem Emerson, Lake & Palmer za dwa tygodnie powrócić jeszcze do informacji związanych z tą płytą. Ponieważ płyta trwa prawie 38-minut czas najwyższy, abyśmy przystąpili do jej słuchania. Ja już Państwu serdecznie za uwagę dziękuję, zostawiam z grupą Emerson, Lake & Palmer i do usłyszenia za tydzień. Słuchamy.

 

4. Emerson, Lake & Palmer - Promenade

5. Emerson, Lake & Palmer - The Gnome

6. Emerson, Lake & Palmer - Promenade

7. Emerson, Lake & Palmer - The Sage

8. Emerson, Lake & Palmer - The Old Castle

9. Emerson, Lake & Palmer - Blues Variation

10. Emerson, Lake & Palmer - Promenade

11. Emerson, Lake & Palmer - The Hut of Baba Yaga

12. Emerson, Lake & Palmer - The Curse of Baba Yaga

13. Emerson, Lake & Palmer - The Hut of Baba Yaga

14. Emerson, Lake & Palmer - The Great Gates of Kiev

15. Emerson, Lake & Palmer - The End

16. Emerson, Lake & Palmer - Nutrocker