Moody Blues
«1995-04-14»
Co Nam Zostało z Tych Płyt


Komentarz

Moody Blues Aydycja wyjątkowo od 13:00-14:50 Serwis III Piotr Paszkowski

Audycja dzięki

Maciej Skulski - komentarz

Vampirek - komentarz - treści komentarzy

Maciej Skulski - opis

AkoBe - opis - uzupełnienie

Olek - opis - uzupełnienie

Maciej Skulski - pochodzenie

AkoBe - pochodzenie

Opis

1. The Moody Blues - Higher And Higher

2. Komentarz Tomasza

Justin Hayward, John Lodge, Ray Thomas, Graeme Edge i Mike Pinder, czyli The Moody Blues. Pięciu niesamowitych czarodziei, którzy na przełomie lat 60-tych i 70-tych tworzyli muzykę, z której dosłownie emanowała jakaś mistyczna siła, pozytywna energia i transcendentalna poetyka. Była to muzyka uduchowiona i uduchowić także potrafiła, o czym przekonałem się mniej więcej dwadzieścia lat temu, kiedy podczas ferii Wielkanocnych udało mi się od kogoś wypożyczyć, zdobyć, długo poszukiwane, upragnione trzy płyty Moody Blues - "To Our Children's Children's Children", "A Question of Balance" i "Every Good Boy Deserves Favour". Od tamtej chwili słuchałem tych płyt na okrągło, zdobywając także inne. Zresztą zespół Moody Blues towarzyszył nam przez wszystkie te lata, towarzyszy nam do dziś. I choć nie tworzy już takiej muzyki jak wtedy, to jednak wciąż istnieje i to jest najważniejsze. Niedawno uzmysłowiłem sobie, że jest to muzyka, która nie tylko mnie jak gdyby zainspirowała do życia, ale także wpłynęła na różnych artystów. Po rozmowie z grupą Big Day zrozumiałem jak wielki wpływ muzyka Moody Blues mogła wywierać na młodych twórców. I dlatego chciałbym z Państwem dzisiaj, ponieważ właśnie Wielkanoc praktycznie już trwa, chciałbym dzisiaj wraz z Państwem powspominać te czasy, jak to było dwadzieścia lat temu jak słuchałem tych płyt. Myślę, że może wśród Państwa też znajdzie się ktoś, kto usłyszy tę muzykę po raz pierwszy. Z płyty "A Question of Balance" trzy utwory - "Question" - "Pytanie", "How Is It (We Are Here)" - "Jak to jest że tu jesteśmy" i "And The Tide Rush In" - "I przypływ nadchodzi".

 

3. The Moody Blues - Question

4. The Moody Blues - How Is It (We Are Here)

5. The Moody Blues - And The Tide Rush In

6. Komentarz Tomasza

Grupa Moody Blues i to były trzy utwory z płyty "A Question of Balance z 1970 roku. Jeśli istnieje na świecie jakaś miara, którą można określić piękno, to wydaje mi się, że utwory Moody Blues z tego okresu właśnie mogą być taką miarą. I teraz płyta "Every Good Boy Deserves Favour" - "Każda dobry chłopiec zasługuje na względy". Wydana rok później, w '71 roku, w '72 usłyszałem ją po raz pierwszy w Programie Trzecim i muszę Państwu powiedzieć coś bardzo dziwnego. Śniła mi się cała w nocy w przed dzień tego jak ją nagrywałem, choć nigdy wcześniej jej nie słyszałem, to chyba o czymś świadczy. Z tej płyty również trzy utwory - "The Story In Your Eyes" - "Opowieść w Twoich oczach", "Our Guessing Game" - "Nasza zgadywanka" i "Emily Song" - "Piosenka Emilii".

 

7. The Moody Blues - The Story In Your Eyes

8. The Moody Blues - Our Guessing Game

9. The Moody Blues - Emily Song

10. Komentarz Tomasza

"Piosenka Emilii", czyli "Emily Song", utwór który John Lodge zadedykował swojej córeczce w '71 roku. Podziw dla tajemnicy życia, romantyczny stosunek do miłości, wiara w sens istnienia, to rzadkość, naprawdę. Ale w tamtych czasach bardzo częsty temat pojawiający się w muzyce. A także wiara w związek człowieka z kosmosem. Te tematy przewijały się ponad dwie dekady temu w muzyce The Moody Blues. I w dwóch kolejnych utworach przewijać się będą szczególnie mocno. "Eternity Road" - "Droga wieczności" i "Candle Of Life" - "Świeca życia" - dwa nagrania z płyty "To Our Children's Children's Children".

 

11. The Moody Blues - Eternity Road

12. The Moody Blues - Candle Of Life

13. Komentarz Tomasza

Zespół The Moody Blues. Muzyka nieśmiertelna, muzyka, która potrafi przeniknąć aż do duszy i ukierunkować człowieka. Myślę, że bez trudu może go także zmienić.

Będę śpiewać swoją pieśń całymi dniami
To pieśń bez końca
Jak inaczej mam Ci opowiedzieć
To co dzieje się we mnie
Miłość może zmienić świat
Miłość może zmienić Twoje życie
Więc rób to, co uważasz za słuszne
I kochaj z całych sił
Może w innych światach też istnieje życie
I przybędzie stamtąd ktoś by wskazać nam drogę

Śpiewając tą pieśń spróbujmy być lepsi.

 

14. The Moody Blues - My Song

15. Komentarz Tomasza

Były to trzy kwadranse z grupą The Moody Blues. A teraz Mariusz Benoit przeczyta kolejny fragment opowiadania Izaaka Singera - "Spinoza z ulicy Rynkowej", pochodzący z książki pod tym samym tytułem w tłumaczeniu Moniki Adamczyk-Garbowskiej.