Noworomantyczna mieszanka
«1988-07-25»
Romantycy Muzyki Rockowej


Komentarz

Visage, Ultravox, Icehouse, Joy Division, John Foxx, Fashion, The Icicle Works, Howard Jones, Talk Talk (po1 utworze), The Expression (2 utwory)

Audycja dzięki

Wojtek Rojewski - data

Wojtek Rojewski - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

AkoBe - opis

Stefan - pochodzenie

AkoBe - pochodzenie - pośrednio

Opis

1. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak początku)

(...) przez Steve'a Strange'a, który zaprosił swoich przyjaciół do studia i mieli zamiar nagrać tylko kilka piosenek, no a powstała aż cała płyta. Później powstała jeszcze jedna płyta i jeszcze jedna płyta, i narodziła się moda new romantic. "Fade to Grey", czyli "Znikamy w szarości", najsłynniejszy pierwszy przebój. Później "Vienna" zespołu Ultravox, jedno z najbardziej znanych nagrań lat osiemdziesiątych i jeden z wielkich przebojów, największy przebój grupy Ultravox. Później zespół Icehouse z Australii, zespół może niedoceniany jeszcze u nas, ale bardzo ważny w innych krajach, między innymi również w Wielkiej Brytanii, a także w Australii. Zespół, który w dużym stopniu pozostawał pod wpływem takich formacji jak Roxy Music czy Japan. Z pierwszej płyty grupy Icehouse przypomnimy sobie utwór pod tytułem "Icehouse", jedno z najpiękniejszych nagrań tego zespołu. Później słynna "Atmosfera" grupy Joy Division, utwór, o którym pisano, iż brzmi w nim piękno desperacji. Nagranie wymieniane przez Ivo Watts Russella jako jedno z najpiękniejszych nagrań w ogóle w historii muzyki rozrywkowej. Następnie "The Garden" Johna Foxxa,utwór tytułowy z jego drugiego albumu i moim zdaniem prawdziwe arcydzieło tamtych lat, prawdziwa mini suita elektroniczno-symfoniczna wręcz. I na zakończenie pierwszej części nagranie, którego jeszcze nigdy nie słuchaliśmy w tej audycji, ale myślę, będzie ono tutaj zdecydowanie pasować, utwór, który Państwo lubią - zespół Fashion, utwór "You in the Night", czyli "Ty nocą". Jedyne moim zdaniem dobre nagranie tego zespołu, myślę, że czas najwyższy sięgnąć po nie. A więc dwadzieścia siedem minut i czterdzieści sekund, przed Państwem noworomantyczna mieszanka, część pierwsza.

 

2. Visage - Fade to Grey

3. Ultravox - Vienna

4. Icehouse - Icehouse

5. Joy Division - Atmosphere

6. John Foxx - The Garden

7. Fashion - You in the Night

8. Komentarz Tomasza

Byłaś jedyna
Odeszłaś
To moja wina
Teraz potrzebuję cię nocą

"You in the Night", zespół Fashion z roku 1984, z płyty "Twilight of Idols", czyli "Zmierzch Idoli". No cóż, proszę Państwa, długo poszukiwałem singla, nie udało mi się go zdobyć, musiałem kupić całą płytę. Jest to jedyny utwór, który nadaje się na niej do słuchania, jedyny utwór, którego mogliśmy wspólnie z tej płyty posłuchać - "You in the Night". W pierwszej części naszej noworomantycznej mieszanki były w większości nagrania klasyczne, nagrania z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych, wielkie przeboje tej muzyki, "Fade to Grey" grupy Visage, "Vienna" Ultravox czy "Atmosfera" Joy Division. Za chwilę troszkę nowsze nagrania. Zaczniemy od utworu, który pojawił się na płycie w tym roku - '88 i ten utwór znają Państwo bardzo dobrze, bo kilkakrotnie już pojawiał się w tej audycji, najczęściej na zakończenie albo tytułem przerywnika. W każdym razie utwór, którego warto posłuchać, który jak wiem, zwrócił Państwa uwagę na tyle, że otrzymałem ostatnio kilka listów w jego sprawie i w sprawie zespołu, który go wykonuje. Zespół nazywa się The Icicle Works. Słuchaliśmy pierwszej płyty tej grupy i myślę, na jesieni posłuchamy drugiej. A ten utwór to już chyba, myślę, wszyscy wiedzą - "High Time", czyli "Najwyższy Czas". Później "Hide And Seek", czyli "Zabawa w chowanego". Podobnie jak w przypadku zespołu Fashion i utworu "You In The Night" moim zdaniem najlepsze nagranie Howarda Jonesa - "Hide And Seek" z jego pierwszej płyty. Potem "Have You Heard The News?" - "Czy Słyszałeś Nowinę?", jeden z piękniejszych fragmentów pierwszego albumu grupy Talk Talk. I na zakończenie dwa nagrania zespołu The Expression, zupełnie wciąż nieznanego zespołu australijskiego, w zasadzie duetu. Dwa przepiękne utwory z płyty "Conscience", której słuchaliśmy w całości w styczniu roku ubiegłego. Wiem, że podobała się ta płyta, wiem, że o te dwa utwory Państwo prosili. "Glasshouse", czyli "Szklarnia" i ta wyjątkowa perła "The Waiting Game", czyli "Gra Wyczekiwania". A więc część druga naszej noworomantycznej mieszanki, która trwać będzie dwadzieścia cztery minuty i czterdzieści sekund, słuchamy.

 

9. The Icicle Works - High Time

10. Howard Jones - Hide and Seek

11. Talk Talk - Have You Heard the News?

12. The Expression - Glasshouse

13. The Expression - The Waiting Game

14. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak końcówki)

Czuję chłód
Przytulony do twej skóry
Z bólem przyjmujesz mnie

Tonący człowiek wędruje po wodzie
Wiedząc, że stracił wszelkie atuty
W grze wyczekiwania

A twoje oczy mówią mi
Że tym razem to koniec
A ból, który odczuwam
Znaczy, że nie jesteś już moją

Spacerowaliśmy po szkle
Kaleczyło ostro
Rany były głębokie
Teraz odeszłaś
Nie umiem tego wyjaśnić

Nie mam wyboru
Muszę znowu przystąpić do gry wyczekiwania
Przed grą wyczekiwania
Nie ma ucieczki

Zespół The Expression i nagranie z roku '86, z płyty "Conscience". Proszę Państwa, oto cały nasz dzisiejszy program: "Fade to Grey" - "Znikamy w szarości", zespół Visage, rok '80; "Vienna" - "Wiedeń", grupa Ultravox, również rok '80; "Icehouse", czyli "Lodownia", grupa Icehouse, rok '81; "Atmosphere" - "Atmosfera", zespół Joy Division, rok '80; "The Garden" - "Ogród", John Foxx, rok '81; "You in the Night" - "Ty nocą" albo "Potrzebuję cię nocą", zespół Fashion, rok '84. To było w pierwszej części. A w części drugiej: "High Time" - "Najwyższy czas", grupa The Icicle Works, rok '88; "Hide and Seek" - "Zabawa w chowanego", Howard Jones, rok '84; "Have You Heard the News?" - "Czy słyszałeś nowinę?", grupa Talk Talk, rok '82; oraz "Glasshouse" - "Szklarnia" i "The Waiting Game" - "Gra wyczekiwania", grupa The Expression, rok '86 (...)

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Fashion - Twilight Of Idols (1984)

Howard Jones - Human's Lib (1984)

Icehouse - Icehouse (1981)

John Foxx - The Garden (1981)

Joy Division - Substance : Joy Division 1977-1980 (1988)

Talk Talk - The Party's Over (1982)

The Expression - Conscience (1985)

Ultravox - Vienna (1980)

Visage - Visage (1980)