Audycja
«1992-01-07»
Muzyczna Poczta UKF


Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Grzegorz Fik - opis

Paweł G. - pochodzenie

Opis

1. Komentarz Tomasza (brak początku)

(...) po raz pierwszy w 1992 roku. Bardzo mi miło. Mam nadzieję, że spotykać się będziemy przez cały rok o tej samej porze. A oto co mam dla Państwa na dziś. Dwa razy grupa Icehouse, utwory: "Hey Little Girl" i "Trojan Blue", obydwa utwory z drugiego albumu zespołu - "Primitive Man". Później Gary Numan i jego wielki przebój "Cars" - "Samochody". Stan Ridgway i nagranie "Camouflage" w pełnej wersji. Zespół Bad Company i przepiękne "Fade Away" oraz na zakończenie wielka suita grupy Marillion - "Grendel". Trzy utwory non stop za chwilę. Dwa razy grupa Icehouse - "Hey Little Girl", czyli "Hej dziewczynko", to był spory przebój mniej więcej osiem lat temu i "Trojan Blue" - "Błękit trojański", najpiękniejszy fragment albumu "Primitive Man". A bezpośrednio potem albumowa wersja utworu Gary'ego Numana - "Cars", czyli "Samochody", utwór sprzed dwunastu lat. Słuchamy.

 

2. Icehouse - Hey Little Girl

3. Icehouse - Trojan Blue

4. Gary Numan - Cars

5. Komentarz Tomasza

Gary Numan i "Cars", czyli "Samochody". A wcześniej dwa razy grupa Icehouse - "Hey Little Girl" i "Trojan Blue". W kąciku dla "Romantyków muzyki rockowej" w najbliższą sobotę o godzinie 23:30, w "Trójce pod księżycem", będzie muzyka z pierwszego albumu zespołu Visage, to już od razu uprzedzam. Natomiast teraz posłuchamy sobie przeboju sprzed pięciu lat, był to mój przebój numer jeden sprzed pięciu lat. Opowieść o... no z okresu wojny wietnamskiej, jeszcze, kiedy to z opresji pewnego młodego żołnierza ratuje tajemniczy, wielki komandos o pseudonimie Camouflage. I kiedy uratowany z opresji żołnierz chce mu podziękować, okazuje się, że ów komandos zmarł już poprzedniej nocy, ale przed śmiercią powiedział, że chciałby jeszcze kogoś uratować i bohater zdaje sobie sprawę, że miał randez vous z duchem w dżungli. Bardzo piękny przebój - "Camouflage". A później grupa Bad Company i "Fade Away", nagranie, które pojawiło się w programie świątecznym i ktoś bardzo, bardzo mnie prosił, aby je powtórzyć. A więc Stan Ridgway i Bad Company.

 

6. Stan Ridgway - Camouflage

7. Bad Company - Fade Away

8. Komentarz Tomasza

Najpierw Stan Ridgway, kiedyś wokalista i lider zespołu Wall of Voodoo, utwór "Camouflage", jeden z jego największych solowych przebojów, pochodzący z albumu "The Big Heat". A później Bad Company, grupa, która kontynuowała tradycje słynnego zespołu Free, wokalistą był Paul Rodgers, utwór o przemijaniu - "Fade Away". A teraz magnum opus naszego dzisiejszego spotkania, bo ponad 17-minutowa kompozycja grupy Marillion - "Grendel". Tytułowym bohaterem tego utworu jest potwór ze staroangielskiego poematu "Beowulf". Potwór, który został przez tytułowego Beowulfa zabity, ale także powstała inna o nim... inne o nim dzieło literackie, książka Johna Gardnera pod tytułem "Grendel", gdzie z kolei cała jak gdyby historia została przedstawiona z punktu widzenia potwora. Podobnie postąpił Fish, który napisał ten tekst do utworu, do długiej kompozycji grupy Marillion, bo to jest jedna z pierwszych kompozycji tego zespołu datująca się jeszcze z '82 roku i wydana na drugiej stronie pierwszego maksisingla "Market Square Heroes". Pisząc ten tekst Fish właśnie oparł się na książce Gardnera i też przedstawił to wszystko z punktu widzenia potwora, tego, którego wszyscy się boją, którego wszyscy przeklinają i który dlatego zabija, ponieważ taką właśnie rolę wszyscy chcą mu przypisać. Forma zemsty potwora jak gdyby. 17-minut z sekundami, ten wielki wspaniały Marillion, jaki kiedyś kochaliśmy. Myślę, że niektórzy, bardziej wnikliwy słuchacze, którzy jeszcze tego utworu wcześniej nie słyszeli, rozpoznają tu pewne wpływy suity "Supper's Ready" zespołu Genesis. No, ale cóż się dziwić skoro producentem tych obydwu nagrań był ten sam David Hitchcock. A więc Marillion.

 

9. Marillion - Grendel

10. Komentarz Jana Borkowskiego

To była "Muzyczna poczta UKF", audycja Tomasza Beksińskiego.

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Bad Company - Run With the Pack (1976)

Gary Numan - The Pleasure Principle (1979)

Icehouse - Primitive Man (1982)

Marillion - B'Sides Themselves (1988)

Stan Ridgway - The Big Heat (1986)



Komentarze/recenzje

To chyba moja ulubiona audycja z całego cyklu. Nagrałem sobie z niej wszystkie utwory i do dziś żałuję, że nie zachowałem też komentarzy Tomka, bo i one były tego warte. Przed utworami STANA RIDGEWAY i MARILLION Tomek szczegółowo opowiadał, kim są tytułowe postacie. Camouflage to obdarzony nadprzyrodzonymi zdolnościami bohater, który pomaga narratorowi - amerykańskiemu żołnierzowi z oddziału marines - wyjść cało z bitwy w dżungli wietnamskiej (podczas pamiętnej wojny w połowie lat 60.). Gdy narrator dotarł do swojej bazy i opowiedział, komu zawdzięcza życie, dowiedział się, że takie imię nosił żołnierz, który zmarł zeszłej nocy, a przed śmiercią wyraził życzenie, że chciałby uratować któregoś ze swoich towarzyszy broni. Natomiast Grendel to postać ze staroangielskich legend - potwór siejący postrach wśród mieszkańców wiosek wokół dworu Hrothgara. Jest on też głównym bohaterem książki Johna Gardnera "Grendel", który pokazał potwora od bardziej ludzkiej strony. Według autora Grendel tak naprawdę nie był niebezpieczny dla swojego otoczenia, jednak ze względu na jego brzydotę wyśmiewano go i przypisywano mu różne zbrodnie i rabunki, których dokonywano w okolicy - podczas gdy w rzeczywistości była to sprawka miejscowych rycerzy. Dopiero kiedy zgładzili oni matkę Grendela, ten postanowił zemścić się na swych prześladowcach i urządził okrutną rzeź. Taką też interpretację przyjął Fish pisząc tekst.


Autor: Grzegorz Fik