Strawbs
«1995-04-28»
Co Nam Zostało z Tych Płyt
Audycja dzięki
Olek - data
Vampirek - komentarz - treści komentarzy
Olek - opis
AkoBe - opis - uzupełnienie
AkoBe - pochodzenie
Opis
2. Komentarz Tomasza
"Lay Down", to był jeden z największych przebojów grupy Strawbs, czyli Truskawki. Zespół działał pod koniec lat 60-tych i do końca 70-tych. Największą popularnością cieszył się w pierwszej połowie 70-tych. Niedawno został reaktywowany, ale z niewielkim powodzeniem. Na samym początku akompaniował folkowej wokalistce Sandy Denny. Później na pierwszy plan w zespole wysunął się wokalista i kompozytor - David Cousins - obdarzony bardzo charakterystycznym głosem. Słyszeliśmy go zresztą przed chwilą i on prowadził grupę aż do 1980 roku, kiedy to na czas bliżej nieokreślony postanowił zespół zawiesić, a sam zajął się działalnością DJ-a radiowego. No, ale jak się okazuje niedawno postanowił powrócić do swojego wcześniejszego zajęcia. Grupa Strawbs, to jeden z tych zespołów, o których się pamięta, ale których się nie pamięta. Więc pomyślałem sobie, że warto będzie dzisiaj przypomnieć trochę utworów, tym bardziej, że o zespole od czasu do czasu się mówi, pisze i tak dalej i tak dalej, a nie wszyscy wiedzą jak brzmiał. To był przebój "Lay Down", a teraz trzy utwory ze wspaniałej, przez niektórych uważanej za najlepszą, płyty zespołu "Grave New World". Z tej płyty "Benedictus", "New World" i "The Flower and the Young Man".
3. Strawbs - Benedictus
5. Strawbs - The Flower and the Young Man
6. Komentarz Tomasza
Słuchamy dziś starych nagrań brytyjskiej grupy Strawbs, czyli Truskawki. Zespół prezentował na początku lat 70-tych taki balladowy folk rock, ale później zaczął oscylować w stronę muzyki bardziej rockowej, czy nawet symfoniczno-rockowej. Trochę się upodabniał do Barclay James Harvest, trochę przypominał Moody Blues. No w każdym razie była to muzyka adresowana mniej więcej do tych samych słuchaczy. Kolejne trzy utwory, to przebój z '72 roku - "Part of the Union", podobnie jak "Lay Down", z którego słuchaliśmy na wstępie, pochodzący z bardzo popularnego albumu "Bursting at the Seams". A później pełen rozmachu i dramaturgi utwór "Hero And Heroine", czyli "Bohater i Bohaterka", chociaż w utworze chodzi na pewno także o heroinę, jest to trochę gra słów. I połączona z nim kompozycja - "Midnight Sun" - "Słońce o północy", oba te utwory pochodzą ze wspaniałego albumu "Hero and Heroine". Grupa Strawbs.
7. Strawbs - Part of the Union
8. Strawbs - Hero and Heroine
9. Strawbs - Midnight Sun
10. Komentarz Tomasza
"Hero And Heroine" i "Midnight Sun", a wcześniej "Part of the Union". Te dwa ostatnie utwory pochodzą z mojej osobiście ulubionej płyty grupy Strawbs - "Hero And Heroine", wydanej w 1974 roku. A teraz nagrania z '71 roku, z ostatniej płyty Strawbs, zrealizowanej z udziałem Ricka Wakemana, który w tym zespole stawiał pierwsze kroki, zanim przeszedł do grupy Yes i z nią właśnie zdobył wielką, wielką popularność. Płyta "From the Witchwood", z niej dwie kompozycje - "A Glimpse of Heaven", czyli taki krótki "Na mgnienie oka obraz nieba" oraz "Witchwood" - "Las pełen czarownic".
11. Strawbs - A Glimpse of Heaven
13. Komentarz Tomasza
"Witchwood", czyli "Las pełen czarownic", ten utwór powróci w Trójce jutro w nocy, bo jutro od 0:15 do 3 - "Noc na Łysej Górze". Natomiast teraz zespół Strawbs wykona jeszcze jedną kompozycję, pełną ekstatycznego rozmachu - "Down By The Sea", czyli "Nad morzem".
14. Strawbs - Down by the Sea
15. Komentarz Tomasza
I w takim podniosłym nastroju żegnamy zespół Strawbs. A teraz Mariusz Benoit przeczyta kolejny fragment książki Izaaka Singera - "Spinoza z ulicy Rynkowej" w tłumaczeniu Moniki Adamczyk-Garbowskiej. Dziś będzie to pierwszy odcinek opowiadania pod tytułem "Szida i Kuziba".
Płyty wykorzystane w ramach audycji
Strawbs - From the Witchwood (1971)
Strawbs - Grave New World (1972)
Strawbs - Bursting at the Seams (1973)
Strawbs - Hero and Heroine (1974)