ELP - Brain Salad Surgery - część 1
«1992-05-05»
Muzyczna Poczta UKF

Komentarz

Emerson, Lake And Palmer - I część płyty "Brain Salad Surgery" z 1973 r.

Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Grzegorz Fik - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Grzegorz Fik - opis

Paweł G. - pochodzenie

Opis

1. Komentarz Tomasza (brak początku)

(...) Tomasz Beksiński, zapraszam na "Muzyczną pocztą UKF". Dzisiaj cztery razy Emerson, Lake & Palmer na początek i pierwsza część albumu "Brain Salad Surgery". A później grupa Procol Harum i "Fires", czyli "Płomienie". The Moody Blues i "Blue World" - "Smutny świat". Legendary Pink Dots i "Lillith". Grupa Babel 17 i utwór "Come Into Hell & Murder Hate" - "Zejdź do piekła i zamorduj nienawiść" oraz na koniec nasz rodzimy Blitzkrieg i "Holding the Gun" - "Z bronią w ręku". Emerson, Lake & Palmer Anno Domini 1973. Moim zdaniem jedna z bardziej udanych i wspanialszych płyt w dyskografii tej grupy, chociaż niektórzy uważają ją za troszeczkę za bardzo zawiłą i że jest to, mówią, że jest to przerost formy nad treścią. Szczególnie suita "Karn Evil 9", którą usłyszymy w całości za tydzień, budzi najwięcej kontrowersji, ale wydaje mi się, że jest to jedna z tych największych kompozycji Keitha Emersona, Grega Lake'a i Carla Palmera. I czegokolwiek byśmy o tej płycie teraz nie powiedzieli, to musimy przyznać, że wtedy była ona na pewno dużym zaskoczeniem in plus. Mnie przynajmniej rozłożył zupełnie na łopatki utwór "Jerusalem", który płytę otwiera, jest to oczywiście kompozycja do wiersza Williama Blake'a, utwór tradycyjny w odpowiedniej aranżacji Emerson, Lake'a i Palmera, ale robił niesamowite wrażenie, mimo że taki krótki. Bezpośrednio po nim usłyszymy "Toccatę" Ginastery w aranżacji Emersona i Palmera. Później ballada Grega Lake'a "Still... You Turn Me On" - "Wciąż działasz na mnie pociągająco". I taki żart muzyczny "Benny the Bouncer", czyli "Benny wykidajło". Emerson, Lake & Palmer.

 

2. Emerson, Lake & Palmer - Jerusalem

3. Emerson, Lake & Palmer - Toccata

4. Emerson, Lake & Palmer - Still... You Turn Me On

5. Emerson, Lake & Palmer - Benny the Bouncer

6. Komentarz Tomasza

Zespół Emerson, Lake & Palmer i pierwsze cztery nagrania z albumu "Brain Salad Surgery". Tytuł dość przewrotny, mniej więcej oznacza tyle, co "Chirurgia mózgu", ale w bardziej taki przewrotny sposób można to tłumaczyć, jako "Sałatka z mózgu na stole chirurgicznym". "Jerusalem", "Toccata", "Still... You Turn Me On" i "Benny the Bouncer". Za tydzień 30-minutowa suita "Karn Evil 9" w trzech impresjach. A teraz kolejne dwa nagrania wykonawców, którzy działali głównie w latach 70 i wcześniej, Procol Harum i The Moody Blues. Przy czym pierwszy z tych utworów, nagranie grupy Procol Harum, pochodzi z '73 roku i nazywa się "Fires", czyli "Płomienie", a utwór drugi, grupa The Moody Blues - "Blue World", czyli "Smutny świat", pochodzi z roku 1983, ale cóż, obydwa są bardzo ładne. Posłuchajmy.

 

7. Procol Harum - Fires (Which Burnt Brightly)

8. The Moody Blues - Blue World

9. Komentarz Tomasza

Zespół Moody Blues i "Blue World", a wcześniej Procol Harum i "Płomienie", które kiedyś paliły się jasno. I teraz zmieniamy nastrój, muzyka bardziej spod znaku SPV. Grupa Legendary Pink Dots i "Lilith", nagranie z albumu "The Maria Dimension". Chciałbym przy okazji powiedzieć, że płyty zespołu Legendary Pink Dots pojawią się najprawdopodobniej w SPV Poland, już w drugiej połowie maja. Później najnowsza propozycja, którą dostałem od Igora i jestem nią zafascynowany, Państwu też się spodobała, jak się okazuje, Babel 17 i utwór "Come Into Hell & Murder Hate", czyli "Zejdź aż do piekła, żeby zamordować nienawiść". A później nasz polski zespół Blitzkrieg i wspaniałe nagranie "Holding the Gun", w którego wstępie pojawia się motyw z "Carminy Burany" Carla Orffa. Słuchamy.

 

10. The Legendary Pink Dots - Lilith

11. Babel 17 - Come Into Hell & Murder Hate

12. Blitzkrieg - Holding the Gun

13. Komentarz Jana Borkowskiego

To była "Muzyczna poczta UKF", audycja Tomasza Beksińskiego.

 


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Babel 17 - Celeano Fragments (1990)

Blitzkrieg - Holy War (1992)

Emerson, Lake & Palmer - Brain Salad Surgery (1973)

Procol Harum - Grand Hotel (1973)

The Legendary Pink Dots - The Maria Dimension (1991)

The Moody Blues - The Present (1983)