Znowu Jan Borkowski będzie nieszczęśliwy
«1992-02-11»
Muzyczna Poczta UKF

Komentarz

Yes - America - cover utworu Simon & Garfunkel w pełnej, około 10-minutowej wersji; Yes - Soon - nastrojowy finał suity "Gates Of Delirium" z albumu "Relayer".

Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Grzegorz Fik - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Grzegorz Fik - opis

Paweł G. - pochodzenie

Opis

1. Komentarz Tomasza (brak początku)

(...) UKF wita Państwa Tomasz Beksiński. Znów troszkę jesteśmy spóźnieni, znowu Jan Borkowski będzie nieszczęśliwy, no ale można nam się uda jakoś wyrobić do godziny 20:00. Oto co przygotowałem dla Państwa. Dwa razy zespół Yes. Utwory: "America" - kompozycja Paula Simona znana z repertuaru duetu Simon i Garfunkel oraz utwór "Soon", który nie jest niczym innym tylko końcem suity "Gates of Delirium", ale w wersji takiej okrojonej na singiel. Później grupa Genesis i "Tell My Why". Następnie cztery razy Barclay James Harvest, kolejne cztery utwory z płyty "The Harvest Years". Będą to utwory: "Brother Thrush", "Poor Wages", "I'm Over You" i "Child of Man". A na koniec dwie śpiewające panie. Anja Orthodox i Closterkeller - utwór "Spokój" oraz Sonya Chirstina Linwood i nieistniejąca już grupa Curved Air i utwór "Melinda". Rozpoczynamy od grupy Yes - "America" i "Soon". Słuchamy.

 

2. Yes - America

3. Yes - Soon

4. Komentarz Tomasza

Tak to właśnie jest, kiedy z większej jakieś całości usiłuje się wykroić coś mniejszego. W najlepszym momencie utwór uległ wyciszeniu, ale taka była amerykańska, singlowa wersja suity "Gates of Delirium". Z tego pięknego finału wykrojono utwór pod tytułem "Soon", czyli "Wkrótce". Wcześniej słuchaliśmy grupy Yes w utworze "America". A teraz zespół Genesis z ostatniej płyty, z płyty, o której różnie niektórzy mówią. Niektórzy mówią, że to kolejny album Phila Collinsa, ale wydaje mi się, że jest zupełnie inaczej. Te trzy długie, wspaniałe utwory już znamy. Natomiast teraz posłuchajmy utworu, który moim zdaniem byłby świetnym przebojem - "Tell Me Why" - "Powiedz mi dlaczego". Genesis.

 

5. Genesis - Tell Me Why

6. Komentarz Tomasza

Zespół Genesis i "Tell Me Why" - "Powiedz mi dlaczego", utwór z ostatniej płyty "We Can't Dance". I teraz znowu przez chwilę, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, grupa Barclay James Harvest i cztery nagrania wybrane z dwu kompaktowego zestawu "The Harvest Years", zawierającego utwory grupy Barclay James Harvest z pierwszych płyt nagranych dla firmy Harvest oraz z prawie wszystkich singli, jakie ta firma wydała. Mówię prawie wszystkich, dlatego że jednego słownie, jednego utworu nie chciało się wydawcą tego kompaktu na nim umieścić. Uważam to za mały skandal, wtedy mielibyśmy już wszystkie utwory grupy Barclay James Harvest. Nie ma tutaj po prostu utworu z singla z '73 roku - "Rock'n Roll Woman", ale są inne utwory. I dzisiaj dwa single, pierwszy z roku '69 - "Brother Thrush" i "Poor Wages" i kolejne single z '72 roku - "I'm Over You" i "Child of Man". Słuchamy grupy Barclay James Harvest.

 

7. Barclay James Harvest - Brother Thrush

8. Barclay James Harvest - Poor Wages

9. Barclay James Harvest - I'm Over You

10. Barclay James Harvest - Child of Man

11. Komentarz Tomasza

Cztery razy Barclay James Harvest z albumu "The Harvest Years". Najpierw pieśń o wysoko fruwającym ptaku - "Brother Thrush", później "Poor Wages" - "Marny zarobek", "I'm Over You" - "Wybiłem już sobie ciebie z głowy" i "Child of Man" - "Człowiecze dziecię". Następne spotkanie z tym zespołem za tydzień i wtedy posłuchamy ostatnich mało znanych fragmentów dyskografii tego zespołu, utworów właśnie z płyty "The Harvest Years". Dzisiaj zostały nam jeszcze dwie śpiewające panie. Najpierw Anja Orthodox i jej "Spokój", jeden z nowszych utworów zespołu Closterkeller, który już niedługo ma wydać kasetę po polsku i kompakt po angielsku oraz nagranie sprzed lat, sprzed 20 lat - grupa Curved Air, wtedy bardzo popularna. Śpiewała w niej niejaka Sonya Chirstina Linwood, kto wie, czy nie jedna z pierwszych dam na rockowej scenie. Ten utwór to jej kompozycja, bardzo piękny, bardzo nastrojowy, bohaterką utworu jest niejaka Melinda. A więc "Spokój" - Closterkeller i "Melinda" - Curved Air. Słuchamy.

 

12. Closterkeller - Spokój

13. Curved Air - Melinda (More or Less)


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Barclay James Harvest - The Harvest Years (CD1) (1991)

Barclay James Harvest - The Harvest Years (CD2) (1991)

Closterkeller - Blue (kaseta) (1992)

Curved Air - Phantasmagoria (1972)

Genesis - We Can't Dance (1991)