Audycja
«1992-02-18»
Muzyczna Poczta UKF


Komentarz

Barclay James Harvest - Breathless, When The City Sleeps - singel z tymi dwoma utworami był sygnowany nazwą "Bombadil".

Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Grzegorz Fik - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Grzegorz Fik - opis

Paweł G. - pochodzenie

Opis

1. Komentarz Tomasza (brak początku)

(...) no na szczęście nie jest aż tak źle, dopiero szesnaście minut po dziewiętnastej. Tomasz Beksiński wita Państwa w "Muzycznej poczcie UKF". Dzisiaj 9 utworów, oto co usłyszymy. "Don't Leave Me Now" i grupa Supertramp. Później "Żal za walpurgią" i Procol Harum, to ten właśnie utwór, którym zespół zakończył swój koncert w Sali Kongresowej. Później grupa Ultravox i "All Fall Down". Następnie cztery nagrania, cztery kolejne, już ostatnie zresztą nagrania, z płyty "The Harvest Years" zespołu Barclay James Harvest. A później zespół Thee Hypnotics, ten nowy zespół nagrywający dla SPV, jego płyta, która ukazała się niedawno, z tej płyty utwór "Cold Blooded Love", czyli "Zimnokrwista miłość", to nagranie prezentowaliśmy z Igorem Kurowskim niedawno w nocy i spodobało się Państwu. Na zakończenie Alice Cooper i "Under My Wheels". Rozpoczynamy od dwóch nieco starszych utworów. Pierwszy to "Don't Leave Me Now", czyli "Nie opuszczaj mnie teraz", grupa Supertramp i jest to nagranie zamykające właściwie ostatnią płytę tego zespołu, ostatnią, o której warto pamiętać, bo później odszedł od grupy Roger Hodgson i zespół Supertramp bardzo zmienił się na niekorzyść. Album "…Famous Last Words…" z '82 roku kończył się właśnie utworem "Nie opuszczaj mnie teraz". A bezpośrednio po nim Procol Harum i instrumentalny, przecudowny "Żal za Walpurgią", to nagranie z kolei ma już... no 25 lat bez mała. Słuchamy.

 

2. Supertramp - Don't Leave Me Now

3. Procol Harum - Repent Walpurgis

4. Komentarz Tomasza

Procol Harum - "Żal za Walpurgią". W tak niesamowity sposób, zupełnie zresztą przez nikogo nieprzewidziany, zakończył się koncert grupy Procol Harum w Sali Kongresowej w Warszawie przed tygodniem. Muszę powiedzieć nieprzewidziany, dlatego że ja nie spodziewałem się tego utworu. Nie sądziłem, że jeden z moich najbardziej ulubionych utworów grupy Procol Harum zabrzmi na żywo, teraz właśnie w Polsce. No i taką niespodziankę Gary Brooker i Matthew Fisher mi zgotowali, za co jestem im dozgonnie wdzięczny. Natomiast tak oto zakończył się parę lat temu koncert grupy Ultravox. To był wtedy nieznany utwór, ale później stał się bardzo znany - "All Fall Down" - "Wszyscy padniemy". Nagranie z, no jak się później okazało, ostatniej płyty w dorobku zespołu "U-Vox" wydanej w '86 roku. Słuchamy.

 

5. Ultravox - All Fall Down

6. Komentarz Tomasza

Ultravox wspólnie z muzykami zespołu The Chieftains i utwór "All Fall Down", ostrzegający przed nuklearną zagładą, to był rok '86. A teraz zespół Barclay James Harvest. Usłyszymy cztery utwory. Pierwsze dwa ukazały się w '72 roku i podpisane były tajemniczą nazwą Bombadil. Grupa Barclay James Harvest nagrała je obydwa, no nie pod własną nazwą, tak po prostu, żeby sprawdzić, czy uda im się zrealizować przebojowy singiel. Okazało się, że nie, no ale utwory te zostały teraz wydane na składance "The Harvest Years". Pierwszy nazywa się "Breathless", czyli "Do utraty tchu", drugi "When the City Sleeps" - "Gdy miasto śpi". I później kolejny singiel zespołu, już pod właściwą nazwą, z roku '73. Utwory: najpierw z drugiej strony - "The Joker", a później ten właściwy, który nie będzie niestety pochodził z kompaktowej płyty "The Harvest Years", odtworzę go Państwu z płyty analogowej, no ale chciałbym, żebyśmy mieli po prostu wszystkie nagrania tego zespołu, więc "Rock and Roll Woman" jako utwór czwarty. "Breathless", "When the City Sleeps", "The Joker", "Rock and Roll Woman". Barclay James Harvest cztery razy.

 

7. Barclay James Harvest - Breathless

8. Barclay James Harvest - When the City Sleeps

9. Barclay James Harvest - The Joker

10. Barclay James Harvest - Rock and Roll Woman

11. Komentarz Tomasza

No nie są to rewelacje, ale jeżeli ktoś interesuje się grupą Barclay James Harvest, chciałby niewątpliwie znać wszystkie nagrania tego zespołu. I w ten sposób, oprócz był długogrających, wysłuchaliśmy wszystkich nagrań, które pojawiły się na singlach. Dzisiaj były to ostatnie cztery utwory z tego zestawu. "Breathless", czyli "Do utraty tchu" i "When the City Sleeps" - "Gdy miasto śpi" wydane pod nazwą Bombadil w '72 roku oraz "The Joker" i "Rock and Roll Woman" z singla z '73 roku. Teraz natomiast zespół Thee Hypnotics, nowa grupa, która brzmi tak, jak Pink Floyd na samym początku. Odtwarza wspaniale, psychodeliczne brzmienie pierwszego albumu Pink Floyd, chociaż prezentuje muzykę raczej nowoczesną, raczej bardziej zbliżoną do Sisters of Mercy, czy Fields of the Nephilim, czy nawet metalową w niektórych momentach. Utwór, który Państwo na dzisiaj wybrali i który ja również najbardziej lubię na tej płycie, płyta nazywa się "Soul, Glitter & Sin", nazywa się "Cold Blooded Love", czyli "Zimnokrwista miłość". Bezpośrednio po tym utworze wystąpi Alice Cooper i zaśpiewa jeden ze swoich dawniejszych przebojów, sprzed dokładnie 20 lat - "Under My Wheels". Słuchamy.

 

12. Thee Hypnotics - Cold Blooded Love

13. Alice Cooper - Under My Wheels


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Alice Cooper - Killer (1971)

Barclay James Harvest - Rock And Roll Woman / The Joker (1973)

Barclay James Harvest - The Harvest Years (CD2) (1991)

Procol Harum - A Whiter Shade of Pale (1967)

Supertramp - ...Famous Last Words... (1982)

Thee Hypnotics - Soul, Glitter & Sin

Ultravox - U-Vox (1986)