2018-07-09

Długo się zbierałem do napisania kolejnej informacji o tym co nowego się na naszej stronie pojawia... długo, ale nie dlatego, że długo nic się nie działo...
Długo, bo działo się wiele (zbyt wiele?).

Jak to możliwe, skoro jeszcze kilka miesięcy temu widziałem przyszłość rozwoju naszej strony w tak ciemnych barwach?

Powiem może tylko tyle - cuda się zdarzają i tego się trzymajmy. AKoBe - dziękuję!

 

Ze względu na ilość zmian, nie jestem w stanie wymienić wszystkich. Ujmę to krótko: zmieniło się wszystko. Zapraszam do samodzielnego odnajdywania zmian.

 

Ale aby nie zakończyć takim brakiem konkretu...

W dniu wczorajszym, jak większość z Was wie, a szczęśliwcy wiedzą to bardziej, odbył się w Warszawie koncert The Rolling Stones w ramach tournee "Stones - No Filter". Może zatem w ramach utrwalenia przeżytych emocji wspomnienie audycji, która miała miejsce 23 lata temu... 1995-07-15.

Zapraszam.

 


2018-06-07

Tomasz w Trójce rozpoczął pracę w roku 1991. Audycje z tamtego okresu z cyklu "Muzyczna poczta UKF" oraz "Trójka pod księżycem" ze zrozumiałych względów nie są na naszych stronach kompletne. Często brakuje w ich opisach początku lub końca. Jednej z nich, z sierpnia 1991 (1991-08-24), nie było aż do dzisiaj.

Audycja ta jest opowieścią opartą o muzykę i teksty utworów Alice Coopera. Przypomniana na MixCloud przez użytkownika VitKov


2018-05-21

W tym morzu twarzy, w tym morzu wątpliwości, w tej świątyni miłości i zarazem w okrutnym miejscu, wypatrywałem jednej twarzy. Zdawało mi się, że słyszę ten głos, czasem silniejszy od głosu Eldritcha. Głos wołający przez otchłań, w którą beznadziejnie wpadałem pociągnięty wraz ze statkiem pełnym głupców.

To co było prawdziwe stało się nagle nierealnym snem. Coraz większy ciężar, napór mrocznych fal, wciągnąłem głęboko powietrze i z sercem pełnym tęsknoty zanurzyłem się w wodę i zarazem jedyny w swoim rodzaju sen. Zanurzać się coraz głębiej pod zgubną falą. Ja przecież tonę. Morze mnie zabija, gdy słyszę jak mnie wołasz przez wodę, przez fale. Lecz czy ty słyszysz jak wołam Cię? Wyciągnij mnie z tego grobu.

 

Prawie 27 lat temu. Wrocław. Koncert The Sisters of Mercy. 

Audycja z 1991.05.25, której źródłowa wersja pochodzi od Waldka O., tym razem przypomniana na MixCloud przez użytkownika VitKov.  


2018-05-01

Wszystko się zmienia. Od początku naszego istnienia, z rokiem przerwy, nasza strona funkcjonowała pod adresem tbmp3.republika.pl. 

Niestety miesiąc temu republika.pl przestała funkcjonować i musieliśmy w dość gwałtownych okolicznościach szukać nowego miejsca, nowej domeny, nowej siedziby.

I tak wylądowaliśmy na tbmp3.pl. Mam nadzieję, że większość z Was już nas tu na nowo odnalazła. 

 

Miesiąc temu na stronie https://www.mixcloud.com/akobe/, do której jak wiecie odwoływaliśmy w opisach naszych audycji, pojawił się następujący wpis:

Jest 11.04.2018r. Kolejny niby fanpage Tomasza Beksińskiego na Facebooku mnie zablokował. Powód? Udostępnia materiał z moich kaset, więc nie pozwoli mi się na ten temat wypowiedzieć... Ciekawe, prawda :) I dla takich "fanów" mam to dalej ciągnąć? Pracy nad audycjami Tomasza nie przerywam, ale nie będą dla każdego, więc nie będzie ich tutaj :(

Nie ukrywam, że zapowiadane czarne chmury nadeszły. Przykrym jest to, że osobiste "ambicje" i niepohamowana chęć "zaistnienia" niektórych osób niszczą inicjatywy, które stanowią Źródło. Źródło takich stron jak nasza, źródło wiedzy o jego audycjach, oraz wiedzy o nim samym (przynajmniej w tym aspekcie, jaki przez te audycje był przez niego ukazywany). Ale także chyba źródło wiedzy o muzyce w ogóle. A może także czasem, dla niektórych z nas, źródło sensu i siły na następny dzień...  

 

Z reguły staram się nie zabierać głosu w tego typu sprawach. Staram się być poza, jeśli nie prywatnie to chociaż publicznie. Ale w tym przypadku chyba dobrze byłoby, aby te osoby wiedziały jaki jest zasięg ich "pola rażenia"... a może właśnie o to chodzi... może chodzi o właśnie takie "ambicje" i takie "zaistnienie". Przykre.

 

Kilka zaległych spraw. Kilka miesięcy temu otrzymałem od BeiZika wyjątkowy fragment audycji pochodzącej z 1988 roku poświęconej płycie Tales of Mystery and Imagination wydanej na CD rok wcześniej. To jeden ze starszych fragmentów audycji, jaki pojawił się w naszych zbiorach. Zapraszam do wspomnień 1988-01-24.

 

Na zakończenie chciałbym wspomnieć o ciekawej inicjatywie udostępniania playlist z audycji Tomasza tworzonych w ramach Spotify. Ich lista dostępna jest na https://www.facebook.com/BeksinskiTomasz/

Tak na marginesie, również i ta inicjatywa istnieje dzięki Źródłu.

 

Nie sposób wyrazić mój żal z powodu (całkowicie zrozumiałej) decyzji AKoBe. Gdy dzięki AKoBe audycje Tomasza pojawiły się na mixcloud, uwierzyłem, że nasza strona znów odetchnie tlenem, tak jak to miało miejsce w przeszłości. Widziałem znów perspektywy, sens dalszego funkcjonowania strony. Szkoda, że ten odległy horyzont tak szybko stał się ponownie ścianą. 


2018-01-02

Przez ponad 20 lat audycja z listopada 1992 Zagłada Domu Usherów była dla mnie legendą. Nie słyszałem jej na żywo. Jej opis pojawił się dzięki Krzyśkowi Bortnikowi jako jeden z pierwszych na naszej stronie. Przez ten cały czas audycja ta przypomniała o sobie pobudzając moją wyobraźnię w szczególności w chwilach, gdy słuchałem utworów, które się w jej trakcie pojawiły, lub gdy oglądałem różnorodne telewizyjne adaptacje dzieła Poego, na którym była oparta.

 

Dziś dzięki AKoBe legenda stała się osiągalna 1992-11-21.

 

 

2000-01-02 - pożegnanie Piotra Kosińskiego z Tomaszem. 


2017-12-27

Czas ostatnio dla wielu słoneczny, świąteczny, wydaje się kończyć. Nadciągają chmury. Niektórzy zostaną tym zaskoczeni, inni to przeczuwali, jeszcze inni słyszeli lub dostrzegali zapowiedzi zmian.

 

Ale zanim nadejdą ciemniejsze czasy uchwyćmy jeszcze tych kilka ostatnich chwil.  

Rok 1998, dwa ostatnie miesiące roku. W ramach przygotowań do koncertu New Model Army audycja z 1998-11-07, wyjątkowa audycja z 1998-11-14 przed projekcją wiadomego filmu, gotycki koncert z 1998-12-05, audycja z Omen Suite 1998-12-19 i wreszcie na zakończenie roku "sylwestrowa zabawa" dwóch DJów 1998-12-26

 

Osoby, które śledzą kanał AKoBe na Mixcloud miesiąc temu miały już okazję przypomnieć sobie Tomaszową audycję urodzinową z 1994 roku.

Urodziłem się wczoraj, wszystkie kłopoty wydawały się tak odległe a teraz moi dawni przyjaciele już nawet do mnie nie dzwonią. Wtedy wszystko wydawało się lepsze, nawet nie pamiętam kiedy to się zmieniło... W efekcie zamieniłem się w kamień - Budgie - I Turned To Stone

 

U nas, niech ostatecznie to ona właśnie zakończy ten rok. 

 


2017-11-01

 

 

Dziś w blasku Trójkowego księżyca muzyczne znicze i przetrząsanie popiołów w poszukiwaniu Feniksa, muzyczny pejzaż cmentarny z Lisą Gerrard w roli kustosza i muzyka, w której każdy może odnaleźć siebie, takie muzyczne znicze. Samotni ludzie płoną jak świece.

 

1997-11-01


2017-10-31

Rok 1998, październik. Dwie kolejne audycje: 

audycja z 1998-10-10 z niezrównanym Rare Birth, cudowną Marianne Faithfull i utworem, obok którego nie można przejść obojętnie - Come Away Melinda, niezależnie od wykonawcy, tym razem Velvett Fogg,

a ponadto audycja z 1998-10-24, w której czas odgrywa istotną rolę. 

 

Fragmenty obu tych audycji dostałem swego czasu od Jerzego... 

 

I w ten sposób zbliżamy się do nadchodzących dni...


2017-09-24

Nie da się ukryć, że już zaczęła się jesień i liście opadają, a strumień płynie przed siebie do morza, w które nawet jeśli wtedy, gdy już jest spokojne, zawsze jakieś zrządzenie losu może wrzucić kamień, żeby zakłócić jego spokój i żeby kręgi rozchodziły się po wodzie bardzo, bardzo długo.

 

Rok 1998, 22 września zmarła matka Tomasza. Kilka dni później Tomasz poświęcił jej pamiętną audycję.

 

Niestety, nie do każdej lekcji można się przygotować, o tym pamiętajmy. Szczególnie trudno ogarnąć świadomością i sercem to, że nagle przestał istnieć kawałek świata, którego wcześniej nawet nie dostrzegaliśmy, bo wiedzieliśmy, że ten świat jest. Gdzieś jest. Jest wokół nas. Zawsze tak było od chwili, gdy przyszliśmy na ten świat, on tak właśnie wyglądał, a teraz nagle okazuje się, że czegoś po prostu nie ma.

 

Ideału ciąg dalszy. Oprócz wspomnianej audycji, uzupełnionej przez AKoBe o słowa, które w niej padły, kolejne audycje z roku 1998.


2017-08-16

Kilka miesięcy temu audycje Tomasza, dostępne dzięki AKoBe na stronie serwisu Mixcloud, zostały usunięte i wydawało się, że będzie to stan "na zawsze".

 

Zatem kiedy tylko dwa tygodnie temu zobaczyłem jej wpis na naszej księdze gości nie wierzyłem własnym oczom. Nie tylko wróciły audycje, które wcześniej były dostępne, ale także pojawiły się pozostałe audycje z roku 1999.

W chwili obecnej pojawiają się kolejne audycje, tym razem z roku 1998. Do każdej z pojawiających się audycji będą dołączane linki z poziomu odpowiadających im stron na TBmp3. Dziś serdecznie chciałbym Was zaprosić na piękną (pełno)letnią audycję z 1999-08-14.

 

Nie ukrywam, że kiedy kilkanaście lat temu zaczynaliśmy z tą stroną, jej wizja była bliska temu, co teraz dzięki AKoBe zaczyna być realizowane. Nie tylko lista audycji, nie tylko ich szczegółowy opis, nie tylko spisane słowa, ale także ta muzyka i ten głos. Dla mnie osobiście tworzy się ideał...


2017-01-23

Wesprzyj zbiórkę i zostań współproducentem filmu dokumentalnego o nietuzinkowym artyście Zdzisławie Beksiński mi jego rodzinie. Akcja zbierania funduszy kończy się już 01.03.2017 w środę.

Wszelkie szczegóły na stronie: https://wspieram.to/beksinski

https://www.youtube.com/watch?v=p5rzObhJ3dE


2016-07-24

Lecz dom! Co za osobliwą a starą budowlą był ów dom! Zaś dla mnie był istnym pałacem zaklętym! Końca nie było jego korytarzowym zakrętom i niezrozumiałym podziałom. Trudno było w tej lub innej, na chybił trafił wybranej chwili stwierdzić z całą pewnością, czy się jest na pierwszym, czy na drugim piętrze. Miało się za to pewność, iż w przejściu z jednego pokoju do drugiego stopa napotka trzy lub cztery stopnie w górę lub w dół. Prócz tego niezliczone i niedostępne pojęciu były boczne podziały, które tak się wsnuwały i wysnuwały z siebie, iż najdokładniejsze ogarnięcie myślą całości gmachu niewiele się różniło od owej mrzonki, za której pomocą oglądamy nieskończoność.

Ćwierć wieku temu, powstała jedna z pierwszych audycji Tomasza całkowicie poświęcona twórczości Edgara Alana Poe. Tomasz wykorzystał w niej zarówno opowiadania: William Wilson, Ligeja, Serce oskarżycielem, jak wiersze: Od lat najmłodszych, Kraina snu, Uśpiona i Nawiedzony gród tego największego poety wszechczasów, jednego z najwybitniejszych nowelistów, którego geniuszu nikt za jego życia nie umiał docenić.

Naprawdę warto wrócić ponownie, zarówno do tych utworów, jak i do samej audycji 1991-07-27


2016-07-14

16 września 2016 (piątek) o godzinie 18:00
na Zamku Królewskim w Sanoku ul. Zamkowa 2
odbędzie się uroczysta premiera książki 
Wiesława Weissa pt.: „TOMEK BEKSIŃŚKI Portret prawdziwy”.

 

W. Weiss "TOMEK BEKSIŃSKI - Portret prawdziwy"

 

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do Sanoka na spotkanie z autorem książki.


2016-07-07

Dwa miesiące temu przypomnieliśmy audycję związaną z Nocą Walpurgii. Była to audycja z roku 1992. 

Dziś ponownie Noc Walpurgii, z kolejnego roku, praktycznie cała pod znakiem ognia, ognia pod znakiem filmów Lyncha.

Dzięki AKoBe audycja z 1993-04-30


2016-06-07

Cześć! Bardzo serdecznie wita was Tomek Beksiński po raz pierwszy w tym nowym roku, który właśnie niedawno się zaczął i wita was utworem zespołu Camel, który to zespół będzie się dzisiaj pojawiał od czasu do czasu, a w ostatniej godzinie pojawi się w swoich różnych najpiękniejszych balladach.

Tymi słowami przywitał się Tomasz w swej audycji poprowadzonej w radiu RMF FM na początku stycznia 1993 roku. Audycja ta poświęcona była przede wszystkim temu co z muzyki głównie lat 70-tych zostało wydane na płytach CD w roku 1992. Perły. Zapraszam - 1993-01-10


2016-05-06

Kilka dni temu, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, miała miejsce Noc Walpurgii, noc zmarłych i złych duchów, noc sabatów czarownic odbywających się między innymi na górze Brocken w niemieckich górach Harcu, gdzie obchodom przewodzi Hel, bogini śmierci.

Z tej okazji, dzięki AKoBe, u nas audycja magiczna, jak ją sama AKoBe określa, Noc Walpurgii z roku 1992 -  1992-05-09

Jest to jedna z pierwszych audycji, jaka ukazała się na naszych stronach. Jej pierwszą wersję opracował Krzysiek B.
Pod koniec zeszłego roku opublikował on dwa znakomite artykuły poświęcone Tomaszowi. Polecam.


2016-04-03

Stand straight, look me in the eye and say goodbye, say goodbye.
Stand straight, we've drifted past the point of reasons why.
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today,
The problems always seem to be, we're picking up the pieces on the ricochet.
This is the ricochet...

Nieco ponad ćwierć wieku temu - ostatnia audycja w Programie II - 1991-03-22


2015-06-11

Drogi włóczęgów z reguły nie bywają krótkie... miejsce, do którego się wprowadziliśmy ponad rok temu, nieoczekiwanie wyrzuciło nas, nie informując ani słowem o takim zamiarze ani o przyczynach.
Na szczęście okazało się, że nasze stare lokum tbmp3.republika.pl dało się odbudować i ponownie w nim zamieszkać. Jak to mówią, "byle do wiosny". 

 

Tymczasem minął maj i połowa czerwca, czas na kolejne audycje z ostatniego 1999 roku: 1999-04-241999-05-081999-05-15 i 1999-06-05.
Zapraszam do wspomnień... a także poznawania.


2015-04-11

Dziś zaczniemy od audycji z 1999-03-06 z niezapomnianym Icehouse dla równie niezapomnianego Andrzeja Szarka.
Zaraz po niej kolejne dwie audycje z 1999 roku 1999-03-27 i 1999-04-10.

 

I na tym mógłbym zakończyć gdyby nie ubiegły tydzień, i przypomnienie jednej z wielu niezapomnianych audycji Tomasza, które nadeszło do mnie z zupełnie nieoczekiwanej strony.

 

A była to skała szara i upiorna i wysoka, a na jej czole były wyryte na czole litery. I póty kroczyłem poprzez bagnisko nenufarów, póki nie przybliżyłem się do brzegu tak, że mogłem odczytać litery wyryte na kamieniu. Nie zdołałem ich jednakowoż odczytać i odchodziłem już z powrotem do bagniska, gdy wtem księżyc zajaśniał pełniejszą czerwienią i odwróciłem się i ponownie spojrzałem na skałę i na owe litery. A litery te głosiły OPUSZCZENIE.

 

Wielki Piątek i audycja, która miała miejsce 23 lata temu 1992-04-17, fantastycznie przypomniana przez Drzoannę na jej blogu - koniecznie. 


2015-02-27

Kończy się luty, a z nim, nijaka w wielu miejscach zima. Za kilka tygodni, może dni, wszystko zacznie budzić się do nowego życia. 

Tymczasem, nie wiem dlaczego, ale odkąd pamiętam wiosna była dla mnie symbolem upływu czasu, przemijania. Być może powodem są jej wyraźne akcenty... śpiew ptaków, pąki liści na gałęziach, które zauważa się nagle pewnego dnia. 

Może czas na operację? - zapraszam na kolejne audycje z końca stycznia (1999-01-30) i lutego 1999 (1999-02-13, 1999-02-27).


2015-01-23

Myślę, że nie spodziewają się czegoś Państwo, ale na pewno nie tego co nastąpi. Wszystko wskazywałoby na to, że ta noc, w tym roku...

Spróbujmy jeszcze raz przypomnieć sobie ten głos... 

Zacznijmy jeszcze raz od początku roku 1999. Dziś dwie audycje aby nadgonić stracony czas - 1999-01-02 i 1999-01-16


2014-12-18

Po raz pierwszy w historii z naszych stron usunięte zostały wspaniałe fragmenty komentarzy Tomasza przepisane z jego audycji.

Powody takiej sytuacji są dość przykre, dlatego pozwolę sobie pominąć je milczeniem. Wierzę, że taki przypadek już nigdy się nie powtórzy. 


2014-01-09

Uruchomiliśmy dziś kanał RSS, który ma na celu zastąpić dawny newsletter.

 

RSS

 

A ponadto...

Kilka tygodni temu zostałem poproszony o zamieszczenie następującej informacji, która z pewnością wielu z nas zainteresuje...

 

Książka Magdaleny Grzebałkowskiej pt.: "Beksińscy. Portret podwójny" ukaże się w lutym 2014 roku. To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów. To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

 


2013-10-29

Wagabond Ways - z uwagi na zmiany po stronie dostarczyciela usług sieciowych, nasza strona musiała poszukać sobie nowego miejsca w świecie.

Znaleźliśmy go pod adresem tbmp3.atwebpages.com. Czy jest to miejsce docelowe to się okaże...

Być może z powodu przenosin pojawi się kilka problemów technicznych - proszę o wyrozumiałość i trochę cierpliwości. Myślę, że na początku przyszłego roku powinniśmy się z nimi uporać.


2013-09-03

Już w październiku odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o Zdzisławie Beksińskim "Z WNĘTRZA". Jest unikatowy, gdyż wykorzystuje materiały video nakręcone przez samego artystę.
 
Film został zrealizowany z materiałów video będących w posiadaniu Muzeum Historycznego w Sanoku, nakręconych na amatorskim sprzęcie VHS przez Zdzisława Beksińskiego, który przez 5 lat dokumentował nie tylko swoją pracę ( kolejne etapy powstawania obrazów) lecz także życie codzienne swojej rodziny, do pomocy "wykorzystując" żonę i syna. Nagrania te stanowią swoisty dziennik. Mówi o tym zresztą sam artysta, wyznając zarazem niechęć do pisania dziennika w tradycyjnej postaci. Zdzisław Beksiński wielokrotnie wspominał, że w młodości marzył o pozostaniu reżyserem filmowym. Dzięki żmudnej pracy twórców filmu jego marzenia się spełnią, a powstały film pt. "Z wnętrza" ujrzy światło dzienne - a w zasadzie - światło projektora.
 
Opracowanie tekstu: Ewa Kosior-Szwan
 
Już dziś zapraszamy na jesienną premierę. 
 
Z WNĘTRZA
 
Realizacja : Tomasz Szwan, Cezary Grzesiuk, Grzegorz Jóźwik
Pomysł filmu, kierownictwo produkcji: Tomasz Szwan
Montaż: Cezary Grzesiuk PSM, Grzegorz Jóźwik
Zdjęcia: Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński
Muzyka: Łukasz "Zenial" Szałankiewicz
Korekta dźwięku: Michał Barycki
Współpraca: Ewa Kosior-Szwan, Magdalena Grzebałkowska, Janusz Barycki
Producent: Janusz Barycki
Produkcja: FUNDACJA BEKSIŃSKI
Czas projekcji: 45 minut
Premiera: Sanok, jesień 2013
Film dofinansowany przez:
- Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
- Urząd Miasta w Sanoku
- Przedsiębiorstwa państwowe i prywatne
- Osoby prywatne. 
 
Wszelkie pytania zwiazane z filmem: Maciej Skulski, email: skulskim@gmail.com