U.F.O., Wishbone Ash, Pavlov's Dog
«1992-04-14»
Muzyczna Poczta UKF

Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Grzegorz Fik - opis

Paweł G. - pochodzenie

Opis

1. Komentarz Tomasza

Tomasz Beksiński, "Muzyczna poczta UKF", witam Państwa niezmiernie serdecznie. Dzisiaj następujący program. Najpierw cztery razy grupa U.F.O. Przed tygodniem zasygnalizowałem, że jeszcze posłuchamy tego zespołu, prosili Państwo o utwory tej grupy z Michaelem Schenkerem. Oto te, które najbardziej lubiłem i te, jak wiem, również i Państwo najbardziej lubili w swoim czasie. "Doctor Doctor" i "Rock Bottom" - dwa nagrania z płyty "Phenomenon" i "Belladonna" oraz "Martian Landscape" - dwie piękne ballady z płyty "No Heavy Petting". Później grupa Wishbone Ash i prześliczna ponad 8-minutowa kompozycja "Everybody Needs a Friend" - "Każdy potrzebuje przyjaciela". A do końca "Muzycznej poczty UKF" trzy razy grupa Pavlov's Dog ze swojej pierwszy płyty "Pampered Menial". Będą to trzy utwory: "Julia", "Late November" i "Of Once and Future Kings". Rozpoczynamy od grupy U.F.O. Najpierw "Panie Doktorze, panie Doktorze", czyli "Doctor, Doctor" - bardzo dynamiczny i przebojowy utwór z albumu "Phenomenon", później nie mniej dynamiczny, chociaż trochę mniej przebojowy, bardziej pomysłowy, ponad 6-minutowy "Rock Bottom". I następnie dwie prześliczne ballady z albumu "No Heavy Petting" z roku '76 - "Belladonna" i "Marsjański krajobraz". Grupa U.F.O. Słuchamy.

 

2. U.F.O. - Doctor Doctor

3. U.F.O. - Rock Bottom

4. U.F.O. - Belladonna

5. U.F.O. - Martian Landscape

6. Komentarz Tomasza

Zespół U.F.O. i cztery utwory: "Doctor, Doctor", czyli "Panie Doktorze", "Rock Bottom"- "To już tak na samym dnie", "Belladonna" i "Martian Landscape", czyli "Marsjański krajobraz". Natomiast teraz przez najbliższe 8 minut i 20 sekund zespół Wishbone Ash i utwór, który w latach 70, na początku, był jednym z obowiązkowych na wszystkich prywatkach, trwał właśnie ponad 8-minut, więc świetnie nadawał się do tych celów, do których chciano go wykorzystywać, bo jest to utwór wolny, piękny, nazywa się "Everybody Needs a Friend", czyli "Każdy musi mieć przyjaciela". Posłuchajmy.

 

7. Wishbone Ash - Everybody Needs a Friend

8. Komentarz Tomasza

Wishbone Ash - "Everybody Needs a Friend" - "Każdy musi mieć przyjaciela", "Każdy potrzebuje przyjaciela", przepiękne nagranie z płyty "Wishbone Four" wydanej w 1973 roku. Szkoda, że po tej płycie odszedł Ted Turner, jeden z dwóch głównych gitarzystów prowadzących, zastąpił go Laurie Wisefield. I wprawdzie na następnej płycie grupa Wishbone Ash nagrała swój chyba najsłynniejszy, taki piękny utwór "Persefona", to jednak zmienił się już nieco styl na nieco ostrzejszy, no i od tego momentu datuje się jak gdyby spadek wspaniałości tej muzyki. Pavlov's Dog, kolejny zespół, zespół amerykański, zespół, który nie odniósł sukcesu nigdy, podobno dlatego, że wokalista miał tak przejmujący i przerażający głos, że radio amerykańskie nie chciało tego zespołu odtwarzać, bo gospodynie domowe uciekały w popłochu i wyłączały radioodbiorniki. Taka jest legenda, którą owiane są pierwsze dwie i jedyne płyty grupy Pavlov's Dog. Z pierwszej, która nazywa się "Pampered Menial", wybrałem dla Państwa dzisiaj trzy utwory: "Julia", czyli "Julia", utwór, który płytę otwiera, jeden z najwspanialszych, najbardziej znanych, "Late November" - "Późnym listopadem", "Późną listopadową porą" i "Of Once and Future Kings", czyli "O królach, którzy kiedyś byli i którzy w przyszłości będą". Pavlov's Dog. Słuchamy.

 

9. Pavlov's Dog - Julia

10. Pavlov's Dog - Late November

11. Pavlov's Dog - Of Once and Future Kings

12. Komentarz Jana Borkowskiego

Tak zakończyła się "Muzyczna poczta UKF", audycja Tomasza Beksińskiego.

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Pavlov's Dog - Pampered Menial (1975)