Audycja
«1992-02-25»
Muzyczna Poczta UKF


Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Grzegorz Fik - opis

AkoBe - opis - uzupełnienie

Krzysiek B. - opis - uzupełnienie

Olek - pochodzenie

Paweł G. - pochodzenie

Opis

1. Komentarz Tomasza

A w tej chwili minęła godzina 19:15 i w "Muzycznej poczcie UKF" wita Państwa Tomasz Beksiński. Dzisiaj tylko cztery utwory, ale za to, z wyjątkiem pierwszego, który będzie krótki, wszystkie rozbudowane i bardzo... no takie monumentalne powiedzmy. Najpierw Jon Anderson i "Surrender", jego przebój sprzed 10 lat, niestety z płyty analogowej, bo kompaktowej wciąż jeszcze nie ma. A później Propaganda i "Dr Mabuse" w pełnej prawie 11-minutowej wersji z kompaktowej płyty "A Secret Wish". Następnie Tracy Hitchings - wokalistka grupy Quasar i jej prawie 12-minutowy utwór "Caamora" z solowego albumu, który niedawno się ukazał. A na zakończenie prawie 16-minutowa suita grupy Aragon - "Crucifixion", o której powtórzenie bardzo mnie Państwo prosili. Rozpoczynamy od Jona Andersona, oto "Surrender". Słuchamy.

 

2. Jon Anderson - Surrender

3. Komentarz Tomasza

O ogólnym rozbrojeniu śpiewał Jon Anderson, utwór "Surrender", czyli "Poddanie się", pochodzący z jego solowej płyty "Animation" wydanej w 1982 roku. Teraz natomiast zespół Propaganda. Zespół, który bardzo efektownie wystartował, nagrał nierówną, ale miejscami wręcz fantastyczną płytę "A Secret Wish", był to rok 1985. A zadebiutował piosenką "Dr Mabuse", tytułowym bohaterem tego utworu była dość mroczna postać z filmów Fritza Langa. W każdym razie taki upiorny profesor szaleniec, który usiłował zawładnąć nad całym światem. I również w takim trochę doniosłym, trochę niesamowitym stylu utrzymane jest to nagranie. Na płycie kompaktowej wersja prawie 11-minutowa, tej właśnie wersji posłuchamy. Mam nadzieję, że ci, którzy mnie o ten utwór prosili, cierpliwie wytrzymali aż do dzisiaj. Przepraszam, że tak późno spełniam to życzenie, ale zawsze lepiej późno niż wcale. Propaganda.

 

4. Propaganda - Dr. Mabuse

5. Komentarz Tomasza

"Czy to tylko sen we śnie?" - oczywiście cytat z Edgara Allana Poe. Tak kończy się płyta zespołu Propaganda - "A Secret Wish", zarówno analogowa, jak i kompaktowa kończą się tak samo. Aczkolwiek przyznam się szczerze, że wersja analogowa tego wspaniałego finału, nosząca tam tytuł "The Last Word", czyli "Ostatnie słowo", jakoś bardziej mi się podoba, tutaj zbyt nagle wychodzi z utworu "Dr Mabuse" i nie ma tego pięknego, nastrojowego wstępu, który końcówkę płyty czynił taką niezapomnianą. To był Dr "Mabuse" i Propaganda. Teraz natomiast Tracy Hitchings, wokalistka albo... no, można chyba powiedzieć była wokalistka grupy Quasar. Nagrała w ubiegłym roku swój pierwszy solowy album "From Ignorance to Ecstasy". Współproducentem i autorem całej muzyki na tej płycie jest pianista zespołu Pendragon - Clive Nolan. Tracy napisała wszystkie teksty i oczywiście zaśpiewała ze swoją typową ekspresją. Wybrałem dla Państwa najwspanialszy utwór, który zresztą już pojawił się w programie nocnym i prosili Państwo, żeby ten utwór także pojawił się w "Muzycznej poczcie UKF". Tytuł "Caamora". Słuchamy Tracy Hitchings.

 

6. Tracy Hitchings - Caamora

7. Komentarz Tomasza

Tracy Hitchings i "Caamora" z albumu "From Ignorance to Ecstasy". Czas nas już zdecydowanie goni, więc tylko krótka zapowiedź, ale sądzę, że następnego utworu nie trzeba specjalnie zapowiadać, bo Państwo dobrze wiedzą, o co chodzi. "Crucifixion", czyli "Ukrzyżowanie", wspaniała suita zespołu Aragon. Słuchamy.

 

8. Aragon - The Crucifixion


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Aragon - Don't Bring The Rain (1987)

Jon Anderson - Animation (1982)

Propaganda - A Secret Wish (1985)

Tracy Hitchings - From Ignorance to Ecstacy (1991)