Camel, Leonard Cohen, Pink Floyd
«1988-07-17»
Wieczór Płytowy
Komentarz
Camel - "Stationary Traveller" (1984), Leonard Cohen - Avalanche, Pink Floyd - "Atom Heart Mother" (1971)
Audycja dzięki
Vampirek - komentarz - treści komentarzy
AkoBe - opis
Darek ze Słubic - pochodzenie
Opis
1. Camel - Pressure Points
4. Camel - Cloak and Dagger Man
5. Camel - Stationary Traveller
6. Camel - West Berlin
7. Camel - Fingertips
9. Camel - After Words
10. Camel - Long Goodbyes
11. Komentarz Tomasza
Wszystko, co piękne też ma kiedyś swój koniec. Tak kończy się płyta grupy Camel - "Stationary Traveller", czyli "Podróżnik w miejscu". "Long good-byes, make me so sad" - "długie pożegnania bardzo mnie smucą". Proszę Państwa, oto program. "Pressure Points", czyli "Punkty nacisku"; "Refugee" - "Uchodźca"; "Vopos" - "Siły porządkowe"; "Cloak and Dagger Man" - "Człowiek płaszcza i szpady" albo "Tajniak", czy też "Cichociemny"; "Stationary Traveller" - "Podróżnik w miejscu"; "West Berlin" - "Berlin Zachodni"; "Fingertips" - "Wszystko w twoich rękach"; "Missing" - "Zaginiony" albo "Tęsknota"; "After Words" - "Posłowia" i "Long Goodbyes" - "Długie pożegnania". Całą muzykę skomponował Andy Latimer, teksty napisała Susan Hoover. A grali dla Państwa: Andy Latimer na wszelkiego rodzaju gitarach, a także na różnych innych instrumentach, między innymi na instrumentach klawiszowych, również udzielał się wokalnie. Niejaki Haydn Bendall grał na syntezatorach, Paul Burgess na instrumentach perkusyjnych, Ton Scherpenzeel na wszelkich instrumentach klawiszowych, David Paton na gitarze basowej, Chris Rainbow śpiewał w utworach: "Cloak and Dagger Man" i "Long Goodbyes", również Mel Collins grał na saksofonie w utworze "Fingertips" i to chyba wszyscy najważniejsi wykonawcy, którzy wtedy, w 1984 roku, tworzyli grupę Camel. Proszę Państwa, do nagrań tego zespołu będziemy sukcesywnie powracać. Mam nadzieję, że wiele jeszcze płyt kompaktowych tej grupy trafi w nasze ręce. Jak na razie odtworzyliśmy Państwu praktycznie wszystkie płyty kompaktowe z dość obszernej dyskografii Camel, no ale w wersji cyfrowej jednak nie ukazały się jeszcze wszystkie. Czekamy szczególnie na pierwszą i drugą, które są chyba najciekawszymi z tego wcześniejszego okresu działalności. Zespół Camel miał w swojej dyskografii kilka takich naprawdę wybitnych płyt i dwie najpiękniejsze już Państwo znają - "The Snow Goose", którą myślę, również niebawem powtórzymy, ale już chyba nie w tym roku i właśnie "Stationary Traveller" - moim zdaniem jedną z najpiękniejszych płyt lat 80. No, ale cóż, płyty kompaktowe powoli się ukazują, powoli cofamy się do przeszłości, powoli możemy wracać do różnych płyt, o których no nie śniło nam się nigdy, że będziemy mogli ich wysłuchać bez tych tradycyjnych zakłóceń z płyt analogowych. Mam w tej chwili dla Państwa bardzo miłą niespodziankę, dla mnie było to wielkie zaskoczenie mniej więcej dwa tygodnie temu, kiedy kolega powrócił z kilkutygodniowej podróży i płytę, z której fragment za chwilę usłyszymy, przywiózł. Nie sądziłem, że ta płyta już jest, a jednak jest i myślę, że jeszcze w tym roku uda nam się tak zorganizować program, aby mogli Państwo jej posłuchać w całości. Na razie mała zajawka tej muzyki.
12. Leonard Cohen - Avalanche
13. Komentarz Tomasza (brak)
14. Pink Floyd - Atom Heart Mother
15. Pink Floyd - If
16. Pink Floyd - Summer '68
17. Pink Floyd - Fat Old Sun
18. Pink Floyd - Alan's Psychedelic Breakfast
19. Komentarz Tomasza
Pink Floyd - "Atom Heart Mother". Przypominam program: suita "Atom Heart Mother", czyli "Matka o atomowym sercu", oto tytuły części - "Father's Shout" - "Krzyk ojca", "Breast Milky" - "Mleczna pierś", "Mother Fore" - "Czoło matki", "Funky Dung" - "Gnojówka", "Mind Your Throats Please" - "Proszę uważajcie na szyję" i "Remergence" - "Ponowne zespolenie", "If" - "Jeżeli", kompozycja Rogera Watersa, "Summer '68" - "Lato roku 68-ego" Richarda Wrighta, "Fat Old Sun" - "Tłuste, stare słońce" Davida Gilmoura i "Alan's Psychedelic Breakfast", czyli "Psychodeliczne śniadanie Alana", kompozycja zespołowa, oto tytuły części: "Rise And Shine", czyli "Wzejdź i świeć", "Sunny Side Up" - "Od słonecznej strony" albo jak dowiedziałem się przed chwilą z Wrocławia, jest to również określenie na "Jajko sadzone" i "Morning Glory", czyli "Gloria poranku". Zespół Pink Floyd oczywiście w tradycyjnym składzie: Roger Waters, Nick Mason, David Gilmour i Richard Wright. A przy realizacji suity "Atom Heart Mother", towarzyszył im również niejaki David Geesin. Proszę Państwa na dzisiaj to już wszystko. Serdecznie dziękujemy za uwagę: Roman Chomicz, Leszek Michniewicz i Tomasz Beksiński. Zapraszamy Państwa za tydzień. Za tydzień Tomasz Szachowski i specjalne wydanie Wieczoru Płytowego, za tydzień piąta rocznica kompaktu w tej audycji. Do usłyszenia.
20. Komentarz spikera
Jest dwadzieścia minut po godzinie dwudziestej trzeciej. W Programie Drugim z Warszawy audycja Marka Gaszyńskiego - "Szanujmy wspomnienia".
Płyty wykorzystane w ramach audycji
Camel - Stationary Traveller (1984)
Leonard Cohen - Songs of Love and Hate (1971)
Pink Floyd - Atom Heart Mother (1970)
Komentarze/recenzje
Nagranie komentarza 11 z tej audycji dostępne w linku poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=Gx0JhJbHYnM
Autor: Vampirek