The Fearless Vampire Killers (Nieustraszeni pogromcy wampirów) (1967)


Gatunek

Horror


Reżyser

Roman Polanski


Podstawowe informacje

Scenariusz Gérard Brach Roman Polański Zdjęcia Douglas Slocombe Muzyka Krzysztof Komeda Scenografia Fred Carter Wilfred Shingleton Producent Gene Gutowski


Obsada

Jack MacGowran (Abronsius) Alfie Bass (Shagal) Jessie Robins (Rebecca) Ferdy Mayne (Count Von Krolock) Iain Quarrier (Herbert Von Krolock) Terry Downes (Koukol) Fiona Lewis (Maid) Sydney Bromley (Woźnica) Ronald Lacey (Wiejski głupiec) Andreas Malandrinos (Drwal) Otto Diamant (Drwal) Matthew Walters (Drwal) Roman Polański (Alfred) Sharon Tate (Sarah Shagal)


Opis

"Tej nocy, dotarłszy w samo serce Transylwanii, profesor Abronsius nie zdawał sobie sprawy jak jest bliski celu swoich tajemniczych poszukiwań, w trakcie których przez lata przemierzał Europę Środkową, w towarzystwie swojego jedynego wiernego ucznia, Alfreda. Abronsius, uczony i pedagog, którego geniuszu powszechnie nie doceniano, porzucił wszystko i oddał się ciałem i duszą temu co uważał za świętą misję. Kosztowało go to utratę katedry na Uniwersytecie Królewieckim, gdzie już od dawna jego koledzy zwykli go nazywać... czubkiem." Tak zaczyna się prawdziwe dzieło sztuki autorstwa Mistrza Romana Polańskiego, film, którego nie da się zapomnieć, choć przez nawał współczesnych, masowo produkowanych w USA komedyjek emitowanych w popularnych stacjach, trudno jest je zobaczyć. Abronsius co ma znaleźć - oczywiście znajduje, w całkiem sporej ilości i długimi zębami. Alfred znajduje nawet więcej niż szuka, w bardzo pięknej postaci. Lepszy jak zawsze wygrywa, a głód - głód dobrego kina, choć oczywiście nie tylko ten - zostaje zaspokojony. ;) W tej komedii wszystko jest wybitne, i jak każda rzecz wybitna tak i "Pogromcy" nie są dla każdego. Świetnie niedoskonała oprawa audiowizualna lat 60-tych, a przede wszystkim charakterystyczny dla Polańskiego inteligentny - nierzadko czarny - humor, nadają filmowi niepowtarzalny smak, ograniczając ilość odbiorców. Wspaniale dobrani zostali aktorzy, w szczególności doskonali są Jack MacGowran i sam Polański w rolach tytułowych, choć bynajmniej nie nieustraszonych, pogromców wampirów.


Opracował

M_A


Audycje

1999-11-13 - Noc Horroru (2) (TPK)