Audycja
«1992-03-24»
Muzyczna Poczta UKF

Komentarz

Emerson, Lake And Palmer - II część płyty "Emerson, Lake And Palmer" z 1970 r.

Audycja dzięki

Grzegorz Fik - data

Grzegorz Fik - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Grzegorz Fik - opis

Maciej Skulski - pochodzenie

Grzegorz G. - pochodzenie

Paweł G. - pochodzenie

Opis

1. Komentarz Tomasza (niekompletny, brak początku)

(...) UKF wita Państwa Tomasz Beksiński. Dzisiaj, najpierw trzy razy Emerson, Lake & Palmer, uzupełnienie pierwszej płyty wydanej w '71 roku. Później cztery Alice Cooper, nagrania z dwóch płyt "Welcome to My Nightmare" i "Alice Cooper Goes to Hell", będą to utwory: "Devil's Food" i "The Black Widow" oraz "Go to Hell" i "Wake Me Gently". A na zakończenie instrumentalny przebój Alana Parsonsa - "Hawkeye", czyli "Sokole oko". Rozpoczynamy od nagrań zespołu Emerson, Lake & Palmer. Sympatykom tej grupy chciałbym powiedzieć, że następny odcinek już w najbliższą niedzielę i o godzinie 18:10 we "Wspomnieniach z kompaktu" słuchać będziemy muzyki z płyty "Tarkus", z drugiego albumu zespołu Emerson, Lake & Palmer. To trio, to jedna z pierwszych i najważniejszych super grup lat 70. Keith Emerson grał wcześniej w zespole The Nice. Greg Lake w King Crimson, śpiewał słynne "Epitafium". Carl Palmer w Atomic Rooster. Za chwilę panowie popiszą się swoimi umiejętnościami. Keith Emerson wykona trzyczęściową kompozycję - "The Three Fates" - "Trzy parki", "Clotho", to będzie... ten fragment zagrany będzie na organach, część druga - "Lachesis" - na fortepianie, część trzecia - "Atropos" - będzie to fortepianowe trio. Później jazz-rockowa kompozycja Palmera i Emersona - "Tank", czyli "Czołg". I na zakończenie prześliczna ballada Grega Lake'a - "Lucky Man" - "Szczęściarz". Emerson, Lake & Palmer. Słuchamy.

 

2. Emerson, Lake & Palmer - The Three Fates

- Clotho
- Lachesis
- Atropos

 

3. Emerson, Lake & Palmer - Tank

4. Emerson, Lake & Palmer - Lucky Man

5. Komentarz Tomasza

Keith Emerson - instrumenty klawiszowe, Greg Lake - śpiew i wszelkie gitary, Carl Palmer - instrumenty perkusyjne. Emerson, Lake & Palmer, muzyka z pierwszej płyty. Przed tygodniem słuchaliśmy utworów: "The Barbarian" - "Barbarzyńca", "Take a Pebble" - "Weź kamień" i "Knife Edge" - "Na ostrzu noża". Dziś: "The Three Fates", czyli "Trzy parki", "Clotho", "Lachesis" i "Atropos", "Tank" - "Czołg" i "Lucky Man", czyli "Szczęściarz". Następne nagrania grupy Emerson, Lake & Palmer już w niedzielę o 18:10, muzyka z płyty "Tarkus", której dokończenie będzie w przyszły wtorek w "Muzycznej poczcie UKF". A teraz zmieniamy nastrój zupełnie, chociaż pozostaniemy jeszcze w kręgu muzyki z lat 70. Wystąpi Alice Cooper. Bardzo się cieszę, że Państwu się podoba po tylu latach, że nawet młodzi słuchacze się do niego przekonują. Rzeczywiście zrealizował ostatnio dwie całkiem niezłe płyty. Niezły, nawet można powiedzieć bardzo dobry, "Trash" i znakomity ubiegłoroczny "Hey Stoopid". I warto rzeczywiście poprzypominać sobie te jego ciekawsze, różne, mniej lub bardziej, ekstrawaganckie nagrania z lat 70. Dzisiaj z dwóch płyt będą to utwory. Z płyty "Welcome to My Nightmare", najpierw "Devil's Food", czyli "Pokarm dla diabła" i "The Black Widow" - "Czarna wdowa". W tym pierwszym utworze wystąpi gościnnie znany aktor filmowy, specjalizujący się w różnych horrorystycznych rolach - Vincent Price. Odtwarzał główną rolę w każdym z 5 filmów nakręconych przez Rogera Cormana według opowiadań Edgara Allana Poe. Tutaj zaangażowany został przez Alice'a Coopera do roli kustosza muzeum robactwa, które oprowadza tam wycieczkę i zachwyca się wspaniałym pająkiem, Czarną wdową, który to pająk, jego zdaniem, powinien zapanować nad światem, więc to będą te dwa utwory z płyty "Welcome to My Nightmare". A później z następnego, wydanego rok później, w '76 roku, albumu "Alice Cooper Goes to Hell", czyli "Alice Cooper idzie do piekła", utwory: "Go to Hell" - "Idź do piekła" i "Wake Me Gently" - "Obudź mnie". Alice Cooper.

 

6. Alice Cooper - Devil's Food

7. Alice Cooper - The Black Widow

8. Alice Cooper - Go to Hell

9. Alice Cooper - Wake Me Gently

10. Komentarz Tomasza

Alice Cooper - "Wake Me Gently", a wcześniej "Devil's Food" - "Pokarm dla diabła", "The Black Widow" - "Czarna wdowa" i "Go to Hell" - "Idź do piekła", a ten ostatni utwór - "Zbudź mnie". I za chwilę "Sokole oko", instrumentalny, rytmiczny, taneczny przebój grupy The Alan Parsons Project z '84 roku, z całkiem niezłej płyty "Vulture Culture". Słuchamy.

 

11. The Alan Parsons Project - Hawkeye


Płyty wykorzystane w ramach audycji

Alice Cooper - Welcome to My Nightmare (1975)

Alice Cooper - Alice Cooper Goes to Hell (1976)

Emerson, Lake & Palmer - Emerson, Lake & Palmer (1970)

The Alan Parsons Project - Vulture Culture (1985)